REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

NATO past razveselila Ukrajino: »Končno smo zadeli in zažgali Moskvo!«

NATO past razveselila Ukrajino: »Končno smo zadeli in zažgali Moskvo!«Izguba Moskve je hud udarec za Rusijo in Putina. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Rusko obrambno ministrstvo je potrdilo, da se je raketna križarka Moskva, poveljniška in največja ladja črnomorske flote danes ponoči – potopila.

Gre za hud, verjetno največji udarec za rusko vojsko v sedanji vojni.

Gre za ladajo, ki so ji ukrajinski graničarji po zahtevi za predajo na Kačjem otoku sporočili, da »naj se je*e«. 

Nato naj bi ladja uničila vse vojake na otoku, ki so se borili do zadnjega, so trdili v Ukrajini.

Ta dogodek se je znašel celo na ukrajinskih poštnih znamkah.

Pozneje se je izkazalo, da so se ukrajinski vojaki predali.

Toda sedaj je ta križarka res potopljena.

Po izjavi ruskega obrambnega ministrstva je bila raketna križarka Moskva sicer pred tem evakuirana, potem ko »je požar povzročil eksplozijo streliva, ki je ladjo hudo poškodovala.« Nato naj bi med vleko proti Sevastopolu zaradi nemirnega morja ladja »izgubila stabilnost« in se potopila.

Nekateri strokovnjaki navajajo, da bi lahko eksplozijo in požar povzročila tudi mina, ki jih je v tem morju precej.

Vsekakor pa gre za največjo izgubo kakšne vojaške ladje v zadnjih 40 letih, vse od Falklandske vojne, ko se je potopil General Belgrano.

Gre celo za prvo potopitev poveljniške ladje po rusko-japonski vojni v letih 1904-1905.

In za največjo ladjo, ki je bila potopljena po drugi svetovni vojni.

Mornarje naj bi pred potopitvijo sicer pravočasno rešili.

Ta ladja je veljala za najsodobnejšo in najbolje tehnološko razvito v celotni črnomorski floti Rusije.

Toda Kijev trdi, da so na rusko ladjo izstrelili dve protiladijski raketi »Neptun«, zaradi česar je eksplodirala.

Vendar to informacijo ni potrdil niti ameriški Pentagon.

Te rakete imajo okoli 100 kilogramov težke bojne glave, gre pa za izboljšane sovjetske sisteme Kh-35.

Izboljšave so dosegli predvsem pri dometu in vodenju rakete.

V Pentagonu so potrdili, da je ladja zagorela, ostali pa so skrivnostni glede razloga za eksplozijo.

Med tistimi, ki so trdili, da so križarko zadele ukrajinske rakete sta bila Maksim Marčenko, vodja vojaške uprave v Odesi, in Anton Geraščenko, svetovalec ministrstva za notranje zadeve v Kijevu.

Križarka Moskva
Križarka Moskva. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Raketna križarka razreda Slava, ki je bila izdelana leta 1979, je bila oborožena s 16 protiladijskimi raketami in številnimi raketami zračne obrambe, torpedi in topovi.

Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da je k njenemu žalostnemu koncu prispevala napačna uporaba križarke.

Je del črnomorske flote in od februarja deluje ob obali Ukrajine.

Njena naloga je bila predvsem zagotavljati protizračno zaščito za ostali del flote.

Nima raket za napade na kopenske cilje, ima pa močno protiladijsko in protizračno orožje.

Rusija ima še dve ladji iste vrste.

Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da je k njenemu žalostnemu koncu prispevala napačna uporaba križarke, ki so jo uporabljali v podpornih akcijah ob delovanju enot na kopnem.

Tudi če je ukrajinska vojska ladjo res zadela z raketama Neptun, je imela Rusija seveda dobre propagandne razloge za prikrivanje tega dejstva.

Potopitve ladje pa se ne da prikriti.

Celo na ruskih kanalih, ki spremljajo potek vojne, se kot najverjetnejši razlog za potopitev Moskve navajajo zadetki »Neptunov.«

Moskva - izstrelitev protiladijske rakete
Moskva - izstrelitev protiladijske rakete. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Gre za ukrajinske protiladijske rakete, ki so bile modernizirane neposredno pred vojno.

Toda kaj je bil razlog za to, da se je ladja tako nevarno približala obali?

Teoretičen domet raket naj bi bil okoli 300 kilometrov, v praktičnih preizkusih pa so rakete zadevale cilje oddaljene največ okoli 100 kilometrov od obale.

Ukrajina naj bi imela samo eno baterijo moderniziranih raket. Križarka Moskva pa se je v nekem trenutku znašla znotraj tega dometa oziroma na okoli 90 kilometrov od obale.

Toda kaj je bil razlog za to, da se je ladja tako nevarno približala obali?

Odgovor na to daje morda včerajšnja oddaja Hala Turnerja.

