Papež v katedrali sv. Dioniza v Atenah. Foto: Reuters
Papež v katedrali sv. Dioniza v Atenah. Foto: Reuters

Evropska skupnost pri vprašanju migracij še naprej "odlaša" ter je občasno "zavrta in neusklajena", namesto da bi bila "motor solidarnosti", je dejal v Atenah.

Papež se je na srečanju z grško predsednico Katerino Sakelaropulu, premierjem Kiriakosom Micotakisom in podpredsednikom Evropske komisije Margaritisom Shinasom posvetil zlasti vprašanju migracij. Hkrati se je poklonil grški politični tradiciji.

"Tukaj se je rodila demokracija," je dejal po navedbah nemške tiskovne agencije DPA. "Iz zibke je tisočletja pozneje nastala hiša, odlična hiša demokratičnih ljudstev – mislim na Evropsko unijo in na sanje o miru in bratstvu, ki jih predstavlja za mnogo narodov," je poudaril. "Brez Aten in Grčije Evropa in svet ne bi bila, kjer sta. Bila bi veliko manj modra in manj srečna," meni.

Papež prosil odpuščanja za zločine katoličanov

Pozneje se je papež sešel še z vodjo Grške pravoslavne cerkve, atenskim nadškofom Hieronimom II., in s predstavniki majhne grške katoliške skupnosti, ki predstavlja le 1,2 odstotka večinoma pravoslavne populacije.

Frančišek je sicer na srečanju s Hieronimom II. prosil za odpuščanje za zločine, ki jih je v preteklosti storila Katoliška cerkev. "Zgodovina ima svojo lastno težo in danes čutim potrebo, da Boga ter svoje brate in sestre znova prosim za odpuščanje za napake, ki so jih storili številni katoličani," je dejal papež. Njegove besede naj bi se nanašale na četrto križarsko vojno leta 1204, v kateri so katoličani bistveno oslabili tedanje Bizantinsko cesarstvo, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Varnostni ukrepi so bili med papeževim obiskom poostreni, saj so bili napovedani protesti pravoslavnih kristjanov. Na ulicah Aten je bilo okoli 2000 policistov.

O večjih protestih za zdaj niso poročali, se je pa po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA zgodil manjši incident, ko je neki starejši pravoslavni duhovnik papeža ob njegovem prihodu na srečanje z nadškofom Hieronimom II. na glas označil za heretika. Varnostniki so ga nato hitro odpeljali.

Papež Frančišek ob grški predsednici Katerini Sakelaropulu. Foto: Reuters
Papež Frančišek ob grški predsednici Katerini Sakelaropulu. Foto: Reuters

Prvi obisk Frančiška v Atenah

To je prvi papeški obisk glavnega mesta Grčije po letu 2001. Leta 2001 je Atene obiskal takratni papež Janez Pavel II., njegov obisk pa je bil prvi od leta 1054, ko je nastopil veliki razkol Krščanske cerkve na katoliško in pravoslavno vejo.

"Goreče pričakujem srečanje z vami vsemi. Vsemi, ne le katoličani, ampak vsemi," je papež Frančišek sporočil pred potovanjem, ki ga je nato začel v četrtek z obiskom Cipra.

Obiskal bo tudi prebežnike

V nedeljo se bo papež po petih letih vrnil na otok Lezbos, kjer bo obiskal sprejemni center za prebežnike. Tam je bil že leta 2016, na vrhuncu množičnega prihoda beguncev, predvsem iz Sirije, ko je dejal, da "smo vsi migranti". Tokrat naj bi se med drugim srečal z dvema naključno izbranima družinama.

Popoldne bo Frančišek daroval še skupno mašo z atenskim nadškofom, petdnevno turnejo pa bo končal v ponedeljek, ko ima svoj praznik Nikolaj iz Mire oziroma sveti Miklavž, kar proslavljata obe Cerkvi. Na ta dan se bo posvetil mladim, s katerimi bo govoril o prihodnosti.

Pred Grčijo je papež obiskal razdeljeni Ciper, kjer je pozival k bratstvu.

Otok se trenutno spopada s prihodom številnih prebežnikov, ki bežijo pred vojnami in nasiljem.

Papež je na srečanju z njimi opozoril, da so ti žrtve suženjstva, in obsodil trpljenje, ki so mu izpostavljeni. Podobno kot pred petimi leti v Grčiji se je Vatikan tokrat dogovoril s ciprskimi oblastmi, da bodo s seboj v Italijo vzeli okoli 50 prebežnikov.