Luis Suarez je s solzami v očeh pospremil zaključek tekme, v katerem njegovim soigralcem ni uspelo doseči tako želenega tretjega zadetka. Po tekmi se je razjokal na zelenici. To je bil najbrž njegov zadnji večji turnir z urugvajsko izbrano vrsto. Foto: Reuters
Sorodna novica Izvrsten protinapad v 91. minuti Južno Korejo popeljal med 16

Ganci so imeli z Urugvajci še neporavnane račune, edino medsebojno srečanje pred petkovim so na svetovnih prvenstvih odigrali na SP-ju leta 2010 v Južni Afriki, ko so po izvajanju 11-metrovk v naslednji krog tekmovanja napredovali Južnoameričani.

Tekmo je tedaj začinil Luis Suarez, ki je na golovi črti z roko odbil žogo in preprečil vodstvo afriškega kolektiva. Poteza, zaradi katere je bil izključen, a najstrožje kazni, ki jo je dosodil sodnik, nato ni izkoristil Asamoah Gyan. Tekma se je nato zavlekla v loterijo strelov z bele točke, kjer so Afričani tudi končali svoje nastope.

Tokrat so se Ganci Urugvajcem, tudi Suarezu, vsaj malce oddolžili za izpad leta 2010, saj so jim v zaključku srečanja s krčevitim branjenjem preprečili še tretji zadetek, ki bi jih popeljal v osmino finala. Sinjemodre pa je na koncu pokopala tudi neučinkovitost v prvih dveh krogih skupinskega dela, ko niso dosegli niti enega zadetka.

Giorgian de Arrascaeta je dosegel sploh prvi zadetek Urugvaja na letošnjem SP-ju v Katarju. Foto: Reuters
Takole je urugvajski vratar Sergio Rochet ubranil poskus Andreja Ayewa z bele točke. Ganci so še drugič na svetovnih prvenstvih proti Urugvaju zapravili 11-m. Leta 2010 je Fernando Muslera v 120. minuti ubranil strel Asamoahu Gyanu, ki bi svojo reprezentanco lahko izstrelil v zgodovinski polfinale. Foto: Reuters

Vratar Rochet ubranil 11-m Andreju Ayewu
Za odtenek so srečanje bolje začeli Urugvajci, ki pa si v uvodnih minutah niso uspeli priigrati resnejše priložnosti. Prvič je bilo vroče predvsem na drugi strani igrišča v 15. minuti, ko so Ganci po hitrem protinapadu zarezali v obrambo nasprotnika, Andre Ayew pa je z razdalje ogrel dlani vratarja Sergia Rocheta. Ta je nato v nadaljevanju akcije v kazenskem prostoru podrl Mohameda Kudusa, potrebnih je bilo kar nekaj minut, da je glavni sodnik Daniel Siebert (tudi s pomočjo VAR-a) dosodil strel z bele točke. Breme je na svoja ramena prevzel kapetan Ayew, a je urugvajski vratar uganil njegovo namero in poskrbel, da je ostalo pri začetnih 0:0.

Giorgian de Arrascaeta je z volejem zadel za 2:0. Foto: Reuters

Prvi gol Urugvaja na prvenstvu ...
Kmalu zatem je v ganski obrambi dvakrat hudo zaškripalo. Najprej je storila napako, po kateri se je iz oči v oči z vratarjem Lawrenceom Atijem Zigijem znašel Darwin Nunez. Ta je gansko številko ena že ugnal z lobom, a je pred golovo črto zadetek preprečil Mohamed Salisu. V 26. minuti so Urugvajci nato vendarle povedli in dosegli sploh prvi zadetek v Katarju. Po predložku z desne strani osrednja branilca Salisu in Daniel Amartey nista izbila žoge, do nje se je dokopal Luis Suarez, ki si je spretno priigral prostor za strel. Žogo po strelu el pistolera je Ati Zigi ubranil, a le do Giorgiana de Arrascaete, ki je iz neposredne bližine z glavo zadel za 1:0. To je bil prvi urugvajski gol na svetovnih prvenstvih po 324 minutah! Urugvajskim navijačem je odleglo, njihovi ljubljenci so se izognili neslavnemu rekordu, ki je trajal 389 minut (1986–1990).

