Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
17. 12. 2022,
15.58

Osveženo pred

1 leto, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,28

6

Natisni članek

energetska kriza energenti plin Nemčija

Sobota, 17. 12. 2022, 15.58

1 leto, 4 mesece

Nemčija odprla prvi plavajoči plinski terminal

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,28

6

Plinski terminal | Ladja Hoegh Esperanza − plavajoča enota za shranjevanje in ponovno uplinjanje − se je danes zasidrala v pristanišču Wilhelmshaven ob nemški obali Severnega morja. | Foto Reuters

Ladja Hoegh Esperanza − plavajoča enota za shranjevanje in ponovno uplinjanje − se je danes zasidrala v pristanišču Wilhelmshaven ob nemški obali Severnega morja.

Foto: Reuters

Nemčija je danes odprla prvi plavajoči terminal za utekočinjeni zemeljski plin, od katerega si država, doslej močno odvisna od ruskih dobav, obeta olajšanje energetske krize, poroča španska tiskovna agencija EFE.

"To je prvi od petih načrtovanih terminalov za utekočinjeni zemeljski plin, ki naj bi nadomestili ruski plin in zagotovili, da noben dom ne bo ostal brez oskrbe," je v kratki izjavi ob odprtju terminala dejal nemški kancler Olaf Scholz in dodal, da je bil terminal zgrajen v rekordnem času.

Ladja Hoegh Esperanza − plavajoča enota za shranjevanje in ponovno uplinjanje − se je danes zasidrala v pristanišču Wilhelmshaven ob nemški obali Severnega morja. Ladja je v pristanišče prispela s 167 tisoč kubičnimi metri utekočinjenega plina, pridobljenega iz obrata v vzhodni Španiji.

Plinski terminal | Foto: Reuters Foto: Reuters Terminal zgradili v rekordnem času

Platforma, ki ladjo povezuje s kopenskim plinskim omrežjem, je bila na posebej za ta namen zgrajenem pomolu v Wilhelmshavnu končana v le nekaj mesecih. Terminal v Wilhelmshavnu pa bo omogočil uvoz plina v višini 20 odstotkov dosedanjih dobav iz Rusije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Berlin je za upravitelja terminala, ki naj bi plin začel dobavljati v četrtek, imenoval nemško energetsko družbo Uniper. Po navedbah Uniperja lahko vsako plovilo, kot je ladja Hoegh Esperanza, prevaža približno 170 tisoč kubičnih metrov utekočinjenega plina in tako oskrbuje od 50 tisoč do 90 tisoč nemških gospodinjstev oziroma do osem odstotkov nemške letne porabe.

"To je dokaz, česa je Nemčija sposobna, in je lahko zgled drugim projektom energetskega prehoda," je v izjavi povedal izvršni direktor Uniperja Klaus-Dieter Maubach.

Plinski terminal | Foto: Reuters Foto: Reuters

Ko bodo začeli obratovati še preostali štirje terminali, ki so v gradnji ali čakajo na dovoljenje, pa bo pokrita tretjina energetskih potreb Nemčije.

Največje evropsko gospodarstvo, ki je bilo leta močno odvisno od uvoza ruskega plina, si že več mesecev prizadeva povečati rezerve, potem ko je Rusija po februarski invaziji na Ukrajino najprej zmanjšala, nato pa ustavila dobave plina prek plinovodov. Ključni nadomestek je postal utekočinjeni zemeljski plin, ki ga dostavijo z ladjami do terminalov na obali.

bundestag
Novice Nemčija se bo izognila recesiji
Robert Golob
Novice Voditelji EU pozvali k dogovoru o omejevanju cen plina v ponedeljek
Minister za energetiko Bojan Kumer na zasedanju v Bruslju
Novice Ministri EU brez dogovora o omejevanju cen plina
Ursula von der Leyen
Novice Von der Leynova: Ukrajincem moramo pomagati čez zimo, in sicer tako dolgo, kot bo to potrebno
Ne spreglejte