Dišeči december je tu!

Spet bo iz kuhinje dišalo daleč naokrog. Zunaj po kuhanem vinu, punču, klinčkih in rumu, doma pa še po vanilji, kardamomu, janežu, cimetu in še čem, kar naznanja peko prazničnih piškotov.

Težko je ob tako tradicionalnih praznikih, kot sta božič in novo leto, k praznični peki nenehno dodajati kaj novega. Piškoti vseh mogočih oblik, barv in okusov, kolači in torte so globo zakoreninjeni v prazničnem decembru, mesecu, ki si ga težko zamislimo brez vonja po cimetu, klinčkih, vanilji, kardamomu in še kakšni začimbi, ki popestri ne le peciva, pač pa tudi kak kozarček kuhanega vina ali punča. Tisti, ki jim tradicija nekaj pomeni, negujejo običaje tudi skozi več generacij. Vsaka sicer doda kaj novega, sodobnega, a železni repertoarji praznične peke ostajajo. Ne le pri nas, povsod po svetu.

Ob sladkostih, ki decembra pač ne smejo manjkati, se lahko potrudimo in dodamo kaj novega. Trendi so šli tudi v smer bolj zdravih sladic, pirina in ajdova moka namesto običajne bele je že eden takih. Ali uporaba medu in umetnega sladila namesto belega sladkorja, izogibanje maslu in margarini prav tako. Vsak si pač izbere tisto, kar mu najbolj ustreza, peko prilagodi svojim željam in potrebam.

Otroški so najboljši

Začetek decembra je pravšnji čas vsaj za priprave na peko, če ne že za začetek. Odvisno od tega, koliko piškotov nameravamo speči in koliko časa imamo. Če lahko pečemo tudi med tednom, ni treba tako zelo hiteti, kot če lahko pečemo samo ob vikendih ali kak prost dan med tednom.

Predvsem pa ne pozabimo, da je peka piškotov izjemna priložnost, da sodeluje vsa družina, predvsem pa otroci. Če so še majhni, bo pač kuhinja zaprašena z moko in lepljiva zavoljo masla in čokolade. Pa kaj potem? Trenutki, ko skupaj ustvarjamo, so nepozabni, spomini na popackano mizo, pult in tla pa tudi ostanejo še dolgo. In piškoti izpod otroških rok, četudi nepravilnih oblik in okrašeni malo po svoje, so še posebej okusni.

Nekaj osnovnih pravil

Ko načrtujemo praznično peko, velja upoštevati nekaj osnovnih pravil. Izogibajmo se kremastim nadevom, ki vsebujejo toplotno neobdelana jajca, na primer maslenim kremam z dodatkom surovega rumenjaka. Piškoti brez takšnih dodatkov se v kartonskih ali pločevinastih škatlah ohranijo tudi dva do tri tedne, morda celo kak teden več. Tudi majhne sladkosti, ki jih ne pečemo, se lahko ohranijo dva do tri tedne. Pripravimo jih iz kandiranega sadja, marcipana ali nugata, z oreški in s čokolado, torej s sestavinami, ki se v nekaj tednih ne pokvarijo. Nekateri piškoti, na primer janeževe kapice, potrebujejo več dni, da se, shranjeni v škatli, medijo, da torej s počivanjem še pridobijo okus oziroma se ravno prav zmehčajo, da gredo še bolj v slast kot sveže pečeni.

Preden pa se peke sploh lotimo, si pripravimo vsaj okvirni seznam, kaj nameravamo peči. In potem še seznam potrebnih sestavin, da med pripravo ne bo nejevolje, ker bi nam česa zmanjkalo. Moka, maslo, sladkor, jajca, sladka in kisla smetana, vaniljev sladkor in pecilni prašek ter marmelada so osnovne sestavine, pa morda še sladkor v prahu, ki ga uporabimo za glazure, s katerimi piškote krasimo. Različni okraski, bela in temna čokolada, kokosova moka, kava v prahu, kandirano sadje, marcipan in nugat, mleti oreški, pinjole in pistacije so sestavine, ki bodo različnim piškotom dodale še dodatne okuse in popestrile videz. Morda se je najbolje postaviti pred dobro založene police s pripomočki za peko, pa se nam bodo zamisli o okusih in videzu peciva porodile kar same od sebe. Če nam ni do vsega tega, je v slaščičarnah, pekarnah in trgovinah dovolj že pripravljenega drobnega peciva.

Z maslom in tudi z mastjo

Ker je maslo bistveno dražje kot margarina, mnogi praznične piškote pripravljajo s slednjo. A okus je vendarle drugačen, četudi se dobi tudi margarina z okusom masla, zato morda velja vsaj nekaj piškotov pripraviti z maslom. A maslo in margarina nista edini maščobi za pripravo piškotov.

Slastni piškoti za praznično vzdušje Foto: Pixabay.com

Dalmatinci piškote pripravljajo tudi z olivnim oljem, vanilice, eno najbolj popularnih drobnih slaščic v Srbiji, pa pripravljajo tudi s svinjsko mastjo. Pravijo, da so te vanilice izjemnega okusa, v ocenjevanju ameriškega portala Food 52 so bile leta 2015 celo proglašene za najboljše piškote na svetu (v konkurenci receptov iz 46 držav). Seveda je to stvar okusa, a tisti, ki smo vanilice že delali, lahko samo potrdimo, da so res nekaj posebnega in jih velja uvrstiti na seznam decembrske peke. Sploh, ker so preproste za pripravo.

Kako pripraviti vanilice

Potrebujemo 20 dag hladne svinjske masti, 12 dag sladkorja, 1 celo jajce in en rumenjak, 50 dag moke, sok in naribano lupinico ene limone ter vrečko vaniljevega sladkorja.

Testo pripravimo tako, da mast penasto stepamo s sladkorjem, dokler zmes ne postane puhasta. Potem vmešamo najprej celo jajce in zatem še rumenjak in limonin sok ter lupinico. Najprej dodamo tretjino moke in jo z lopatko vmešamo v zmes, potem testo stresemo na delovno površino in dodamo drugo tretjino moke - in ko je testo voljno, še zadnjo tretjino moke. Ko je testo homogeno, ne gnetemo več, ampak ga zavijemo v folijo in čez noč pustimo v hladilniku. Testo potem razdelimo na dva ali tri dele, da ga bomo lažje razvaljali. Debelo naj bo pol centimetra, potem izrežemo majhne krogce (uporabimo kozarec za žganje ali zamašek steklenice; krogci naj bodo veliki le za grižljaj) in jih položimo na pekač, obložen s papirjem za peko.

Pečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj Celzija, osem do deset minut. Testo ne sme porumeneti, na otip mora biti še malo mehko, ko ga vzamemo iz pečice. Ko se piškoti ohladijo, jih premažemo z marelično marmelado, razmešano z malo ruma, in sestavimo dva po dva. Povaljamo jih v sladkorju v prahu z dodatkom vanilje. Vanilice shranimo v škatli, med plasti damo papir za peko. Ponudimo jih šele tretji dan, ohranijo pa se tudi dva do tri mesece.

Novost: čokoladice ruby

Ljubitelji čokolade in še posebej okraševanja s čokolado pa lahko že dobro leto uživajo v ustvarjanju z novo vrsto čokolade, imenovano ruby.

Gre za čokolado roza barve, a roza ni zaradi kakšnega dodanega barvila, pač pa zavoljo posebne vrste kakavovih zrn, ki vsebujejo rožnat pigment, pridelujejo pa jih v Ekvadorju, Braziliji in na Slonokoščeni obali. Širši javnosti so jo predstavili pred dobrim letom, kupimo pa jo lahko že tudi pri nas.

Orehi

Potrebujemo:

- za testo:

• 25 dag masla

• 32 dag moke

• 12 dag sladkorja

• 10 dag fino mletih orehov

- za kremo:

• 12 dag masla

• 5 dag čokolade

• 5 dag sladkorja v prahu

• po želji malo ruma ali konjaka

Moko presejemo v skledo, dodamo sladkor in mlete orehe, premešamo, potem dodamo na koščke narezano maslo in zgnetemo testo. Biti mora mehko, ne sme se lepiti na roke ali delovno površino. Če se, dodamo še malo moke.

Modelčke za orehe pred prvo peko premažemo z maslom. Napolnimo jih s testom, a naj ne sega čisto do vrha. V testo vtisnemo jamico. Pečemo pri 175 do 180 °C, 10 do 15 minut. Testo mora biti na otip še nekoliko mehko, ko orehe vzamemo iz pečice.

Polovice orehov previdno vzamemo iz modela. Najlažje to naredimo, če model previdno potresemo po trdi podlagi. Ko se orehi ohladijo, jih po gladki strani namažemo s kremo in sestavimo dva po dva.

Kremo pripravimo tako, da zmehčamo čokolado in jo dodamo v maslo, ki smo ga najprej zmehčali, potem pa stepli s sladkorjem v prahu. Na koncu dodamo še rum ali konjak, če se odločimo za kremo z malo alkohola. Namesto tako pripravljene kreme lahko orehe premažemo tudi z nutelo ali podobnim namazom.

Iz tako pripravljenega testa lahko pripravimo tudi piškote v obliki školjke. V tem primeru polovice pritrdimo le na eni strani, v odprti del pa na kremo položimo sladkorni biser.


Najbolj brano