... nato hitro še drugi!
Že po dobre pol ure igre je isti igralec vodstvo Urugvaja podvojil. Facunto Pellistri je na robu kazenskega prostora našel Darwina, ta je z glavo žogo poslal Suarezu, najboljši urugvajski strelec vseh časov pa je nemudoma na levi strani našel prostega de Arrascaeto, ki je z volejem še drugič na tekmi matiral ganskega vratarja. Ganci so bili na kolenih. Po dosojeni 11-metrovki so njihove delnice kotirale visoko, nato pa se je v razmiku nekaj minut vse obrnilo na glavo. Afričani so igrali zelo nepovezano, napake v obrambi so se vrstile kot po tekočem traku, s kančkom sreče bi lahko Urugvajci še povišali prednost, a sta ekipi vseeno na odmor odšli z izidom 2:0.

Urugvajci so po padcu Edinsona Cavanija v sodnikovem dodatku zahtevali najstrožjo kazen, a je glavni sodnik Daniel Siebert le zamahnil z roko. Nemški delivec pravice se tudi ni odločil za ogled počasnega posnetka. Foto: Reuters
Po koncu tekme si je glavni sodnik Daniel Siebert nakopal vso jezo in bes urugvajske reprezentance. Ta je Nemcu očitala zelo slabo sojenje in sporne odločitve, ki naj bi šle v korist Gane. Še najbolj jih je zbodla odločitev, da si ne bo ogledal počasnega videoposnetka domnevnega prekrška nad Cavanijem v zaključku tekme. Foto: Reuters

Pritisk Urugvaja ni pojenjal
Že v uvodni minuti drugega polčasa so Ganci nevarno zapretili Urugvajcem, v njihovi akciji jo je skupil tudi urugvajski vratar Rochet, ki pa je srečanje lahko nadaljeval. Vroče je bilo znova po slabi uri igre, ko je Darwinov prodor s prekrškom v kazenskem prostoru zaustavil Amartey. Sodnik Siebert si je dogodek ogledal v počasnem posnetku in na veliko ogorčenje južnoameriških navijačev ter klopi dosodil, da prekrška za najstrožjo kazen ni bilo. V 65. minuti je silovito z dobrih 10 metrov sprožil še Pellistri, ki je žogo za las poslal mimo desne vratarjeve vratnice. Selektor Diego Alonso je nato osvežil igro v napadu, Suareza je zamenjal z Edinsonom Cavanijem, Pellistri pa je svoje mesto na zelenici odstopil Nicolasu de la Cruzu.

Pritisk Urugvajcev še vedno ni pojenjal, v 70. minuti je z razdalje silovito sprožil še Federico Valverde, vratar Ati Zigi je moral biti zelo pozoren, da je preprečil zadetek. Sedem minut pozneje je isti igralec poskusil ganskega vratarja presenetiti še s strelom s sredine igrišča, a je bil strel za odtenek premočan.

Krvavo iskanje tretjega zadetka
Zaključek rednega dela je sicer pripadel Gancem, ki so iskali vsaj zadetek, s katerim bi prepolovili zaostanek. Urugvajska obramba je bila na preizkušnji, napak si ni smela privoščiti. Eno bi skoraj izkoristil rezervist Antoine Semenya, ki je z diagonalnim strelom z levico žogo poslal za kakšen meter mimo leve vratarjeve vratnice. V 81. minuti je z roba kazenskega prostora sprožil še Inaki Williams, Rochet je z zadnjimi močmi ohranil mrežo nedotaknjeno. V tistem trenutku so na stadionu izvedeli, da je Južna Koreja povedla proti Portugalski (2:1), kar je pomenilo, da je na živi lestvici zasedla tako želeno 2. mesto. Urugvajci so krvavo potrebovali še tretji zadetek, v 89. minuti ga je s sijajno parado Cavaniju po strelu z glavo preprečil ganski čuvaj mreže. Vse moči so usmerili v napad, v 93. minuti je Cavani padel v kazenskem prostoru, Siebert je le odmahnil z roko. Ni se odločil niti za ogled počasnega posnetka. Dve minuti pozneje je z razdalje poskusil še Maxi Gomez, a zaman. Ganci so se ubranili in Urugvaju preprečili pot v osmino finala.

Rochet je A. Ayewu (Gana) v 21. minuti ubranil 11-m

12-02 (H) Ghana-Uruguay( id: 3854608), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
12-02 (H) Ghana-Uruguay( id: 3854608), Postave
12-02 (H) Ghana-Uruguay( id: 3854608), Statistika tekme
PORTUGALSKA        3  2 0 1  6:4  6
JUŽNA KOREJA       3  1 1 1  4:4  4
URUGVAJ            3  1 1 1  2:2  4
GANA               3  1 0 2  5:7  3