Film sledi trinajstletni Di, katere mama in starejša sestra sta pristali v dogovorjeni zvezi, zdaj pa je s podobno usodo soočena sama, čeprav si sama želi šolanja in samostojnega odločanja o prihodnosti. Foto: FDF
Film sledi trinajstletni Di, katere mama in starejša sestra sta pristali v dogovorjeni zvezi, zdaj pa je s podobno usodo soočena sama, čeprav si sama želi šolanja in samostojnega odločanja o prihodnosti. Foto: FDF

Jutri lahko na MMC-ju preberete intervju z režiserko zmagovalnega filma Ha Le Diem.

Ha Le Diem je žirijo s filmom Otroci megle navdušila na vseh ravneh filmske pripovedi. "Z neverjetno čustvenim režijskim in snemalnim pristopom nas popelje v življenje mlade protagonistke, ki s pametnim telefonom v roki živi razpeta med sodobnim svetom in ruralno tradicijo dogovorjenih porok. Kompleksna tema je obdelana način, da je niti ni treba razumeti, saj posledice odvzema individualne pravice do izbire prihodnosti čutimo skozi filmske podobe. Najlepše pri vsem pa je, da ne čutimo le notranjega sveta protagonistke, karakterizacija vseh likov v filmu, tudi tistih, ki jim je tradicija dodelila vlogo antagonistov, je tako dovršena, da razumemo tudi njihovo bitko s preživeto prakso dogovorjenih porok," še preberemo v obrazložitvi žirije.

Mednarodno žirijo so sestavljali dokumentaristka in vodja filmskega festivala Movies that Matter Margje de Koning, režiser in novinar Siniša Gačić in socialna delavka in aktivistka Kaja Atanasova, ki so izbirali med petimi filmi.

"Kot deklica sem imela tri prijateljice. Eno od njih so zelo mlado poročili, kar me je strašno vznemirilo. Prihajam iz ljudstva Tajev, s tradicijo Hmongov sem se seznanila na univerzi. Mladi Di sem se odločila slediti navkljub neznanju jezika. Opazovala sem jo med igro s prijatelji v gorah, to me je spomnilo na lastno otroštvo. O tem sem želela posneti film, o tem čudovitem času, ki lahko kar iznenada izgine," o filmu pove režiserka. Foto: IMDb

Ne glede na uradne zakone in poskusi vietnamskih oblasti, da bi izkoreninili ritual ugrabitve "nevest" ob lunarnem novem letu, ga v skupnosti manjšine Hmong v visokogorju severnega Vietnama še vedno prakticirajo. Mladoletna dekleta so v večini primerov prisiljene v poroko, da bi tako ohranile čast svoje družine ter staršem omogočile doto fantovih sorodnikov. Meja s Kitajsko je blizu in po besedah režiserke je njena protagonistka Di, na začetku filma stara 13 let, poznala vrstnice, ki so jih na poti v šolo posilili ter odpeljali na Kitajsko, za njimi pa se je izgubila vsaka sled.

Film, ki je nastajal tri leta, je sprva razmeroma lahkoten. Slika skupnost, ki sicer deluje prežeta s problemi, kot so revščina in alkoholizem, vendar je zgodba odeta v komične tone, sam ritual pa predstavljen skoraj le kot način strašenja najstniških deklet. Pred kamero se poudarja pomen svobodne volje deklet in fantov pri izvajanju rituala, Di pa izraža željo po nadaljnjem šolanju. Režiserka, ki se je spoprijateljila z Di in njenimi prijateljicami, je v filmu več kot le opazovalka, je tudi zaupnica in zaveznica, nekdo, ki svetuje, se jezi nad Di in ji na koncu poskuša pomagati. Predvsem pa se čuti, da Ha Le Diem ni del skupnosti, da vnaša zunanji vidik.

Vietnamska režiserka Ha Le Diem je film snemala tri leta. Foto: IMDb
Vietnamska režiserka Ha Le Diem je film snemala tri leta. Foto: IMDb

Zgodba o čudovitem otroštvu, ki nenadoma izgine
"Videla sem jo, kako se je igrala s prijateljicami v gorah, in to mi je priklicalo v spomin lastno otroštvo. Želela sem posneti film o tem čudovitem času, ki lahko nenadoma kar izgine," je režiserka povedala v pogovoru za Variety. Di je čutila, kako ji lastno otroštvo polzi med prsti. Njeno pripadanje otroštvu je postavljeno pod vprašaj že ob sami količini dela, ki ga ob šoli opravlja, in neodgovornosti in muhavosti staršev, kruta realnost pa skozi suspenz psihičnega in verbalnega nasilja kulminira v fizičnem nasilju.

Ritual na koncu filma ne predstavlja več zgolj maminih zbadljivk in očitkov ter ominozne trme fanta in njegove družine, temveč preraste v dobeseden poskus ugrabitve. Dijina družina pasivno opazuje, kako jo fant in njegova družina dobesedno vlečejo od doma, režiserkin poskus, da bi pomagala, pa je zatrt. A morda je ravno prisotnost kamere na koncu odločila, da je "zveza" prekinjena. Ne glede na to je konec filma otožno in nostalgično zazrt v izgubljeno pokrajino otroštva, ki najverjetneje sploh nikoli ni zares obstajala.