Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Torek,
6. 6. 2023,
19.48

Osveženo pred

10 mesecev, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,92

Natisni članek

Tanja Fajon Varnostni svet ZN Božo Cerar Boštjan Udovič

Torek, 6. 6. 2023, 19.48

10 mesecev, 2 tedna

"To je lahko odskočna deska za naše mednarodno delovanje za desetletja vnaprej"

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,92
Božo Cerar | Božo Cerar je dolgoletni slovenski diplomat. | Foto Mediaspeed

Božo Cerar je dolgoletni slovenski diplomat.

Foto: Mediaspeed

Močna dejavnost zunanjega ministrstva v zadnjem obdobju, predstavitev Slovenije kot nevtralne in nepristranske članice, ki bo v Varnostnem svetu iskala soglasje, ter sporočilo velike večine članic Združenih narodov o tem, kaj si mislijo o ruski agresiji na Ukrajino. To so bili po mnenju poznavalca diplomacije Boštjana Udoviča trije razlogi, zaradi katerih je Slovenija že v prvem krogu volitev za nestalni sedež v Varnostnem svetu Združenih narodov zlahka premagala Belorusijo.

Na volitvah za nestalno članico Varnostnega sveta ZN iz vzhodnoevropske skupine je Slovenija v prvem krogu (glasove je oddalo 192 članic Združenih narodov, od tega je bila neveljavna le ena glasovnica) dobila 153 glasov, njena tekmica Belorusija, ki je tesna zaveznica Putinove Rusije, pa le 38. Slovenija je tako postala nestalna članica Varnostnega sveta za leti 2024 in 2025.

Uspeh, ki nas vrača na svetovni zemljevid

Nekdanji dolgoletni uslužbenec na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Božo Cerar je za Siol.net povedal, da je izvolitve zelo vesel in da ta pomeni velik uspeh Slovenije: "To je uspeh, ki nas vrača na svetovni zemljevid, ki krepi naš ugled in dviga našo samozavest. Je lepa spodbuda za naše prihodnje delovanje na zunanjepolitičnem področju."

Tanja Fajon, Anniken Huitfeldt, Antony Blinken, Melanie Joly in Annalena Baerbock,
Novice So to države, ki bodo odločale o usodi Slovenije?

"Iskrene čestitke zunanji ministrici Tanji Fajon za uspešno volilno kampanjo in tudi njenemu predhodniku Anžetu Logarju za vložitev kandidature ob pravem času. Kot dolgoletni uslužbenec zunanjega ministrstva nisem dvomil o tem, da moji kolegi svojega diplomatskega posla ne bi zadovoljivo opravili. Me pa je v zadnjih tednih zaskrbelo ravnanje naše politike, tako vladne kot opozicijske. Bilo je sprejetih za našo kandidaturo nekaj zelo nepotrebnih in škodljivih odločitev in izjav. Taka nepotrebna, škodljiva znamenja, ki so kazala, da smo tudi ob tej kandidaturi neenotni, kar ni dobro. K sreči to ni bilo usodno," je pojasnil dolgoletni diplomat.

Podpora na svetovnem jugu

Kot je še povedal, je izid zelo dober, še zlasti, če upoštevamo, da je Slovenija vstopila v to tekmo zelo pozno. V primerjavi z Belorusijo, ki je imela 15 let časa za iskanje podpore za kandidature, smo imeli mi samo dve leti.

"Na tem tako imenovanem svetovnem jugu je nekaj držav, ki so pod vplivom Rusije in posredno Belorusije. Te države gledajo na Zahod iz več razlogov malce postrani. Mi pa smo del Zahoda. Skratka, izid je izjemno dober. Upam, da bomo svoje članstvo v Varnostnem svetu, ki skrbi za ohranjanje miru in varnosti na našem planetu, dobro izkoristili. Tudi potem, ko ne bomo več člani tega organa, je pomembno, da najdemo eno, dve vprašanji, pri reševanju katerih lahko resnično damo dodano vrednost in se kot odgovorna članica mednarodne skupnosti izkažemo. To je enkratna priložnost, da svoje delnice v mednarodni skupnosti dvignemo ne samo za dve leti, ampak gradimo tudi za naprej. Da to ni samo enkratna naložba, ampak odskočna deska za naše mednarodno politično delovanje za desetletja vnaprej. Vprašanje je, kdaj bomo znova kandidirali za Varnostni svet," je še povedal Cerar.

