Barcelona skozi pekel, v četrtfinale tudi Kurtić, Ukrajinec izločil Sevillo

Nogometaši Barcelone so na napetem gostovanju pri Galatasarayu napredovali v četrtfinale evropske lige (2:1). Uspešen tudi PAOK Jasmina Kurtića.
Fotografija: Pierre-Emerick Aubameyang po zimski selitvi iz vrst londonskega Arsenala zadeva kot po tekočem traku. FOTO: Kemal Aslan/AFP

Barcelono je po pričakovanjih v Istanbulu pričakal peklenski sprejem v režiji navijačev Galatasaraya, ki so po remiju svojih ljubljencev na Camp Nouu na domači zelenici pričakovali še večji podvig – zmago in napredovanje v četrtfinale evropske lige. Ekipa Domeneca Torrenta, dolgoletnega pomočnika Pepa Guardiole, je Kataloncem spet povzročala obilico težav, razen priložnosti Frenkieja de Jonga, ki je zapravil priložnost osamljen pred vratarjem, pa se gostje zadetku v prvem polčasu niso preveč približali.

Reči so se za gostujoče moštvo še dodatno zapletle, ko je po podaji iz kota za 1:0 v 29. minuti svoj sploh prvi gol v sezoni prispeval branilec Marcão. Še pred iztekom prvega polčasa pa je v 37. minuti v ospredje stopil Pedri, ki je z mojstrskim prodorom, v katerem je »posedel« dva tekmeca, poravnal izid na 1:1 in prvič v večeru močneje utišal zelo glasne tribune. Gostujoči trener Xavi je drugi polčas začel z menjavo, Ousmane Dembele je zamenjal tokrat precej nevidnega Adamo Traoreja, ki je sicer v zaključku prvega polčasa zaposlil Peirre-Emericka Aubameyanga, ki je zatresel prečko. Napake Gabonec ni ponovil že v eni prvih akcij nadaljevanja, ko je po novem poskusu Pedrija izkoristil podajo de Jonga za 2:1.

Navijači zadeli Albo, ta proti njim poslal žogo

Katalonci so v 56. minuti ostali brez poškodovanega Sergiña Desta, vstopiti je moral že pred tekmo napovedani Ronald Araujo. Vsaj rahlo poškodovan je dvoboj končal tudi Gerard Pique, kar so slabe novice pred nedeljskim clasicom v španskem prvenstvu. Veliko slabih novic je prihajalo tudi z zelenice, ki so jo domači navijači napolnili z različnimi predmeti, ti so v zadnjih minutah leteli tudi proti gostujočim nogometašem in denimo v nogo zadeli Jordija Albo. Katalonski branilec je vzdušje še razgrel, saj je v jezi poslal žogo v smeri gledalcev, zato je italijanski sodnik Daniele Orsato dvoboj na kratko celo prekinil. V sodnikovem dodatku bi lahko o potniku v četrtfinale vse dvome razrešil rezervist Memphis Depay, a je zapravil veliko priložnost.

Crvena zvezda je odlično začela domači obračun z Glasgow Rangers, ki so z Otoka v Beograd prinesli zajeten kapital (3:0). Rdeče-beli so zadeli s prvim strelom, ki ga je proti vratom škotskih prvakov v 10. minuti poslal Mirko Ivanić. A do konca prvega polčasa se rezultat ni več spremenil, po dobrih 10 minutah drugega pa je Ryan Kent ohladil razgrete tribune štadiona Rajka Mitića z golom za izenačenje, ki je pokopal beograjske upe. So pa domači evropsko pot končali z zmago, za katero je v zaključku tekme poskrbel El Fardou Ben.

Bayer Leverkusen kljub pobudi na zelenici in prevladi v vseh statističnih rubrikah ni uspel zlomiti Atalante, ki je prvo tekmo v Bergamu brez pomoči še vedno odsotnega Josipa Iličića dobila s 3:2. Za veliko slavje v Lombardiji je nato poskrbel Jeremie Boga, ki je zadel za zmago italijanskega prvoligaša v 90. minuti.

Jesus Navas (levo) se je vrnil na Otok, kjer je nekaj sezon preživel v vrstah Manchester Cityja, tokrat pa se je v vrstah West Hama pomeril tudi z Ukrajincem Andrijem Jarmolenkom. FOTO: Glyn Kirk/AFP

Slovo obeh seviljskih klubov v podaljšku

Braga je po domači zmagi z 2:0 tudi v Monaku nadaljevala v tem slogu in prek Abela Ruiza v 19. minuti skupno vodstvo povišala na težko ulovljivih 3:0, Axel Disasi je šele v sodnikovem podaljšku drugega polčasa uspel preprečiti nov poraz in postavil končni izid 1:1.

V večernih obračunih je bila večina pogledov uprtih v London, kjer je na olimpijskem štadionu West Ham United pričakal Sevillo. Rekorderka tekmovanja in gostiteljica letošnjega finala se je znašla v težavah, ko je po nekaj zapravljenih priložnostih oz. dobrih obrambah Alphonsa Areolaja na drugi strani z glavo zadel njegov soigralec Tomaš Souček. V 39. minuti se je ob skupnem izidu 1:1 vse na nek način začelo znova. Ker golov več ni bilo, je o zmagovalcu odločal podaljšek, tako kot v Frankfurtu ob Majni, kjer je gostoval drugi seviljski velikan Betis.

