Madžarska zmaga Slovenska košarkarska reprezentanca Slovenija EuroBasket 2022

Sobota, 3. 9. 2022, 21.54

Po zmagi Slovenije proti Madžarski s 103:88

Dončić zabaval gledalce, igranje mačke z mišjo

Luka Dončić | Foto FIBA

Naslov pove, kaj se je dogajalo na parketu Lanxess arene v Kölnu, kjer so se slovenski košarkarji dobesedno poigrali s sosedi Madžari. Gledalci so ob atraktivnih potezah, za katere je v večini skrbel zvezdnik Luka Dončić, prišli na svoj račun. Selektor Aleksander Sekulić je bil prav tako vesel dejstva, da so si njegovi izbranci hitro priigrali višji naskok in je lahko nosilce igre odpočil ter misli usmeril proti Bosni in Hercegovini, ki bo nasproti stala v nedeljo po manj kot 24 urah.

Od našega poročevalca Köln | Foto:

Pozornost v slovensko reprezentanco je bila v nedeljo usmerjena že krepko pred začetkom večerne tekme z Madžarsko. Natančneje v Luko Dončića, ki je ob koncu tretje četrtine derbija med Francijo in Litvo, ki ga je dobila prva, prišel v Lanxess Areno in začel podpisovati drese, majice ter se fotografiral. Navijači v tistem delu dvorane so dobesedno pozabili na obračun ekip na parketu in želeli priti do posebnega spominka.

Slovenija Madžarska Žiga Dimec
Sportal Ustrašili so se zaradi Dimca, Sekulić se razumljivo ni mogel zadržati
Slovenija Madžarska Luka Dončić Mike Tobey
Sportal V Kölnu Dončiću skandirali "MVP", Litva znova izgubila

Fotogalerija s tekme (Foto: Vid Ponikvar)

Fotogalerija
1 / 41

Svetovna košarkarska zvezda na vsakem koraku lovi poglede. Še dobro, da iz hotela do dvorane ne gre peš, saj sicer do nje ne bi prišel, ustavljati bi se namreč moral na vsakem koraku. Zato pa niso mogli Madžari – zaradi poškodbe zadnje stegenske mišice so igrali brez prvega igralca Adama Hange – zaustaviti slovenskega naleta. Ekspresno so pokazali, kdo je glavni. Prebujeni Jaka Blažič je hitro zadel dve trojki, eno je dodal Aleksej Nikolić po izjemni akciji Dončića, ki je na svoji strani sprva spustil žogo med noge tekmecu, nato pa na "alley oop" podal Vlatku Čančarju – ta je zabil žogo v koš za 13:2 – in navdušil navijače na tribuni.

"Uživamo v njegovi igri, ker je zelo pomemben del naše reprezentance. Vemo, koliko ljudi nase potegne, da ostanemo mi sami. Družinska vez je med nami, ker smo skupaj že sedem, osem let. Smo kompaktna reprezentanca," je o Dončićevih čarovnijah povedal Zoran Dragić, ki je imel na začetku tekme nekaj težav z doseganjem koša, nato pa je s trojko le našel tisti občutek, ki ga je iskal: "Nisem bil v krču, vendar ne vem, kaj je bilo. Zgrešil sem tudi polaganje. Gre v pravo smer. Upam, da se bo odprlo. Upam, da bomo v nedeljo imeli razmerje zmag in porazov 3:0."

Hitro do hokejske menjave, evropski debi Samarja

Bistveno številčnejši kot na četrtkovi tekmi z Litvo so bili slovenski privrženci, ki so pripotovali v Köln in spremljali igro mačke z mišjo. Na daleč je bilo videti, da je kakovost občutno na strani slovenske izbrane vrste. Pri vodstvu z 18:5 je selektor "po hokejsko" zamenjal kar štiri košarkarje, saj je bila ta večer priložnost, da nosilci nekoliko manj časa prebijejo na parketu. Tako je kmalu ob vstopu v drugo četrtino debi na večjih tekmovanjih dočakal mladi Žiga Samar, ki napreduje in se iz leta v leto oblikuje v odličnega organizatorja igre: "Seveda sem zelo zadovoljen. Od malega sem si želel zaigrati na evropskem prvenstvu, še posebej po prvenstvu v Sloveniji. Srečen sem in vesel, da smo zmagali. Mogoče je bila na začetku malce prisotna trema, vendar je takoj izginila."

Slovenski navijači so bili danes številnejši kot na četrtkovi tekmi z Litvo. Ob takšnem nadaljevanju slovenskih košarkarjev bo v Berlinu pestro. | Foto: Vid Ponikvar Slovenski navijači so bili danes številnejši kot na četrtkovi tekmi z Litvo. Ob takšnem nadaljevanju slovenskih košarkarjev bo v Berlinu pestro. Foto: Vid Ponikvar

Evforija je še naprej naraščala, najbolj skokovito ob začetku drugega polčasa, ko so trojke letele kot po tekočem traku. Tudi neverjetne v režiji Dončića, ki se je po 19 minutah igranja usedel na klop ob skandiranju "MVP, MVP, MVP" – tekmo je končal pri 20 točkah, sedmih asistencah in sedmih skokih, vse skupaj pa je znašalo za statistični indeks 26.

Bistveno več počitka je dobil kapetan Goran Dragić, ki je na parketu prebil le dobrih šest minut. Priložnost je dobil tudi Luka Rupnik, ki je kot zadnji preživel selektorjev rez igralcev pred odhodom na evropsko prvenstvo.

Dimec preživel udarec

Kljub vsemu na tekmi ni šlo brez incidenta, potem ko je madžarski košarkar ob vračanju v obrambo udaril Žigo Dimca v hrbet, ki je sprva obležal na parketu, a so si vsi oddahnili, ko je vstal in se odpravil na klop.

Žiga Dimec je dobil udarec v hrbet, a k sreči ni bilo nič hujšega. | Foto: Vid Ponikvar Žiga Dimec je dobil udarec v hrbet, a k sreči ni bilo nič hujšega. Foto: Vid Ponikvar

"Pristop je bil pravi od štarta. Resno smo se lotili tekme. V prvi četrtini smo naredili razliko, ki smo jo nadzirali v prvem polčasu. V drugem smo lahko spočili nekaj igralcev. Priložnost so dobili tisti, ki niso igrali dosti v prvi. Tekmo moramo pozabiti, v nedeljo nas že čaka Bosna," je dejal Blažič.

Slovenija je tako z zmago vknjižila pričakovano drugo zmago, bistveno težje delo pa lahko naši košarkarji pričakujejo v nedeljo, ko bo ob 17.45 nasproti stala izbrana vrsta Bosne in Hercegovine.