Gospodarstvo

Slovenija opušča premog za proizvodnjo elektrike

Ljubljana, Velenje, 13. 01. 2022 15.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, Ma.Ko., M.R.
Komentarji
15

Vlada je na seji sprejela nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda. Ta določa, da bo Slovenija najpozneje leta 2033 prenehala z rabo premoga za proizvodnjo električne energije, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Zelena transformacija pred Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnik Velenje postavlja zahtevno in odgovorno nalogo, pa so se odzvali v obeh družbah. V podjetjih pravijo, da že pripravljajo strokovna izhodišča in sodelujejo z relevantnimi deležniki.

Strategija v središče postavlja pravičen prehod dveh slovenskih premogovnih regij – Savinjsko-šaleške (Saša) in Zasavske regije. Ob letnici izstopa iz premoga opredeljuje proces celovitega družbenega in gospodarskega prestrukturiranja obeh regij, prepoznava finančne vire na nacionalni in ravni EU za ta namen in način upravljanja procesa pravičnega prehoda, so pojasnili v vladi.

Premogovnik Velenje
Premogovnik Velenje FOTO: Bobo

Strategija tudi opredeljuje ključne vidike zapiranja Premogovnika Velenje v tehničnem smislu z vidika vpliva na zaposlene in skupnost ter z vidika varovanja in ohranjanja okolja. Ustvarja sinergije pri izvajanju pravičnega prehoda med regijama preko skupnih projektov, prenosa dobrih praks in izkušenj.

Slovenija lahko računa na 248 milijonov evrov do leta 2027

Sprejem strategije in čim hitrejši začetek njenega izvajanja je nujen za energetsko preobrazbo Slovenije, obe premogovni regiji in za vse, ki so povezani s premogovno panogo, da čim hitreje in celovito zagotovimo pravičen prehod predvsem za vse prizadete delavce in njihove družine, so zapisali v vladi. Z jasno odločitvijo o procesu prehoda in časovnici bodo Sloveniji in obema premogovnima regijama omogočili tudi neoviran dostop do sredstev Sklada za pravičen prehod, v okviru katerega lahko država do leta 2027 računa na 248,38 milijona evrov.

Strategija je, kot so podčrtali v vladi, nastala z uporabo pristopa od spodaj navzgor, z vključevanjem ključnih deležnikov iz obeh regij. Prek intervjujev, terenskih obiskov, fokusne skupine, individualnih in skupinskih javnih ali nejavnih posvetovanj ter širše operativne skupine ministrstva in medresorske vladne skupine so svoje poglede, podatke in mnenja delili predstavniki sindikatov, občin, nevladnih organizacij, regionalnih in območnih razvojnih agencij, formalnega in neformalnega izobraževanja, energetske družbe, gospodarstva, ministrstev, državnih agencij, inštitutov in evropskih institucij.

Izvedena je bila tudi celovita presoja vplivov na okolje. Strategija se lahko začne izvajati po dokončnosti odločbe, ki določa njeno okoljsko sprejemljivost.

V Tešu in Premogovniku Velenje izpostavljajo zahtevno in odgovorno nalogo

V Tešu in Holdingu slovenske elektrarne zagotavljajo, da bodo tudi v prihodnje pri pripravi projektov, vezanih na prestrukturiranje savinjsko-šaleške premogovne regije, aktivno sodelovali.
V Tešu in Holdingu slovenske elektrarne zagotavljajo, da bodo tudi v prihodnje pri pripravi projektov, vezanih na prestrukturiranje savinjsko-šaleške premogovne regije, aktivno sodelovali. FOTO: Bobo

Kot so povedali v Tešu, je datum prenehanja odkopavanja premoga, ki je obenem tudi nekakšna osnova za prehod Slovenije v brezogljično družbo, zagotovo eden največjih izzivov, ki čaka državo. V Tešu in Holdingu slovenske elektrarne zagotavljajo, da bodo tudi v prihodnje pri pripravi projektov, vezanih na prestrukturiranje savinjsko-šaleške premogovne regije, aktivno sodelovali.

"Ohranitev energetske točke, znanje in tehnologija, ki jo imamo v Šaleški dolini, nam omogoča nadaljnji razvoj in implementacijo novih tehnologij ter s tem povezanih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo," so še dejali v Tešu.

Kot so medtem sporočili iz Premogovnika Velenje, je vladna potrditev strategije podlaga za sprejem zakona o postopnem zapiranju rudnika, v okviru katerega bo država zagotovila dodatne vire in sredstva za zapiranje rudnika in saniranje degradiranih površin, na ta način pa bo prišlo do nadzorovanega postopnega zapiranja ter finančno vzdržnega poslovanja premogovnika.

Za Premogovnik Velenje sta najpomembnejša dva ključna mejnika, in sicer obdobje pred letnico prenehanja odkopavanja in obdobje po njej. Do ciljne letnice bo izkop v Premogovniku Velenje potekala skladno z načrti, za kar bodo potrebovali predvsem zaposlene v proizvodnem procesu, tudi po prenehanju odkopavanja pa bodo v družbah skupine še 15 let potrebovali ljudi, ki bodo skrbeli za izvedbo vseh zapiralnih del.

Predlagana letnica 2033 torej pomeni še vsaj 20 let izvajanja rudarskih del, ocenjujejo v Premogovniku Velenje.

Navedli so tudi, da so sočasno s sprejemom nacionalne strategije opuščanja premoga in posledično s potrditvijo letnice v Premogovniku Velenje že začeli s predstavljanjem in usklajevanjem ključnih aktivnosti, ki jih mora naslavljati in vsebovati zakon o postopnem zapiranju, ter z zagotavljanjem ustreznega kadra.

