Iz preteklih anket, delavnic in srečanj z mladimi je mogoče izluščiti, da se mladi zaradi neurejene, težke in skrb vzbujajoče stanovanjske problematike iz občine izseljujejo. Prav tako je na voljo izjemno malo delovnih mest z zahtevano višjo in visoko izobrazbo, saj se gospodarstvo razvija skorajda izključno v smeri turizma. Mladi se poleg tega med turistično sezono počutijo izrinjene, ne nazadnje pa v obstoječem prostorskem načrtu ni predvidenih dovolj športno-rekreativnih površin, so izpostavili v Mladinskem EPI centru Piran.

Na Občini Piran si želijo, da bi bil sam proces nastajanja lokalne mladinske strategije vključujoč in kreativen, kar bo okrepilo zavedanje mladih o njihovem položaju, kar bi se na koncu odrazilo v razvojno naravnanem dokumentu, ki bi ponudil instrumente za izboljševanje položaja mladih. S to željo je občina že začela sodelovati z Mladinskim svetom Slovenije in pripravila uvodno delavnico z mladimi, prav tako je župan Đenio Zadković prisluhnil predlogom dijakov gimnazije Piran.

Trenutno poteka spletna anketa o potrebah mladih, ki bo po navedbah Mladinskega EPI centra končana predvidoma konec februarja. "Raziskavo bomo izvedli v dveh korakih, začeli bomo s spletno anketo o potrebah mladih, v drugem koraku pa bomo pripravili delavnice z mladimi, na katerih bomo oblikovali predloge konkretnih ukrepov, s katerimi lahko naslovimo te potrebe. Realno izvedljive ukrepe bomo nato vključili v strategijo za mlade," so napovedali.

Za pripravo kakovostne strategije želijo vključiti mnenja čim več mladih med 15. in 34. letom, ki živijo v občini.

Na občini pa so pojasnili, da bodo v nadaljevanju imenovali delovno skupino, ki bo zadolžena za pripravo osnutka strategije. Imenovana bo tudi komisija za mladinska vprašanja z željo po kasnejši ustanovitvi Mladinskega sveta Občine Piran kot stalnega posvetovalnega telesa za mladinska vprašanja.