Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Letališče Imeno bo oživelo


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 25 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

V Imenem pri Podčetrtku bo jutri informativni dan za tiste, ki želijo postati piloti ali padalci. Gre za uresničevanje dolgoletnih načrtov za začetek delovanja letališča na Imenskem polju, ki segajo celo v čas druge svetovne vojne.

Najprej je želela imeti tam vojaško letališče nemška vojska, vendar so načrti zaradi konca vojne propadli. Pred več kot desetletjem, v času turističnega razcveta Rogaške Slatine, so letališki načrti oživeli. Med predlaganimi lokacijami v okolici Rogaške Slatine, na Pristavškem ter Imenskem polju, so se odločili za slednjo. Pripravili so idejne projekte za 1,5 kilometra dolgo letališko stezo, vendar je potem vse skupaj potihnilo. Po zadnji vojni, odkar sta na Imenskem polju dve neodvisni državi, so ugotovili, da je lahko steza s šolskim krogom dolga le 750 metrov.

Zamisel za športne polete je dozorela lani, ko so bili med pobudniki radovljiško podjetje Sokolje gnezdo (v lasti Silva Orožima) ter nekateri člani celjskega aerokluba. Na travnati stezi pod imensko železniško postajo želijo vzgajati letalce, padalce, opravljati želijo turistične panoramske polete za goste Atomskih toplic in Rogaške Slatine.

V prvi polovici decembra so pripravili ustanovni občni zbor obsoteljskega aerokluba »Imeno«, ki mu predseduje Stane Jekuš iz Celja, med pobudniki pa so prav tako Silvo Orožim, Igor Petovar, Marjan Plohi, Peter Turk in Tone Vrbančič. Aeroklub namerava tesno sodelovati z radovljiškim Sokoljim gnezdom, ki ima sedež na letališču Lesce pri Bledu ter v lasti pet športnih letal.

Tisti, ki jih zanima informativni dan, se bodo zbrali jutri, v petek 26. februarja v gasilskem domu Imeno (ob 17. uri). V aeroklubu so povedali, da bodo vsem zainteresiranim predstavili šolanje, delovanje kluba ter vpisovali morebitne nove člane. Obenem naj bi že delno začeli s teoretičnim poukom ter z njim nadaljevali naslednji dan, v soboto. Po 100 urah teoretičnega dela, usposabljanja bi začeli s praktičnim delom marca ali aprila, odvisno od vremenskih pogojev.

Med vpisnimi pogoji je predvsem kandidatova zdravstvena sposobnost, starost nad 14 let (s privolitvijo staršev). Za tečaj bo treba odšteti 35 tisoč tolarjev, za to nudijo teoretično izobraževanje ter dva poleta oziroma skoke s padalom. Tisti, ki bodo opravili približno štirimesečno šolanje, bodo prejeli spričevala za jadralnega ali motornega pilota oziroma padalca. O podrobnostih se mogoče pozanimati v Turistično-informacijskem centru v Podčetrtku (TIC).

Brane Jeranko, Novi tednik, 25. 2. 1999

*cena časopisa: 280 tolarjev