Trije razlogi za slovenski uspeh

Izredni profesor s področja diplomacije na Fakulteti za družbene vede (FDV) Univerze v Ljubljani Boštjan Udovič je za Siol.net povedal, da je izjemno pozitivno presenečen zaradi slovenskega uspeha že v prvem krogu glasovanja. Velika podpora na glasovanju je po njegovih besedah izjemna čestitka Mladiki in naši državi.

Boštjan Udovič je izredni profesor s področja diplomacije na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Je tudi redni kolumnist Siol.net. | Foto: STA , Boštjan Udovič je izredni profesor s področja diplomacije na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Je tudi redni kolumnist Siol.net. Foto: STA ,

"Verjel sem, da nam bo uspelo, sem pa pozitivno presenečen nad številom glasov, ki jih je dobila Slovenija. Jaz to pripisujem trem pomembnim razlogom. Prvi razlog je, da je bila manifestacija aktivnosti ministrice in vsega ministrstva v zadnjem času zelo močna. Drugi razlog je, da se je Slovenija vseskozi prikazovala kot nevtralna in nepristranska članica Združenih narodov, ki bo iskala soglasja v Varnostnem svetu. Tretji razlog pa je, da je to sporočilo o tem, kaj si velika večina držav v Združenih narodih misli o ruski agresiji na Ukrajini. Kombinacija treh razlogov, pri čemer bi opozoril na aktivnosti ministrstva, ki je zadnje leto dihalo z Varnostnim svetom," je razloge za slovenski uspeh nanizal Udovič.

Slovenska diplomatska ofenziva

"Mi vsi smo se bali, da bi to, da je Slovenija članica Zahoda in da je videna kot taka, lahko škodovalo naši kandidaturi. Pokazalo se je ravno obratno. Delo naše diplomacije je dobilo potrditev na svetovni ravni. Zagotovo je bilo v interesu Zahoda, da mi postanemo članica Varnostnega sveta, a smo to podporo presegli z močno diplomatsko ofenzivo vsega zunanjega ministrstva, zlasti v zadnjem pol leta. To je velika zasluga diplomatske ekipe," pojasnjuje Udovič.

Zdaj je čas za slavje, a bo treba kmalu narediti načrte, kaj bo Slovenija počela v Varnostnem svetu, pravi profesor: "Nocoj so dovoljene sanje, jutri je nov dan. Jutri se bo treba začeti ukvarjati s tem, kaj bomo 1. januarja 2024 počeli. Pomembno je tudi, kdo je vstopil z nami v Varnostni svet: Alžirija, Sierra Leone, Južna Koreja in Gvajana. Tudi te države nekaj pričakujejo od nas. Tudi zahodni Balkan je pomembna tema za nas. Lahko se bolj diplomatsko profiliramo – glede razmer na Kosovu, glede splošne stabilnosti Balkana. Ne bo se mogoče izogniti vojni v Ukrajini. Poleg naših prioritet pa bo treba gasiti tudi sprotne požare po svetu."

Kadrovska okrepitev

Na vprašanje, ali bo okrepitev današnje ekipe 13 slovenskih diplomatov v Združenih narodih na napovedanih 20, dovolj, Udovič odgovarja: "To je po mojem mnenju premalo. Potrebujemo jih še deset več. Razumem omejitve, da na primer ne sme zastati diplomatsko delo na drugih področjih. A če mislimo resno, potrebujemo še kakšnega diplomata več. Poleg več ljudi bo treba zaradi delovanja v Varnostnem svetu nameniti več sredstev. Izbrati pa bo treba tudi tematike, s katerimi se bomo ukvarjali v Varnostnem svetu, in to hitro, saj časa ni veliko."

