Tujina

V Bahmutu umrl 28-letni Srb, bil naj bi pripadnik Wagnerja

Kijev / Beograd, 09. 07. 2023 11.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Bahmutu na vzhodu Ukrajine, kjer že več mesecev potekajo krvavi spopadi med rusko in ukrajinsko vojsko, je umrl 28-letni srbski državljan Uroš Prvulović, poročajo srbski mediji. Srb naj bi v Donbas prišel že leta 2015, sredi lanskega leta pa naj bi se pridružil skupini ruskih plačancev Wagner.

Na Telegramu je sožalje Uroševi družini izrekel major DNR, srbski ostrostrelec, Dejan Berić. "Padel je v bojih za Artemovsk (kot Rusi imenujejo Bahmut op. a. ), njegovo truplo pa so našli pred desetimi dnevi. Ne moremo napovedati, kje bo pogreb, vendar sem razmišljal, da bi šel na ta pogreb, a zaradi obveznosti žal ne morem. Uroš je bil dva meseca v zaporu, ker je bil na strani Bratislava Živkovića, ki ga je tudi spravil v težave. Jaz in nekaj naših prostovoljcev smo ga spravili iz zapora in zdaj nam je morda žal, ker če bi ostal v zaporu, zagotovo ne bi umrl," je v večminutnem videu o razmerah na fronti povedal Berić. 

Kot poroča srbski portal Novosti, Uroš Prvulović prihaja iz mesta Kruševac v Srbiji. Okoli leta 2015 naj bi prišel kot prostovoljec iz Srbije v Lugansk. Vmes se je poročil z Rusinjo, z njo tudi imel otroka, a se je njun zakon končal. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Zapustil je otroka in sploh ne bi smel v to vojno. Njegov stric živi v Moskvi, lahko bi se izognil tej vojni. Po tem, ko je bil ranjen in zaprt, je zapustil vojsko, vendar se je po začetku vojaške operacije pridružil Wagnerju," so v komentarjih na družbenih medijih navedli ljudje, ki so ga poznali. 

Po poročanju Slobodne Dalmacije naj bi Prvulović umrl že 28. aprila, njegovo truplo pa so našli šele pred kratkim. V tem tednu so ga z vojaškimi častmi in s srbsko zastavo v krsti pokopali v Donecku, njegov brat pa je na TikToku objavil več fotografij s pogreba. 

Informacije o tem, da je bil Prvulović član skupine Wagner, sicer niso uradno potrjene. 

V nizu dogodkov je vodja Wagnerja Jevgenij Prigožin konec junija s svojimi silami zakorakal proti ruski prestolnici in vmes že prevzel nadzor nad vojaškimi objekti v dveh ruskih mestih na jugu države. Upor se je ustavil šele po tem, ko je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko posredoval z dogovorom, po katerem bi se Prigožin umaknil v Belorusijo. Kot del istega dogovora pa so Wagnerjeve čete dobile tudi možnost, da se vključijo v rusko vojsko ali organe kazenskega pregona, se vrnejo k družini in prijateljem ali pa s Prigožinom odidejo v Belorusijo.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou