Novice

11 najboljših: Kdo bo inovativna mlada kmetica oziroma kmet 2021

Med 11 kandidati letos prvič prevladujejo ženske; zmagovalca bodo razglasili v petek, 22. oktobra
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
15.10.2021 00:00
Čas branja: 9 min

Kmetijsko-gozdarska zbornica KGZS in zveza slovenske podeželske mladine ZSPM tudi letos pripravljata izbor mlade inovativne kmetice/mladega inovativnega kmeta leta. Za ta naziv se letos potegujejo sedem kmetic in štirje kmeti, vsi so delovni, inovativni in podjetni. Nekateri so kmetijo podedovali in nadgrajujejo razvoj, ki so ga začrtali že njihovi starši. Drugi stopajo po težji poti in obujajo opuščeno kmetijo, zarasle površine spreminjajo v pašnike in travnike ali posestvo odkupijo in sami obnovijo. Vsak ima svojo vizijo in svojo zgodbo, vsi pa dokazujejo, da lahko z delovnostjo in pogumom kmetuješ skorajda povsod.

V petek, 22. oktobra, bodo razglasili zmagovalca, kdo pa je vaš favorit?

Sara Berglez Zajec vodi učno ekološko kmetijo

Magistrica varstva okolja Sara Berglez Zajec se je s svojo družino iz mesta preselila na kmetijo starih staršev v Javnik na Koroškem, kjer ima čredo ovc, čebele, kokoši nesnice, po biodinamičnih metodah pa goji veliko rastlin. Na 845 metrih nadmorske višine ponuja svet etnobotanike pod imenom Linca. S številnimi dopolnilnimi dejavnostmi si je ustvarila delovno mesto – pripravlja 50 certificiranih izdelkov iz zelišč in sadja, vodena doživetja v učnem botaničnem delu in oglede kmetij. Izdelke prodaja na domači kmetiji, v lokalnih trgovinah, kmetijskih zadrugah, kmalu bo na voljo tudi spletna stran. Zaradi potrebe po širitvi sta z možem dokupila dve sosednji kmetiji.

Simon Čretnik je z najmodernejšim hlevom izboljšal počutje krav

Mladi prevzemnik Simon Čretnik je na domači kmetiji na Pernovem pri Žalcu zgradil najmodernješi hlev za rejo molznic, v katerem se krave bolje počutijo, saj počivajo na vedno suhih tleh. Hlev nima ležalnih boksov, največja prednost pa so prepustna tla, da se urin steka čez tla v spodnji del jame, kravjake pa pobira poseben robot.V hlevu nastane kar 80 odstotkov manj amonijaka v primerjavi s klasičnimi sistemu uhlevljanja. Imajo tudi molznega robota, ki spremlja kakovost mleka vsake krave posebej. Krave dajo več mleka, to je boljše kakovosti. Nizozemci, ki so razvili tehnologijo tal za dobro počutje živali (high welfare floor), na podlagi Čretnikovih opažanj in izkušenj posodabljajo programe za robota, ki čisti tla. Poleg Simona je na kmetiji zaposlena tudi njegova mama.

Rok Gartnar razvija inovativno stroje za hribovske kmetije

Rok Gartnar prihaja s kmetije pr' Lavrih s hribov nad Gorenjo vasjo, ki se že dolgo ukvarja s prirejo mleka, imajo okrog 30 glav govedi, 16 hektarjev kmetijskih zemljišč in 20 hektarjev gozdov. Rok Gartnar z znanjem strojništva in spoznavanjem praks v tujini ob pomoči bratov izboljšuje gorsko mehanizacijo in razbija nove, inovativne stroje. Leta 2019 je patentiral zgrabljalnik za enoosne delovne stroje, ta stroj je zamenjal ročno grabljenje pokošene trave na strmini. Povpraševanje po tem in drugih strojih, kot je na primer tračni obračalnik, raste, izvažajo jih v zahodno Evropo, veliko novih strojev nameravajo še razviti, zato širijo ekipo.

Timotej Kovač rekultivira zaraščena zemljišča in se širi s predelavo mesa

Timotej Kovač je v Palčju pri Pivki prevzel domačo kmetijo. Na razgibanem kraškem terenu so težave zaradi dolgotrajne suše na plitkih kraških tleh. Z rekultiviranjem neprehodno zaraščenih površin je kmetijsko zemljo povečal na 80 hektarjev, kjer pridela dovolj krme za izbrane pasme goveda in pasemskih križancev drobnice. Najprej se je ukvarjal z vzrejo športnih konj, potem se je preusmeril v rejo krav dojilj, ki dajo več mleka, zato dosega visok prirast telet ... Z dobrimi rezultati pri reji drobnice želi druge kmete navdušiti za kooperante, da bi kupcem zagotovili večjo ponudbo mesa. Skupaj z drugimi kmetijami začenja gradnjo objektov za predelavo mesa, da bodo zagotovili večje količine.

