R. K. | 31. 5. 2023, 13:41

V zakulisju ustanovitve Logarjevega društva: "Nimamo skritih ambicij, niti ne želimo graditi gradov v oblakih"

Uredništvo

Na dogodku se je trlo več znanih obrazov, Logar pa je svojim nastopom prepričal tudi nekdanjega sokandidata za predsednika države.

Z uradno ustanovitvijo je zaživelo društvo poslanca SDS Anžeta Logarja s polnim imenom Platforma Sodelujmo za prihodnost oziroma skrajšanim Platforma Sodelovanja. Dobro obiskan dogodek, na katerem je bilo prisotnih več vidnih imen iz slovenskega javnega življenja, je potekal v sproščenem vzdušju. V sejni sobi ljubljanskega hotela se je že pred dogodkom zbrala prava gruča ljudi.

Uredništvo

Iskanje odgovorov na ključne izzive

Poleg ustanovnih članov smo na primer opazili tudi nekdanjega poslanca SDS Andreja Čuša, predsednika stranke SLS Marka Balažica in nekdanjega Logarjevega predsedniškega sokandidata Gregorja Bezenška, kar pravzaprav ne čudi, saj je Logar večkrat poudaril, da želi k sodelovanju pritegniti predvsem nekoliko 'mlajše'.

Na dnevnem redu ustanovne seje je bilo sedem točk. Vodila jo je nekdanja vodja Pahorjevega kabineta Alja Brglez. Uvodoma je vseh 12 ustanovnih članov soglasno potrdilo dnevni red. Sledila je ustanovitev društva, katerega namen je po besedah Brglezove "s kulturo dialoga, vzajemnega spoštovanja in sodelovanja, iskati odgovore na ključne izzive prihodnosti Slovenije". Pri tem so posebej poudarili potrebo po povezovanju, ustvarjalnosti in solidarnosti

Žiga Živulovič jr./Bobo

Današnji ekonomski pretresi bodo zaznamovali prihodnost

Pred glasovanjem je nekaj besed povedala ustanovna članica dr. Romana Jordan, ki je izrazila zadovoljstvo, da so naredili naslednji korak k bolj pluralni slovenski družbi, ki bo gojila strpen dialog. Spregovoril je tudi strokovnjak za evropsko pravo dr. Matej Avbelj, ki je povedal, da se je za sodelovanje odločil kot intelektualec in predstavnik akademskega sveta. Na tej točki se je oglasil še profesor na ljubljanski ekonomski fakulteri dr. Igor Masten in posebej poudaril, da bodo ekonomski pretresi iz sedanjosti zaznamovali tudi prihodnost.

Po Mastenovih besedah v slovenskem prostoru manjka ustrezne izmenjave mnenj, hkrati pa se mladim ne daje dovolj prostora. Tudi to točko so ustanovni člani soglasno sprejeli. Pod točko tri je sledil sprejem statuta. Sprejeli so ga soglasno. V četrti točki pa so ustanovni člani izvolili predsednika in podpredsednico društva.

Žiga Živulovič jr./Bobo

Logar predstavil vlogo in program društva

Kot predsednik in zastopnik Platforme Sodelovanja je bil pričakovano predlagan Logar, za podpredsednico pa so predlagali Romano Jordan. Oba sta prejela soglasno podporo. V peti točki je sledila izvolitev vseh ustanovnih članov v organe društva. V upravni odbor so bili izvoljeni Mark Boris Andrijanič, Rok Ravnikar, dr. Matej Avbelj, Mitja Čander, dr. Alja Brglez, Eva Irgl, dr. Jernej Pikalo, dr. Igor Hustić, dr. Igor Masten in Mirko Požar. Za nadzornika so izvolili Božidarja Godnjavca.

Pod šesto točko je sledila predstavitev vloge in programa društva. Ob tej priložnosti je Logar tudi obširneje spregovoril. Dejal je, da je Slovenija "krasna dežela, ki ima čudovite ljudi, zagnane, vztrajne in vzdržjive". Imamo veliko izjemnih posameznikov, ki izstopajo v svetovnem merilu, a se zdi, da tega potenciala ne znamo prav dobro izkoristiti. "Vedno se najde administrativna ovira, ki zajezi tok kreativnosti, vse prevečkrat eksplodira ideologija, ki zameji izjemnost posameznika, izjemnost ideje," je zaključil.

