Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
11. 11. 2021,
16.53

Osveženo pred

2 leti, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 10

176

Natisni članek

Janez Janša Janez Janša

Četrtek, 11. 11. 2021, 16.53

2 leti, 5 mesecev

Janša: Edina stvar, ki nas lahko reši te more, je ...

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 10

176

"Vesel sem, da ljudje stojijo v vrstah za tretji odmerek, prav tako narašča zanimanje za cepljenje s prvim odmerkom, in statistika se počasi izboljšuje. Edina stvar, ki nas lahko reši te koronavirusne more, je cepljenje," je na današnji 4. redni seji preiskovalne komisije o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo nalezljive bolezni covid-19, dejal predsednik vlade Janez Janša.

Cepljenje in testiranje
Novice Izjemno zanimanje za cepljenje, ponekod začasno zmanjkalo cepiva

To, da imamo pri nas relativno nizko precepljenost, ni težava pomanjkanja cepiva, temveč težava, o kateri bi bila potrebna daljša razprava, je pojasnil Janša in dejal, da te težave nimamo samo mi: "Tudi Švica ima podoben odstotek precepljenih. Razlogi pa niso samo v tem, kar se očita v političnem dialogu, temveč tudi v vzrokih, ki so se kopičili leta in desetletja. Podobno težavo imajo tudi države, ki so delile podobno zgodovinsko usodo kot Slovenija. Bolj pomembno v tem trenutku je, da razmišljamo o tem, kaj narediti, da bo precepljenost višja." 

intenziva 3
Novice Razmere v slovenskih bolnišnicah vsak dan slabše #video

Janša: Slovenija naj naroča vsa cepiva, ki bodo na voljo, ne glede na ceno

Na vprašanje glede tega, da vlada v lanskem letu ni naročila dovolj cepiv, pa je predsednik vlade pojasnil, da je delovna skupina na ministrstvu za zdravje, ki jo je ustanovil minister Tomaž Gantar, nekje poleti leta 2020, ko cepiv ni bilo, ocenila, da naj Slovenija prioritetno nakupuje cepivo AstraZeneca, ne samo, ker je bilo to cepivo bistveno cenejše, ampak tudi, ker je takrat kazalo, da bo to prvo cepivo, ki ga bo odobrila Evropske agencije za zdravila (EMA). 

"Ministru Gantarju ni tu mogoče ničesar očitati. Sam sem bil vršilec dolžnosti ministra za zdravje v času, ko smo bili na Evropskem svetu obveščeni, da bo EMA, Evropska agencija za zdravila, v najkrajšem roku, verjetno že do konca leta, potrdila kot odobreno cepivo BionTech/Pfizer, zato sem še isti dan naročil ministrstvu, da se strategija spremeni in da Slovenija naroča vsa cepiva, ki bodo na voljo, ne glede na ceno. Slovenija pa ni sodelovala v vseh nakupih cepiv, ker so bili v nekaterih ponudbah roki dobave šele v naslednjem letu ali v drugi polovici tega leta. Tudi če bi tam, kjer nismo sodelovali, sodelovali, to ne pomeni, da bi cepivo fizično dobili januarja, februarja, maja letos, ampak bi ga dobili zdaj, ko imamo tega cepiva tako ali tako dovolj," je odgovoril predsednik vlade.

Zaščitne opreme je dovolj

 "Zaščitne opreme je na trgu dovolj, predstojniki institucij pa so po zakonu o varstvu pri delu svojim zaposlenim dolžni zagotoviti ustrezno zaščitno opremo. Če tega, na primer v šolah, ni, za to ni odgovorna vlada, temveč predstojnik posamične institucije," je dejal Janša.

Janša tudi o hitrih testih

Predsednik vlade je med drugim odgovarjal na vprašanja o hitrih testih, za katere je dejal, da se ve, da so hitri testi manj zanesljivi kot PCR-testi. Ogromno testov je bilo že opravljenih in ve se, kakšna je zanesljivost. "Seveda niso 100-odstotno zanesljivi, ampak uporabljajo pa jih povsod. Prav tako, ker je splošno znano, da hitri testi niso 100-odstotno zanesljivi, vas po hitrem testu osebni zdravnik pošlje še na PCR-test, kjer se okužba potrdi ali zavrne, hitri antigenski testi torej predstavljajo le prvo fazo testiranja, je pojasnil Janša.

"Na začetku epidemije testov sploh nismo imeli, ko pa so se hitri testi pojavili, ni bilo jasno, kakšna je njihova zanesljivost, zato je trajalo, preden se je to, potem ko smo jih uporabljali, ustalilo in je stroka dobila empirično podlago za to, da je izvajala oziroma dajala predloge, ki so držali. Ampak to ni bilo le v Sloveniji, temveč povsod po svetu," je poudaril predsednik vlade. Prav tako je dodal, da ni odločal o primernosti hitrih testov, prav tako tudi ni oblikoval kriterijev o tem.

NLZOH je pooblaščena institucija za presojo ustreznosti testov, in to zagotovo nista vlada ali minister. "Testiranje se je izvajalo, se izvaja, znani so rezultati, znana je zanesljivost, nič ni prepuščeno špekulacijam. Verifikacija je bila narejena na nekem vzorcu, koliko je bilo pa lažno negativnih, pa žal ne bomo nikoli vedeli," je dejal Janša in dodal, da je država za hitre teste namenila na desetine milijone evrov.

samotestiranje
Novice Samotestiranje učencev: to ministrstvu predlagajo v združenju ravnateljev #video
HITRI TESTI
Novice Samotestiranje dijakov: vse težave učiteljev #video

Janez Janša
Novice Janez Janša zanikal špekulacije #video

Ne spreglejte