Sestri Katja in Barbara Leber Vračko namesto plastičnih ponujata ržene slamice

Sestri Katja in Barbara Leber Vračko sta po poklicu pravnici, ki sta se vrnili na kmetijo njunih staršev v Jedlovniku pri Zgornji Kungoti. Starši so kmetijo razdelili, tako da Katja skrbi za vinograde in vino, Barbara pa se ukvarja s prirejo mleka. Katja gradi novo vinsko klet z dvignjenim degustacijskim prostorom, kjer bo gostom ponujala tudi lokalne jedi, in štirmi sobami. Barbara skrbi za dobrih 100 glav živine in sodoben lesen hlev za prosto rejo, ki ima na strehi sončno elektrarno. Z opremo, glasbo in poleti tudi s tušem živalim zagotavljajo čim boljše počutje. Mlada živina in presušene krave se dober del leta pasejo. Barbara želi iz stare kleti narediti sirarno, da bo lahko izpopolnila svoje mlečne izdelke. Sestri na tem izboru sodelujeta s slamico iz ržene slame. Za zdaj te slamice prodajajo doma, uporabili jih bodo v novem vinsko-gostinskem objektu, ponudili pa tudi večjim gostincem.

Eva Pavlič Seifert regenerativno kmetuje in širi to znanje

Eva Pavlič Seifert in njen partner Aljažem Celarcem sta mestni vrvež na Nizozemskem zamenjala za hribovito podeželje Loškega potoka. Na 800 metrih nadmorske višine sta našla in sama obnovila staro kmetijo, na 1,2 hektarja velikem posestvu sta si svoj dom. Vpeljala sta regenerativno kmetovanje, redita piščance, kapune in kokoši nesnice, v ograjenem pašniku imata krškopljska prašiča, skrbita še za velik zelenjavni in zeliščni vrt. Pomemben dohodek ustvarita z delavnicami o regenerativnem kmetovanju, tesarstvu, obnovi hiše iz lesa … Samooskrbno domačijo pod imenom Hiša Mandrova predstavljata po družbenih omrežjih in na spletu, v radijskih in televizijskih oddajah. V prihodnosti želita še obogatiti ponudbo delavnic.

Anton Požar trakce rdeče pese zori v sodih

Anton Požar je pred 10 leti službo zamenjal za pridelavo zelenjave in krompirja na domači kmetiji v Vrhpolju pri Moravčah. Ugotovil je, da je velika potreba po oprani, očiščeni in narezani zelenjavi, zato jo pridelujejo na osmih hektarjih, nekaj pa še kot dosevek za ječmenom. Ponujajo svežo ali očiščeno, narezano in pakirano čebulo, repo, zelje, solato, buče, krompir … Zelje in repo tudi skisajo. Najbolj inovativni v njihovi ponudbi so pasterizirani trakci rdeče pese, ki zorijo v lesenih hrastovih sodih. Zelenjavo prodajajo končnim kupcem, šolam in vrtcem in trgovskim verigam, na kmetiji so si ustvarili štiri delovna mesta.

Katarina Puhan Gjerkeš napoveduje kozmetično kremo iz svinjske masti

Katarina Puhan Gjerkeš je mlada prevzemnica turistične kmetije s sobami v Bogojini, h kateri sodijo vinogradi, vinska klet in degustacijski prostor, kjer gostom ob vikendih postrežejo, kar pridelajo na drugi kmetiji v Černelavcih. Tam imajo hlev s sto prašiči, za katere sami pridelajo krmo. V Černelavcih imajo tudi svojo klavnico, poleg mesnin delajo tudi marmelade, vlagajo zelenjavo, ponujajo svoje bučno olje … Katarini pri delu na kmetiji pomagajo mož in starši. Kar jim zmanjka, dokupijo s sosednjih kmetij. Vse izdelke gostom ponujajo v domači trgovinici in svoji spletni trgovini. Ponudbo bo kmalu razširila z inovativno kozmetično kremo iz svinjske masti, ki jo je Katarina sama razvila. Še naprej bo razvijala nove izdelke, odpreti želi še kakšno delovno mesto, delovni čas kuhinje in trgovine na kmetiji pa podaljšati na več dni v tednu, zdaj sta odprti le za vikend.