Po njihovih podatkih se je v Odesi pojavilo osebje zveze NATO »z opremo, ki bi lahko zagotovila natančne koordinate na vsaki ladji v Črnem morju v krogu 200 kilometrov«, kar bi lahko uporabili tudi pri vodenju raket.

Dan pozneje pa je bila res zadeta vodilna ladja ruske črnomorske flote.

Po lokalnih poročilih je bila križarka Moskva »v procesu spreminjanja položaja, da bi sledila dronu, ki je dosegel radarsko zaklepanje.«

Ameriški droni, ki so poleteli iz Sicilije, so nato ves čas tudi spremljali dogajanje okoli Moskve.

Zdi se, da je ta sprememba položaja Moskvo postavila v ranljiv položaj, ki mu je sledil napad. To bi lahko pomenilo, da so imeli pri potopitvi križarke vodilno vlogo v zvezi NATO oziroma »svetovalci« ZDA in to tako, da so ladjo z droni zvabili v nastavljeno past, v kateri so ukrajinskim raketam pomagali poiskati »tarčo.«

Uradnih potrditev za to seveda ni, toda zaostrovanje vojne kaže, da bi se to lahko zgodilo.

Ukrajinski mediji so seveda z navdušenjem razglasili svoj uspeh: »Drug odličen primer delovanja ukrajinske vojske, ki je premagala domnevno močno rusko vojsko, je uspešen napad na raketno križarko ruske črnomorske flote 'Moskva' blizu ukrajinskega Kačjega otoka z ukrajinskimi raketami 'Neptun.'

Parodija z ukrajinskih družbenih omrežij
Parodija z ukrajinskih družbenih omrežij. Vir: FB, posnetek zaslona

Ta ladja je v prvih dneh vojne uničila ukrajinske graničarje. V sredo zvečer pa je bilo na ukrajinskih družbenih omrežjih vse polno sporočil, da smo 'končno zadeli in zažgali Moskvo.' Dejstvo je, da je ta ladja veljala za najsodobnejšo in najbolje tehnološko razvito v celotni črnomorski floti Rusije.

Ruski strokovnjaki so večkrat trdili, da zaradi močnih protiletalskih sistemov takšne ladje ni mogoče uničiti z raketami. In zdaj je Ukrajini, ki je skoraj izgubila vso svojo floto, uspelo potopiti ponos ruske mornarice… Ukrajinci so pokazali, da sta ruska moč in vojaška velesila mit in prazen mehurček, ko jim nasproti stoji cel narod,« je zapisal ukrajinski politični anaitik Roman Rukomeda za Euroactiv.

Drugi so bili še bolj zajedljivi. »Bojna ladja Moskva ni potopljena, preprosto je bila preklasificirana kot nov tip podmornice in je na posebni podvodni misiji!!« je na kanalu YouTube novico komentiral Schlipperschlopper.

Toda na ruskem kanalu Vojna in resnica Z opozarjajo tudi na trditve ameriških in britanskih politikov, da bodo Ukrajini čim prej priskrbeli protiladijske rakete.

In nato navajajo:

Na to moramo biti pripravljeni. Nismo v vojni ne samo z Ukrajino, ampak s celotno infrastrukturo Nata.

»Bolj boleč kot je udarec, bolj boleč bo odziv. Zadnje iluzije so razblinjene, če jih je imel še kdo. Zdaj govorijo o Neptunu in naj vas spomnim, da je 19. januarja 2021 vojaško transportno letalo C-40 Clipper Evropskega poveljstva ameriške mornarice (vojaška modifikacija letala Boeing 737-700, izpeljanka civilnega letalstva) v Odeso dostavila serijo kontejnerjev s posebnim tovorom.

Poleg tega so v času raztovarjanja delovali aktivni sistemi za motenje. Po mojih virih v obveščevalnih službah so zabojniki vsebovali protiladijske rakete AGM-119 Penguin modifikacije Mk-2, ki so bile prej v službi Kraljeve norveške mornarice. Na to moramo biti pripravljeni. Nismo v vojni ne samo z Ukrajino, ampak s celotno infrastrukturo Nata.«

Toda različica Mk-2 naj bi imela doseg le okoli 34 kilometrov, kar pomeni, da bi morala biti izstreljena iz letala ali helikopterja, kar pa se ne zdi najbolj verjetno...

Toda desjtvo je, da je Moskva na dnu Črnega morja. In kam to vodi?

Po ocenah vojaških strokovnjakov v večje zaostrovanje.

Penguin
Raketa AGM-119 Penguin. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Zaradi več helikopterskih in topniških napadov Ukrajine na ozemlje Rusije so bili že včeraj v visoki pripravljenosti ruski strateški bombniki.

In še isto noč so Kijev in druga mesta v Ukrajini pretresle eksplozije, Moskva pa je napovedala, da bo zaradi napadov na ozemlje Rusije pričela z napadi na »odločevalske centre« v Ukrajini, kar pomeni, da bodo tudi obiski Volodomirja Zelenskega poslej res nekoliko nevarnejši.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek