Slovenija

Levica podala pobudo za bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij

Ljubljana, 08. 03. 2023 12.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
354

Poslanka Levice Nataša Sukič je ob mednarodnem dnevu žensk s poslansko pobudo, ki sta jo podpisali še koalicijski poslanki Lucija Tacer (GS) in Meira Hot (SD), vlado RS in pristojna ministrstva pozvala, naj pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine. Zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela zaradi menstruacije po zgledu Španije brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenju dopusta. Pobudnice so predlagale še, da bi bili menstrualni higienski pripomočki tudi v Sloveniji brezplačno dostopni v sanitarijah javnih ustanov.

Španija je prva evropska država, ki bo delavkam, ki trpijo zaradi menstrualnih bolečin, omogočila plačano bolniško odsotnost. Poslanci in poslanke španskega parlamenta so namreč 16. februarja 2023 dokončno potrdili zakon o plačani bolniški odsotnosti za ženske, ki trpijo zaradi hudih bolečin ob menstruaciji. 

"Ko bomo v družbi zares odkrito in brez zavor naslovili menstruacijo in menopavzo ter (spre)govorili o menstruaciji in menopavzi kot zdravstvenem standardu, bomo s tem odpravili stigmo in z njo povezan sram ter del stereotipov, tabujev in posledično predsodkov, ki ženske v družbi diskriminira in iz njih ustvarja največjo družbeno manjšino," je dejala poslanka Levice Nataša Sukič.

Boleča menstruacija
Boleča menstruacija FOTO: Shutterstock

'Zdravstvene strategije morajo zagotoviti spolno občutljivo zdravstveno varstvo'

"Menstruacija je običajen in normalen fiziološki pojav pri ženskah, ki ima lahko resne kratkoročne fizične posledice (bolečine), zato ocenjujemo, da je prav, da se jo obravnava na podoben način kot primerljiva bolečinska stanja," poudarjajo pobudnice.

 Levica je v poslanski pobudi izpostavila, da je država dolga leta sistematično zanemarjala ukrepe, programe in aktivnosti za zagotovitev reproduktivnega zdravja in na sploh zdravja žensk ter dostopnega zdravstvenega varstva žensk vseh starostnih skupin (ta trenutek je v Sloveniji več kot 200.000 žensk in deklet brez dostopa do ginekologa). Prepričani so namreč, da morajo zdravstvene strategije zagotoviti spolno občutljivo zdravstveno varstvo vsem ženskam in deklicam. 

"Upoštevati je treba raznolikost žensk in biti pozoren na pogosto dvojno stigmatizacijo, kjer so osebe podvržene diskriminaciji tako na podlagi spola kot tudi na podlagi pripadnosti ranljivi skupini (Rominje, hendikepirane ženske, brezdomke, istospolno usmerjene in transspolne osebe itn.)," so zapisali. 

Prva je s konkretno rešitvijo pristopila Španija

Opomnili so, da je k temu premisleku s konkretno rešitvijo v sredini letošnjega februarja pristopila Španija kot prva evropska država, ki bo delavkam, ki trpijo zaradi menstrualnih bolečin, omogočila plačano bolniško odsotnost. Poslanci in poslanke španskega parlamenta so tako 16. februarja 2023 s 185 glasovi za, 154 proti in tremi vzdržanimi dokončno potrdili zakon o plačani bolniški odsotnosti za ženske, ki trpijo zaradi hudih bolečin ob menstruaciji. 

S tem je Španija po zgledu Japonske, Indonezije in Zambije postala prva evropska država in ena redkih držav na svetu s tovrstno zakonodajo. Ministrica za enakost Irene Montero je pred glasovanjem izjavila, da gre za zgodovinski dan za feministični napredek. Namen zakona je, da se patologije, kot je endometrioza, priznajo kot poseben primer začasne nezmožnosti za delo, pa tudi odprava negativnih predsodkov za ženske na področju dela, so zapisali v besedilu zakona.