Žiga Živulovič jr./Bobo

Raznolikost ustanovnih članov

S tem se po njegovih besedah ohranja status quo, ki na račun večine ustreza manjšini. "Zakaj ne bi enkrat sprostili toka misli in se podali na pot do več?" se je vprašal in kot zgled postavil raznolikost članov novega društva.

"Poglejte nas: znanstvenica, odlična organizatorka, poslanka z najdaljšim poslanskim mandatom, zdravnik leta, vrhunski pravnik, vrhunski makroekonomist, univerzitetni profesor, dolgoletni direktor velike slovenske družbe, direktor in borec za mala in srednja podjetja, svetovni poslovni popotnik, pisatelj in politik z odličnim drugim mestom na predsedniški tekmi," je dejal in poudaril pomembnost dialoga. 12 ustanovnih članov je po njegovih besedah lepa številka, vse prisotne je povabil, da izpolnijo pristopno izjavo in se jim pridružijo.

Uredništvo

Možnost razprave brez omejitev

"Nimamo skritih ambicij, niti ne želimo graditi gradov v oblakih. Zato ne gremo po bližnjicah, saj se te na koncu ponavadi izkažejo za najdaljše," je še poudaril Logar. 

Sledila je točka razno, ob kateri je spregovoril Mirko Požar. "Lahko rečem, da sem več let čakal ta dogodek, kjer se zberemo različni ljudje in želimo narediti nekaj dobrega," je uvodoma dejal in nadaljeval: "Tu zdaj vidim priložnost, da razpravljamo brez omejitev, brez etiketiranja, osredotočeni na probleme in pripeljemo k problemu tudi ustrezne rešitve in jih ponudimo naprej v razprave. To se po mojem mnenju v Sloveniji še ni zgodilo," je zaključil in izrazil ponos, ker je član te ekipe.

Mitja Čander

Mitja Čander

Uredništvo

Ali novo društvo podpira tudi Pahor?

Ker je pri ustanovitvi platforme sodelovala tudi nekdanja vodja kabineta nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja, nas je zanimalo, ali ustanovitev platforme podpira tudi nekdanji predsednik. Logar je za Metropolitan.si pojasnil, da upa, da namen in cilj nove platforme podpira tudi Pahor. "Sam sem v tem društvu želel mlajšo generacijo, ki ima zelo odprt pogled in zna zaznavati ključne izzive, ki so pred nami in sem vesel, da je Alja videla priložnost v tej platformi in se nam je pridružila." Glede tega, kako na društvo gleda Pahor, je predlagal, da vprašamo njega.

Za izjavo smo prosili tudi nekdanjega predsedniškega kandidata in ustanovitelja humanitarnega društva Viljem Julijan Gregorja Bezenška, ki je bil eden izmed teh, ki so na dogodku izpolnili pristopno izjavo. Pojasnil nam je, da si je ob vstopu v politiko tudi sam želel sodelovanja ter konstruktivnega dela brez deljenja in omejitev, zato ustanovitev društva pozdravlja. Prepričan je, da je morala na čelo priti oseba, ki v to verjame in hkrati ne presoja nekoga le zato, ker stoji na desni ali levi strani. "Prišli smo v čase, ko si zaradi svojega življenjskega nazora etiketiran," je poudaril.

Uredništvo

Logar je prepričal Bezenška

Kot je dejal, sta z Logarjem imela podobne poglede že v času predsedniške kampanije. Pozneje ga je poslanec "predvsem iz dobrodelnih vzgibov" tudi kontaktiral in povabil k sodelovanju. "Želel si je pomagati otrokom z redkimi boleznimi in tu sva se nekako zbližala in spoprijateljila," je pojasnil. Ob tem je poudaril, da ga je na ta način tudi bolje spoznal in meni, da je "človek, ki ima srce na pravem mestu". Pomembne so tudi Logarjeve izkušnje v politiki in sposobnost konstruktivnega razmišljanja, je zaključil.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