Poleg omenjenega zakona bo pripravljen tudi zakon o prestrukturiranju Savinjsko-šaleške (Saša) regije, ki bo omogočil črpanje sredstev za prestrukturiranje, investicije in nove projekte, s katerimi bodo zagotovili nova delovna mesta, in vzpostavitev Sklada za pravični prehod, kar je ključnega pomena za Saša regijo, saj bodo s tem lahko spodbujali krožno gospodarstvo, uvajali nove tehnologije in ohranjali energetsko lokacijo Šaleške doline.

Čimprejšnje sprejetje zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje je za družbo pomembna predvsem zato, ker bo z njim rudnik dobil potrebna sredstva za vse ukrepe, vezane na postopno zapiranje. Premogovnik Velenje namreč zdaj le z lastnimi sredstvi izvaja vsa sprotna zapiralna dela, od likvidacije posameznih jamskih objektov do sanacije okolja, ki je bilo podvrženo vplivu rudarjenja v okviru lastne proizvodnje, kar seveda vpliva na višino stroškovne cene premoga.

Premogovnik Velenje v tem času že pripravlja tudi svojo strategijo obratovanja v skladu s procesom prestrukturiranja matične družbe in povezanih družb v skupini. Pripravljen imajo nabor projektov, s katerimi bodo ohranili delovna mesta v Šaleški dolini, v kateri imajo veliko tehnološkega in strokovnega znanja, kar je velik potencial za nove projekte in nove izzive.

"Letnica 2033 ima pred seboj zelo jasen cilj, z njim pa so povezani številni izzivi. Odpirajo se nove priložnosti in nove razsežnosti, obetajo se nova delovna mesta in projekti, financirani s strani EU. Našo prihodnost bomo gradili na prednostih, ki jih skupina Premogovnik Velenje ima. Šaleška dolina je pomembna energetska lokacija, lokalno prebivalstvo je vajeno živeti v sožitju z energetiko, obenem pa imamo tukaj za tovrstno dejavnost tudi vsa potrebna soglasja. Takšnih lokacij v bližnji in daljni prihodnosti ne bo možno več pridobiti, zato je treba izkoristiti možnosti in priložnosti, ki jih ta ponuja," so še zapisali v velenjskemu rudniku.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KladivoSi
17. 01. 2022 21.04
Še 11 let.. bog da do takrat kaj zdradijo, kar bo trajno. Če bo uvoz ne bo poceni, sploh ko se avri na štrom razpasejo. Ampak tak kot je pri nas navada, polni žepi in slab spomin za njih nam pa ajmer z luknami, zaj pa nosi vodo v hrib.
sinhron
13. 01. 2022 21.22
+2
Popolnoma zgrešen projekt ta TEŠ 6, ki sta ga podpisala Janša in Vizjak ! Ne samo , da so pri izvajanju tega projekta zavajali javnost , potvarjali dejstva in grabili vsi , ki so bili pri koritu !
ni_mi_vse_eno
13. 01. 2022 19.16
+5
TEŠ6 pa je bil zgrešena investicija, ki je določenim prinesla milijone.
janez krstnik1
13. 01. 2022 19.44
+2
Projekt je pripravil minister Vizjak, to že dovolj pove.
Roxy79
13. 01. 2022 19.15
+6
Tudi Cukrarno Ormož smo morali zapreti...... Da nam bodo lahko tujci prodajali šečer, sugar....
martin celin
13. 01. 2022 18.15
+1
Lepo slišati, ker redko kdo ve da teš pokriva 60% elektrike .
ni_mi_vse_eno
13. 01. 2022 19.20
-1
Z inštalirano močjo 809 megavatov Teš proizvede povprečno tretjino energije v državi
flojdi
13. 01. 2022 18.04
+1
.elektrike je pa še vedno preveč. ker obcestni lustri gorijo ob čisto svetlih časih
Maxx365
13. 01. 2022 20.09
+1
Čisto odvisno, kako kje senzorje nastavijo. Pri nas gorijo le ponoči.
JOCR1255
13. 01. 2022 17.18
Ti pa si kaveljc. Kot v butalih. Ne bi jih bilo brez butalcev.
PATRIOT-SLO
13. 01. 2022 17.08
+3
Še jokali boste po njem,..kdor ima premog ima svobodo, ko boste to spoznali bo prepozno.
mk67
13. 01. 2022 16.42
+2
V Sloveniji smo očitno zelo ažurni glede sprejemanja okoljskih odločitev. Koliko majhnih elektrarn (hidro, sonce, veter) bi lahko zgradili namesto TEŠ6? Kaj pa za NEK2?
kiropraktik
13. 01. 2022 16.37
+8
Pahor, Lahovnik, Meh, Zasavci z Rotnikom na čelu VAS JE KAJ SRAM?
janez krstnik1
13. 01. 2022 19.52
+2
Ministra Vizjaka vprašaj, ker so delali po njegovem projektu. Par miljonov tu pa kak davčni odpustek tam,... In tako projekt teče, Pahor je zaj.. samo zaradi tega, ker ni želel zavreči 700mio, kolikor so na silo zapravili, zato da je bil revež prisiljen dati državno garancijo. Lahovnik, pa tako vemo kam spada. Rotnik je pa pozabil snemati pogovor🤪
ivan z Doba
13. 01. 2022 16.24
+11
Sedaj je pa treba vse, ki so politično botrovali Teš6, za cojone obesiti s trboveljskega raufnka!!