"Pobudnice menimo, da kljub številnim pomislekom in polemikam o tem, da bi tovrstna zakonodaja, ki bi omogočala bolniško zaradi bolečih menstruacij, še bolj stigmatizirala ženske na delovnem mestu in omogočila moškim dodatne prednosti pri zaposlovanju, ravno nasprotno, prepričane smo, da taki ukrepi pomembno prispevajo k enakosti spolov," so odločene podpisnice pobude. 

Boleča menstruacija
Boleča menstruacija FOTO: Shutterstock

Boleča menstruacija je zdravstveni problem

Pojasnile so, da je menstruacija tudi v družbah 21. stoletja še vedno tabuizirana. A opozorile, da je boleča menstruacija prav tako zdravstveni problem, kot so zdravstveni problemi druga bolezenska in bolečinska stanja, zaradi katerih zaposlenemu lahko pripada bolniška odsotnost. 

"Delavke ne smejo biti prisiljene v izbiro med tem, ali gredo na delovno mesto v bolečinah, brez koncentracije in energije in so plačane, ali pa ostanejo doma in so primorane koristiti svoj dopust," so prepričane. 

Pozdravljajo tudi dostopne menstrualne higienske pripomočke

Tabuje glede menstruacije in z njo povezanih družbenih stisk žensk lahko po njihovem mnenju naslavljamo tudi z dostopnimi menstrualnimi higienskimi pripomočki. "Po zgledu dobrih praks, kot jih uvajajo v Luksemburgu in na Hrvaškem, dajemo pobudo, da bi bili menstrualni higienski pripomočki tudi v Sloveniji brezplačno dostopni v sanitarijah javnih ustanov," so zapisale. Dostopnost do brezplačnih menstrualnih pripomočkov v okviru šol bi predstavljal posebej pomemben ukrep, ker bi stigmo in tabu naslavljal najbližje obdobju, ko se le-ta začne. 

Ženski higienski pripomočki
Ženski higienski pripomočki FOTO: Shutterstock

Problem v delovnih kolektivih predstavlja tudi ignoranca menopavze

Prav tako kot menstruacija je tabuizirana tudi menopavza, pravijo. Zato ocenjujejo, da ignoranca menopavze v delovnih kolektivih predstavlja problem. "Je posledica slabega varstva zdravja žensk in neučinkovitega upravljanja večgeneracijske delovne sile," so zapisale. Povprečna starost ob menopavzi je približno 51 let, klimakterični znaki in težave (predmenopavza) pa se lahko pojavijo že v 40. Pri enem odstotku  se menopavza začne pred 40. letom, določene bolezni in zdravljenja pa jo pospešijo. "Njeni učinki na zdravstveno stanje in počutje žensk niso dobro raziskani, zdravljenja z izjemo hormonskega, ki kot stranski učinek lahko poveča incidenco določenih rakov, praktično ni. Ženske so tako prepuščene same sebi," so zapisale.

Vsaj 80 odstotkov žensk se sooča s spremembami, ki pomembno vplivajo na njihovo profesionalno, poklicno in zasebno življenje – 25 odstotkov jih doživlja hude težave, navajajo v pobudi. "Osebe v (pred)menopavzi razvijejo simptome, kot so nespečnost, vročinski valovi, močne krvavitve, utrujenost in težave s koncentracijo. To močno vpliva na delo in kakovost življenja, na odnose in na kariero," pojasnjujejo.

V pobudi so pojasnile še: 

"Na sodne stroške, odpravnine in izgubo dragocenega znanja in izkušenj kaže sodba Merchant v. British Telecommunications, v kateri je britansko sodišče odločalo o diskriminaciji v primeru izredne odpovedi delavki s hudimi menopavznimi težavami. Sodna praksa je ponekod že vzpostavila pogoje za izboljšanje delovnih razmerij in razbijanje tabujev. Osrednjega pomena je dobra zakonodaja, ki opredeljuje ustrezne delovne pogoje, ukrepe varnosti in zdravja pri delu ter učinkovito preprečuje diskriminacijo na podlagi osebnih okoliščin, h katerim na trgu dela prištevamo staranje in menopavzo.

Osebe v menopavzi so najhitreje rastoča demografska skupina na trgu dela. V Sloveniji po aktualnih podatkih SURS živi 1.045.643 žensk, njihova povprečna starost je 45,1 leta (tri leta več od moških). Ženske med 45 in 54 letom predstavljajo polovico vseh zaposlenih v tem starostnem intervalu. Za kar 60 odstotkov oseb menopavzne težave predstavljajo hudo oviro pri delu, sploh kadar ni možnosti prilagoditve ali izbire zdravega delovnega okolja. Menopavza sovpada z obdobjem napredovanja na delovnem mestu."

Navedle so še ocene tujih študij, ki kažejo, da sta kar petini zaposlenih oseb v menopavzi preprečena napredovanje in skrajšan delovni čas, doživljajo šikaniranje in zasmehovanje ali celo zapustijo delovno mesto. "Zaključevanje rodnega obdobja je zapostavljena problematika v delovnih organizacijah. Je odraz tradicionalne in zaprte organizacijske ter družbene kulture in slabe zakonodaje," so prepričane. 

Vlado in ministrstva pozvali k preučitvi ukrepov

"Zaradi vsega navedenega predlagamo, da vlada in pristojna ministrstva pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine, zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela iz naslova menstruacije po zgledu Španije brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenju dopusta. Menstruacija je običajen in normalen fiziološki pojav pri ženskah, ki ima lahko resne kratkoročne fizične posledice (bolečine), zato ocenjujemo, da je prav, da se jo obravnava na podoben način kot primerljiva bolečinska stanja," so sklenile. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (354)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Banion
09. 09. 2023 16.27
ja če ima zdravniško spričevalo. Za kaj vse bo še odsotnost morda tudi za mozolje pod pasko ali srbenje med nogami. Vse samo delat ne
Kviz
04. 09. 2023 20.19
+1
Potem bodo v levici vsi na bolniški.
štrekeljc
08. 03. 2023 21.59
+4
To me spominja na Janševe predvolilne (bom)bone. Je začela Levica posnemati Janšo?
ap100
08. 03. 2023 19.16
+1
vem da je takrat hudo - ampak naša zahodna družbe se bo pač umaknila novim trendom iz vzhoda in juga - očitno hitreje kot se nam zdi
zemljan10
08. 03. 2023 18.48
+2
Aha. Ena v parlamentu ima boleče menstruacije. Če to naredijo v Slovenistanu bo vsak mesec četrtina delovnih žensk en teden doma.
son?ek11
08. 03. 2023 18.30
-3
Pijanci in kadilci bi si tudi morali sami plačevati zavarovanje , saj si v veliki meri sami škodujejo!! In koliko delovnega časa kadilci porabijo za vlečenje cigaret in še onesnažujejo okolje?..
jarnik
08. 03. 2023 18.19
+9
Vzemimo za primerjavo: 1.) Trgovko iz Lidla, ki cel dan fizično dela brez prestanka, zalaga police, skenira na blagajni (vemo, da ne počasi) itd. 2.) Javno uslužbenko, ki 8h v eni pisarni prelaga papirje, kofetka, bere zadovoljna.si in se preserava z novimi čeveljci. A se vam zdi fer, da bi obema enakovredno pripadala tale bolniška?
Banion
09. 09. 2023 16.29
pod 2 si pozabil da se vmes še malo izživlja nad strankami
Rezervni Kristus
08. 03. 2023 18.08
+5
