Združenje Naravni začetki se je porodilo daljnega leta 1996. »Takrat je bilo na voljo veliko manj informacij kot danes. Si lahko predstavljate, da ni bilo še niti interneta!« se nasmeje Irena Šimnovec, ki je bila v tistem obdobju za kratek čas v tujini, kjer se je prvič srečala s podpornimi skupinami za ženske, z izmenjavo informacij in izkušenj o porodu, tudi z zagovorništvom porodnic. »Vse to se mi je zdelo zelo dobro in ob vrnitvi domov sem se začela povezovati z ženskami, ki so načrtovale porod, z mamami, porodnicami … Zdelo se mi je, da je opolnomočenje, ki prihaja s povezovanjem, za ženske zelo pomembno, saj lahko veliko pripomore k materinstvu, družinskemu življenju in njunim izzivom.«

Združenje Naravni začetki je kmalu začelo sistematično razvijati podporo za bodoče starše in starše, raznovrstna izobraževanja, podporne skupine in srečanja, pa tudi prvo pomoč in podporo v Sloveniji, namenjeno takrat še zelo tabuizirani temi obporodnih stisk. »Od leta 2003 naprej smo na voljo ženskam na prehodu v materinstvo, ki se na nas obrnejo s svojimi strahovi, dvomi ali stiskami in - včasih tudi travmatičnimi - izkušnjami poroda, ki jih nato skupaj naslovimo na način, ki je prilagojen vsaki ženski posebej,« pojasnjuje Irena Šimnovec.

Porod je kakovosten prehod v materinstvo

Zalka Drglin pravi, da so številna gradiva, ki so sedaj prosto dostopna na portalu Pravice porodnice, plod takšnih pogovorov, svetovanj in povezovanj s porodnicami, prek katerih so v združenju dobili res celosten vpogled v mnoge senčne plati slovenske obporodne oskrbe.

»Leta 2018 smo pripravili preliminarno študijo, ki temelji na negativnih izkušnjah slovenskih porodnic. A nikakor se nismo želeli ustaviti zgolj pri tem. Ogromno časa smo si vzeli za razmišljanje, kakšen je lahko naš prispevek za izboljšanje stanja. Pri porodu smo vsi skupaj, vsi imamo isti cilj, zdravo žensko, zdravega otroka, ampak na vseh ravneh, ne zgolj na fizični,« pravi Irena Šimnovec.

Zalka Drglin dodaja: »O spoštljivi obporodni skrbi je že veliko znanstvene literature. Danes se temu posveča tudi Svetovna zdravstvena organizacija, ki poudarja, da zdrav porod ne upošteva zgolj fizičnega zdravja vseh prisotnih, pač pa temelji na širših potrebah ženske in otroka. Če zdravniki in babice znajo podpreti porodnico in ji prisluhniti – ne govorimo o kapricah, ampak o njenih potrebah – je njen prehod v materinstvo kakovostnejši. In za to gre pri porodu.«

Portal Pravice porodnice ponuja ogromno iztočnic in opornih točk za ženske in zdravstveno osebje, v grobem pa teži k spremembam v treh ključnih točkah poroda. »Spodbuditi želimo večjo podporo fiziološkemu porodu, kadar je ženska zdrava, kadar je otrok zdrav in si ženska takega poroda želi. Nadalje poudarjamo pomen sodelovalnega, sočutnega in empatičnega odnosa zdravstvenih strokovnjakov do ženske, ki vedno znova vsakič drugačna prihaja rodit svojega otroka v ustanovo. Tretja pomembna točka, ki se ji posvečamo, pa je pravica do informirane izbire, soglasja ali zavrnitve določenih postopkov ali posegov,« pojasnjuje Zalka Drglin.

»Spodbuditi želimo spoštljivo obporodno skrb, ki ohranja dostojanstvo, telesno in osebno integriteto vseh vpletenih,« pravi Irena Šimnovec. »Ne trdimo, da tega v slovenskih porodnišnicah ni, sploh ne. Zelo cenimo delo, ki ga opravljajo naši zdravstveni strokovnjaki, še posebej tisti, ki si v nelahkih razmerah prizadevajo, da bi za žensko in otroka naredili najboljše v danih situacijah. A obenem lahko oni največ prispevajo k izboljšanju stanja. Ko gre ženska rodit, ne more priti v porodnišnico z natisnjenimi pravicami porodnice in reči, tukaj so moje pravice. Takrat res ni čas, da se ženska bori, razmišlja, takrat je čas, da gre ženska vase, da se posveti porodnemu dogajanju.«

»Pomembno je, da ženska ve, kaj se dogaja z njenim telesom; informirana porodnica lahko čisto drugače sodeluje, se odziva in končni rezultat je boljša izkušnja za vse. Pomembno je, da v porod enakopravno, čuteče in dostojanstveno vključimo porodnico. Da začuti, da ni objekt, ampak človek, ki rojeva,« pravi Zalka Drglin in v smehu doda: »Ker, ja, veste, otroke rojevajo ženske. Z vsakim porodom pa se rodi tudi starš, rodi se družina in z njo družba. Pomembno je, kako to počnemo: vsi skupaj.«