Foto: EPA
Foto: EPA

"V Evropi se soočamo s težkim poletjem, saj je letos pogorelo že več kot 700.000 hektarjev površin, kar je največ od leta 2006," je povedal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Pri tem je dodal, da je bil ob požarih mehanizem EU-ja za civilno zaščito doslej aktiviran devetkrat, še 15 držav pa je 46-krat aktiviralo satelitsko kartografsko storitev EU Copernicus za gozdne požare.

V zadnjih dveh mesecih je mehanizem EU-ja za civilno zaščito za gašenje gozdnih in drugih požarov po Evropi mobiliziral 29 letal in osem helikopterjev. Na terenu se jim je pridružilo 369 gasilcev in več kot 105 vozil. Še 150 gasilcev iz Bolgarije, Romunije, Nemčije, Francije, Finske in Norveške pa je bilo julija in avgusta napotenih v Grčijo.

Med najbolj prizadetimi državami sta Francija in Španija. Po podatkih EU-ja je Francija letos zaradi gozdnih požarov izgubila že dvakrat več površin kot leta 2021, Španija pa več kot trikrat.

Po posebej uničujočih sezonah požarov v zadnjih letih si EU prizadeva izboljšati svoje zmogljivosti za hitrejše in čezmejno odzivanje na velike požare. Države EU-ja lahko zaprosijo za pomoč v boju proti gozdnim požarom prek platforme za usklajevanje in izmenjavo virov v nujnih primerih.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Novi požari na Hrvaškem

Na Hrvaškem je požar na območju Rudin na več mestih izbruhnil ob železniški progi. Poleg lokalnih gasilcev so bili na požarišče napoteni štirje kanaderji, en helikopter in splitska gasilska brigada.

Na območju naselja Bokordići v Istri prav tako gori rastlinje. Na terenu so gasilske enote iz Rovinja in Pulja ter prostovoljni gasilci.

"Gašenje otežuje močan veter, na pomoč sta bila poklicana dva air tractorja. V tem trenutku pri gašenju sodeluje približno 20 gasilcev in ni nevarnosti za objekte," je povedal poveljnik gasilcev Istrske županije Dino Kozlevac. Požar, ki je danes izbruhnil na območju kraja Juršići, pa je lokaliziran.