Gregor Slavec napoveduje sladoled iz ekološkega kozjega mleka

Gregor Slavec je podedoval opuščeno kmetijo, je eden redkih kmetov na Knežaku, kjer je zaradi zaraščanja težko najeti obdelovalne površine. V osmih letih, odkar kmetuje, je z veliko truda in dela zaraščena območja spremenil v pašnike, da lahko svojo ekološko kmetijo razvija. Na paši ima 40 koz srnaste in drežniške pasme, tri bovške ovce, 20 glav cikastega goveda, sto kokoši nesnice in štiri osle. Ima učni čebelnjak s 24 panji , kjer lahko obiskovalci opazujejo čebelarja pri delu. H kmetiji sodi tudi gozd, na desetih arih pridelujejo tudi maline. Pridelke, jajca, domače testenine, sveže ovčje mleko in mlečne izdelke zaenkrat še prodajajo doma. Obiskovalcem ponuja tudi izobraževanja in degustacije v prostoru, ki si ga je sam zamislili in projektiral. Kmalu bodo ponudbo povečali s sladoledom iz kozjega mleka z domačimi malinami, jagodami z druge ekološke kmetije in raznimi oreški, ki ga bodo pakirali v razgradljivo embalažo. Znanje o tem so iskali doma in v tujini. Zaradi potreb po izdelkih brez laktoze bodo ponudili tudi sadni sladoled brez mleka. Radi bi zgradil dodatne objekte za skladiščenje in prodajo pridelkov in izdelkov tudi z drugih kmetij, veliko dodano vrednost vidi tudi v ustanovitvi socialnega podjetja.

Katja Sinkovič navdušuje z zamrznjenim jogurtom Frozijem

Katja Sinkovič vodi kmetijo na Kozjanskem z več kot 50-letno tradicijo prireje mleka. Krmo za govedo sami pridelajo, živali se pasejo, od leta 2018 imajo za krave molznice prenovljen hlev. Že njeni starši in stari starši so mleko predelovali, Katja pa je preboj dosegla s frozijem, zamrznjenim jogurtom, ki ga toči v lonček vsem, ki zaradi mleka in mlečnih izdelkov obiščejo kmetijo. Na frozija k njim radi pridejo tudi gostje, ki so na dopustu v Podčetrtku … Sodelovanje z znanim strokovnjakom za čebelarstvo Petrom Kozmusom je pripeljalo do novega inovativnega izdelka – jogurta Medko, v katerem so združili kozjansko mleko in med. Mleko in mlečne izdelke vozijo v več kot 20 šol in vrtcev, tudi v bližnje restavracije in trgovine, Terme Olimia.

Barbara Zakrajšek je rejo telet uspešno nadgradila z mlinarstvom

Barbara Zakrajšek s partnerjem Boštjanom ob redni službi skrbi za dve govedorejski kmetiji v okolici Sevnice. Boštjanova kmetija obsega deset hektarjev pašnikov, na katerih se pasejo križanci med črnim angusom in škotskim govedom. Rezultat je dober prirast telet, prodajo stare eno leto. Na Barbarini kmetiji v Šentjurju na Polju pa redijo pitano govedo pasem limuzin in charolais, uhlevijo jih pri 250 kilogramih teže, po desetih mesecih reje pa prodajo najboljšim kupcem. Nekaj mesa predelajo v suhomesnate izdelke. Nemalokrat v tujino, saj je tam cena boljša. Kmetija obsega okoli deset hektarjev zemlje, nekaj je imajo še v najemu. Za kakovostno in pospešeno zorenje gnoja in gnojnice uporabljajo biodinamične preparate, na tako pognojenih njivah je zemlja rodovitna, pridelek dober. Koruzo gojijo za krmo, pridelujejo še ajdo, ječmen in piro. Mlinarstvo je od leta 2016 njihova dopolnilna dejavnost, žito meljejo na mlinu na kamen, njihova posebnost sta hladno luščena ajdova kaša in pirin riž. Piro dajo v čistilec žit z brusnimi kamni, da se zbrusi, tako pridobljen pirin riž se hitreje skuha. Napovedujejo tudi žitne granole iz več vrst žita z oreški in suhim sadjem. Za svoje izdelke so pridobili certifikat kakovosti Sevnica premium. S sušilnico in dvigalom za težke vreče, ki sta plod domačega razvoja, sta si Barbara in Boštjan delo poenostavila.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Z avtomatiziranim kokošnjakom run chicken villa zapuščajo Amazon

Podjetje Run Tiger je bilo med tistimi, ki so jim hekerji januarja blokirali profil na Amazonu, prodajo so preselili na druge spletne trgovine in lovijo cilj o petkratni rasti prodaje.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
(video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic (video) Spoznajte zmagovalce izbora Najboljši agropodjetnik 2024

Zmagovalci so linija vložnin Domače dobrote Metka, kmetija Pr' Matevž, butična sirarna Golden Ring in Loška zadruga.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Inovativni kmetje so zbežali od doma!
Agrobiznis
Z 11. AGROBIZNIS KONFERENCE
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Inovativni kmetje so zbežali od doma! 2

O inovativnih praksah in priložnostih slovenskega kmetijstva smo govorili na 11. Agrobiznis konferenci.

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni
Agrobiznis
NoviceRedakcija Agrobiznisa Kmetje z napovedanimi razbremenitvami niso zadovoljni

Na zasedanju kmetijskih ministrov podprli spremembe, ki kmetom omogočajo večjo prožnost pri izpolnjevanju okoljskih pogojev, a kmetje niso zadovoljni.