V Londonu je na koncu odločil čustven gol ukrajinskega napadalca Andrija Jarmolenka v 112. minuti, na katerega Sevilla ni uspela odgovoriti. Slovesu gostiteljice letošnjega finala EL je v izpadu nekaj sekund prej prodružil še mestni rival Betis, ki je z golom Borje Iglesiasa v 90. minuti sicer uspel izsiliti podaljšek z izidom 1:0, nato pa je v 121. minuti udaril Martin Hinteregger, ki je s pomočjo Guida Rodrigueza zatresel mrežo za končnih 1:1.

Lyon je z golom Mousse Dembeleja odločno začel z domačim obračunom proti Portu, potem ko so Lyončani s prve tekme v portugalskem pristanišču prinesli zmago z 1:0. Dembele je v 13. minuti v skupnem seštevku svoje moštvo oddaljil že na »varna« dva zadetka naskoka, a Pepe je slabih 15 minut kasneje Portugalce vrnil v igro z izenačenjem. Izid se do konca ni več spremenil in napredovanja so se veselili Francozi.

Konferenčna liga: PAOK naprej brez Kurtića, Roma se je v zadnjem hipu rešila podaljška

Prvi strelec Jasmin Kurtić zaradi rumenih kartonov ni mogel pomagati svojemu PAOK na povratnem dvoboju z Gentom, potem ko je belokranjski vezist z edinim golom odločil prvi obračun v Solunu. Črno-beli so z golom branilca Joseja Crespa povedli, a je za napeto nadaljevanje v zaključku drugega polčasa z golom za izenačenje poskrbel izkušeni napadalec Laurent Depoitre. Kljub občutni prevladi domačih je Douglas Augusto sredi drugega polčasa poskrbel, da je bil zaključek obračuna za PAOK ob vodstvu z 2:1 precej bolj miren, to pa je bil tudi končni rezultat dvoboja.

Tri gole zaostanka bi moral tako kot mestni tekmec Crvena zvezda doma v EL proti Rangers v Rotterdamu nadoknaditi tudi Partizan, ki pa je bil po porazu z 2:5 v Beogradu v nizozemskem pristanišču precej nemočen. Kljub temu je Feyenoord zadel šele v zaključku prvega polčasa, ko je bil natančen nigerijski napadalec Cyriel Dessers, eden izmed Partizanovih krvnikov s prve tekme. Končno zmago s 3:1 (skupno 8:3) sta v drugem polčasu potrdila Reiss Nelson in Bryan Linssen, častni gol za črno-bele je dosegel Ricardo Gomes.

Tammy Abraham je z golom v 91. minuti preprečil podaljšek v Rimu, kjer je Vitesse, še en stari znanec slovenskega prvaka Mure, od 62. minute vodil po zaslugi Maximiliana Wittka, a se moral na koncu sprijazniti z dramatičnim slovesom od nadaljnjega tekmovanja (1:1).

PSV povozil Copenhagen, slovo Rennesa

Prvi dvoboj Copenhagna in PSV je bil v Eindhovnu nepozaben, končal se je z neverjetnim izidom 4:4, tudi v danski prestolnici pa navijači niso dolgo čakali na tresenje mrež – dobitno akcijo sta v 10. minuti izpeljala zvezdnika PSV Mario Götze (podajalec) in Eran Zahavi (strelec). Götze je nato v 38. minuti povišal na 2:0, Zahavi pa je dokončal delo v 79. minuti. Noni Madueke je v enem zadnjih napadov zadel za končnih 4:0.

Rennes, tekmec Mure v skupinskem delu, je z že četrtim golom na zadnjih petih tekmah vezista Benjamina Bourigeauda hitro povedel proti Leicestru in že do izteka 8. minute znižal skupni zaostanek na 1:2. Trener nekdanjih angleških prvakov Brendan Rodgers je za nameček že nekaj minut kasneje moral zamenjati bočnega nogometaša Marca Albrightona. A Wesley Fofana je z golom v 51. minuti vsaj malce pomiril gostujoče navijače, Rennes pa je za podaljšek spet potreboval dva zadetka. Flavien Tait je prvega dosegel v 76. minuti in spet je bilo napeto, a so lisjaki zdržali vse francoske nalete za napredovanje.

Amine Harit je v 35. minuti zapravil najstrožjo kazen, ki bi prinesla vodstvo Marseillu na gostovanju v Baslu in povišala prednost v skupnem seštevku na 3:1. Kazen je prišla po dobri uri igre, ko je za 1:0 v četrtkovem večeru in 2:2 v skupnem seštevku zadel Dan Ndoye, a je pristaniško moštvo zmoglo odgovor – Cengiz Under je podaljšek preprečil z zadetkom v 74. minuti, že globoko v sodnikovem podaljšku je Valentin Rongier dosegel še zmagoviti gol za končnih 2:1.

AZ Alkmaar je prek Vangelisa Pavlidisa že po 18 minutah igre nadoknadil zaostanek z gostovanja pri Bodø/Glimtu, Norvežani so slavili z 2:1, a že po slabih desetih minutah so v rokah spet držali četrtfinalno vozovnico, ko je zadel Amahl Pellegrino. Štiri minute kasneje je Pavlidis z drugim golom večera poskrbel za 2:1 in novo izenačenje v skupnem seštevku. Odločal je podaljšek, v katerem je gol za napredovanje v prvi minuti sodnikovega dodatka prvega dela podaljška dosegel Alfons Sampsted.

Divjo tekmo sta odigrala LASK in Slavia v Linzu, kjer so Čehi že vodili s 3:1 (prvo tekmo so dobili s 4:1), nato pa izgubili s 3:4 z le deveterico na zelenici. S parom zadetkov se je izkazal domači branilec Philipp Wiesinger, ki pa s soigralci seveda ni uspel preprečiti napredovanja Slavie.