Spet se bo našim damam dvignil Ego in zagotovo bodo zlorabljale to pridobitev na polno. Sicer ne vem, kako bo ta poteza doprinesla k zmanjšanju neenakosti, prej obratno, ne vem, če ima kakšen moški težave z menstruacijo, domnevam da ne, ali pač, v teh časih je vse možno...
cekinar
08. 03. 2023 18.21
+1
nimamo,so pa težave z erekcijo,ki posledično vodijo v bolniški staž.
Mnogo
08. 03. 2023 18.06
+5
Super zadeva Mesca, 30 urni delavnik, v zdravstvu okrog 50 dni dopusta, sedaj se dodatnih tri dni na mesec, ce preracunamo letno, da sestejemo 30 urni delavnik, 50 dni ld, 3 dni te bolniske, deajo cca 90 ur na mesec, pa to je res super!!!!!!!!!!
Mnogo
08. 03. 2023 18.07
+5
MathewM
09. 09. 2023 16.35
važn da mamo potem hkrati delovne sobote. ma če bi se hotel izmisliti vse možne norosti bi kako, ki jo sproducira Levica, pozabil.
Ricketts
08. 03. 2023 18.05
-4
Tudi (moški) imajo lahko bolečo menstruacijo, če si vstavijo ledeno paradižnikovo svečko v anus.
RobespierreWithGuillotine
08. 03. 2023 18.04
+3
Moški bomo začeli ‘spreminjati spol’ … Sem ženska v moške telesu … Ženske živijo dlje … Bolje da smo vsi ženske
BeGood
08. 03. 2023 18.02
+7
In to na današnji dan. S takimi pobudami bomo kmalu dosegli, da bodo ženske z vsemi tegobami vred zaželene le še doma za štedilnikom. Ženski s hudimi menstrualnimi bolečinami osebni zdravnik že sedaj omogoči bolniško odsotnost, zato so te pobude povsem neumestne. Delodajalca bo na razgovoru za delo v bodoče zanimalo še, kako boleče menstruacije imaš ali kako prenašaš menopavzo.
Caseino123
08. 03. 2023 17.40
+7
Bilečine ob menstruaciji niso kvalifocirane kot bolezen, on neznosnih bolečinah pa osebni zdravnik bolniških ne more pisat kar tako. 36 delovnih dni, zanima me kateri delodajalec bo zaposloval osebo, ki mu bo na voljo 7 mesecev na leto(dopust2m-1mbilniska-2mbolecine ob menstruaciji)
Triindvajseti December
08. 03. 2023 17.37
+9
Gospodarstvo kar poka od sreče... Aja sicer se levica tako požvižga na gospodarstvo... Oni podpirajo NEdelo in socialko...Samo cekinov za socialko bo brez gospodarstva zmanjkalo 😉
Infiltrator
08. 03. 2023 17.36
+7
migreno bi tudi morali dati pod bolnisko
JoniBravo
08. 03. 2023 17.35
+10
Adijo enakopravnost.
PolnKontejner
08. 03. 2023 17.27
+7
brez zdravniskega potrdila? w.t.f.
Levak bedak
08. 03. 2023 17.25
+12
Samo ženske imajo menstruacijo! In je padla teorija spolov...
štrekeljc
08. 03. 2023 17.05
-1
Take demagoške finte bi človek pričakoval od Janše in SDS, ne pa od stranke, ki naj bi bila resna! Kaj naj si sedaj mislim o Levici?
janez horvat
08. 03. 2023 17.26
+5
Ali res? Kaj takega lahko zraste samo na levičarskem gnoju.
St. Gallen
08. 03. 2023 18.19
+3
UngaUne
08. 03. 2023 18.42
+3
štrekeljc
09. 03. 2023 12.35
Janez, pa saj je Janez komunist! Ne veš tega? Romar v Titovo Jajce!
Majzelj
08. 03. 2023 17.02
+7
Mislim, da je večina delodajalcev praktičnih in pametnih in da ne komplicirajo pri boleči menstruaciji ali hudem mačku. Če bomo za vsako stanje napisali zakon pa je že malo izven potrebnega razuma.
Truth
08. 03. 2023 17.58
+3
Tocno tako. Se nobenga nisem krizal, ce se ga je napil in prsu ki cunja na siht. Placal sem mu kavo in ga poslal domov. Ko pa se bo zacela zakonska vojna s temi predlogi bomo pa tudi mi drugac zacel