Šabič: Slovenija ob izvolitvi v VS ZN postala globalna igralka v obdobju najhujših svetovnih preizkušenj

Slovenija je ob izvolitvi v Varnostni svet ZN postala globalna igralka ravno v obdobju najhujših svetovnih preizkušenj, je za STA menil profesor mednarodnih odnosov na ljubljanski fakulteti za družbene vede in svetovalec predsednice republike za mednarodne odnose Zlatko Šabič. Poudaril je, da zdaj ni časa za slavje, saj že danes državo čaka garaško delo, s katerim bo morala pokazati, da lahko izpolni svoje obljube. V nasprotnem primeru bi namreč njen ugled nepovratno upadel.

"Naj najprej poudarim, da izvolitev ni bila nikakršna zmaga kljub začetnemu vzhičenju. Žal smo v Sloveniji še vedno imeli glasove znanih politikov, ki so malodane upali, da Slovenija izgubi," je dejal Šabič.

Pojasnil je, da je Slovenija kampanjo za nestalno članico sprožila z enim samim namenom, in sicer preveriti, ali v mednarodni skupnosti sporočilo miru in sodelovanja še kaj velja. "To sporočilo je bilo zdaj poslano, in to z izjemno odločnostjo. Dobiti 153 glasov podpore po skoraj enem letu kampanje ni mala stvar in zgodovina ZN ga bo podčrtano zapisala v svoje zapiske," je menil.

Ob tem je opozoril, da je Slovenija z vsem svojim aparatom postala globalna igralka ravno v obdobju najhujših preizkušenj. "Iskreno mislim, da če bi bilo članicam ZN vseeno za ohranjevanje mednarodnega miru in varnosti, bi zmagala Belorusija. Tako pa je zmagala Slovenija, ki bo zdaj morala pokazati, da lahko izpolni to, kar je obljubila, in bo lahko delovala v dobro vseh držav. Mir in varnost sta namreč edina in nedeljiva," je poudaril.

Naša angažiranost in dejstvo, da nimamo kolonialne preteklosti, sta Slovenijo v resnici prinesla iz anonimne države do države, ki nekaj pomeni. "Tudi zato, ker se kot država ne sramujemo svoje zgodovine. Dejstvo, da izhajamo iz nekdanje države, ki je bila ena izmed ustanoviteljic in vodilnih sil Gibanja neuvrščenih, v državah zunaj Evrope še danes naleti na pozorna ušesa," je poudaril.

Opozoril je, da bodo države v zameno za danes izraženo podporo pričakovale, da Slovenija izvrši to, kar jim je obljubila. "Nekatere zaveze, ki si jih je zastavila med kampanjo, je Slovenija delno že izpolnila, kot na primer načrti odpiranja veleposlaništev v Afriki, ki so že v teku," je Šabič povedal za STA.

Področje prehranske varnosti je ocenil za eno od osrednjih prioritet aktualne vlade, kar se bo zagotovo odražalo tudi v sodelovanju v VS. Podobno je dejal tudi za spoštovanje mednarodnega prava in preprečevanje konfliktov, ki so "praktično v genskem zapisu slovenske zunanje politike od osamosvojitve". 

Spomnil je, da je najmanj polovica vseh držav članic ZN tako ali drugače hudo ogrožena zaradi posledic podnebnih sprememb. Številne med njimi se dobesedno potapljajo in trdijo, da se mednarodna skupnost še premalo angažira za to. "Slovenija je vsaki državi, ki ji je obljubila, da bodo podnebne spremembe visoko na njeni agendi v obdobju članstva v VS, neposredno dolžna. Če bi se na to požvižgala, bi ugled Slovenije in njene diplomacije nepovratno upadel," je opozoril.

"V luči tega vseskozi poudarjam, da sedaj ni časa za slavje. Že danes Slovenijo čaka garaško delo. Vseeno pa lahko brez težav rečemo, da je Slovenija za nestalno članstvo pripravljena tako, da bi lahko mandat nastopila že jutri," je še dodal.

Tanja Fajon
Novice Fajonova pred glasovanjem v ZN poudarila pozitivno slovensko kandidaturo za Varnostni svet
Varnostni svet Združenih narodov
Novice Dan odločitve za Slovenijo
Ne spreglejte