Slovenija

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi

Bled, 12. 06. 2022 18.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Korošec, STA
Komentarji
7

V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

Projekt VrH Julijcev – Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku – sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija. V projektu sodeluje sedem partnerjev iz sektorjev varstva narave, gozdarstva, kmetijstva, planinstva in turizma s ciljem izboljšanja stanja narave. Zaradi covidnih razmer so projekt uspeli podaljšati do konca leta 2023.

Umirjanje prometa v Triglavskem narodnem parku (TNP) v poletni sezoni je osrednja aktivnost, s katero si naravovarstveniki prizadevajo živalskemu svetu zagotoviti mir in varen prostor v obdobju, ko vzgajajo svoje mladiče. "Javni prevoz, urejena parkirišča, ki so tudi v naravi omejena, in v nekaterih delih zapornice za časovno omejen dostop so načini, da tem redkim vrstam, s katerimi se lahko pohvali narodni park, zagotovimo mir," je izpostavil vodja projekta VrH Julijcev Andrej Arih iz javnega zavoda TNP in dodal, da so za ohranjanje življenjskega prostora divjega petelina v gozdnem prostoru vzpostavili 19 mirnih con.

Gorski svet Triglavskega narodnega parka je dom divje, pestre in prilagodljive, a hkrati krhke in občutljive narave.
Gorski svet Triglavskega narodnega parka je dom divje, pestre in prilagodljive, a hkrati krhke in občutljive narave. FOTO: Shutterstock

Na območju Julijskih Alp na voljo skoraj 30 dodatnih linij javnega prevoza v letošnjem poletju

Ključno pri usmerjanju obiska in umirjanju prometa je spodbujati obiskovalce k uporabi javnih prevoznih sredstev, je poudaril direktor javnega zavoda TNP Tit Potočnik. Zato bo na območju Julijskih Alp v letošnjem poletju na voljo skoraj 30 dodatnih linij javnega prevoza, in sicer devet v Bohinju, 11 v dolini Soče in devet na območju Radovljice, Bleda, Jesenic in Kranjske Gore.

Avtobusne linije so urejene v vseh občinah Julijskih Alp.
Avtobusne linije so urejene v vseh občinah Julijskih Alp. FOTO: Bogdan Janša

Letos bodo posebno pozornost namenili umirjanju prometa na Pokljuki, je pojasnil direktor Turizma Bohinj in koordinator Skupnosti Julijske Alpe Klemen Langus. Ker so se obiskovalci lani s pridom vozili na Pokljuko z bohinjske strani, letos pripravljajo tudi prevoze z Bleda. Z obeh strani bodo brezplačni avtobusi na voljo vsak dan od 1. julija do 20. septembra – od večjih parkirišč do najbolj obiskanih planinskih izhodišč na Pokljuki in nazaj. Vozili bodo od 6.50 zjutraj do 19.00 zvečer. Langus je napovedal, da bodo v kratkem poskrbeli tudi za digitalizacijo voznih redov, kar bo obiskovalcem olajšalo uporabo javnega prometa.

10 napotkov za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka

 

Nabiramo tiste gozdne plodove, ki jih poznamo v predpisanih količinah. V TNP lahko naberemo do dva kilograma gob in gozdnih sadežev samo v tretjem varstvenem območju.

Kar objavljamo na družabnih omrežjih, ima lahko velik vpliv na naravo. Objave o pomenu ohranjanja narave in obzirnem obiskovanju podpirajo poslanstvo narodnega parka, zato naj bodo na objavljenih fotografijah posnetki odgovornega in varnega obiskovanja, prav tako pa se pozanimajmo, v katerih primerih potrebujemo dovoljenje za snemanje.

Eno- ali večdnevni obisk narodnega parka načrtujemo glede na vreme, prometne obremenitve izhodišč, razpoložljivost parkirišč, čas, ki ga imamo na voljo in fizične zmožnosti. Vedno imejmo več rezervnih možnosti v primeru hitre spremembe vremena, prometnih zastojev ali zasedenosti parkirišč.

Vreme je v gorskem svetu poleti zelo nepredvidljivo, zato se v gore odpravimo v zgodnjih urah. V popoldanskem času so pogoste nevihte tudi v sončnih dneh. Napoved vremena za Julijske Alpe lahko preverimo na portalu vreme.si in med pohodom redno spremljamo radarsko sliko padavin na meteo – spletni strani Agencije RS za okolje.

Pokažimo spoštovanje do prizadevanj kmetov za ohranjanje gorskega pašništva. Živalim v ograjeni ali prosti paši se izognimo, še posebej če imamo s seboj psa. Zapirajmo pašne ograje. Spoštujmo pravila pašnih skupnosti o uporabi poti. Tako kot prostoživečih živali tudi domačih živali ne hranimo.

Kampiramo samo na območju uradnih kampov. Na območju narodnega parka so številni kampi. Kopanje v visokogorskih jezerih ni dovoljeno.

Parkiramo na javnih parkiriščih in uporabljamo javni potniški promet. Urejena parkirišča z rednimi avtobusnimi linijami so urejena v vseh občinah Julijskih Alp.

Hodimo po označenih poteh. Zemljevid v nahrbtniku je enako pomemben kot voda. Na spletnem mestu PZS preverimo aktualno stanje poti. Če gremo na večdnevni pohod, rezerviramo nastanitev v kočah. V gore hodimo v primerni obutvi, rezervna in topla oblačila so nuja v visokogorju tudi poleti.

Vse odpadke shranimo nazaj v nahrbtnik in jih doma odložimo v ustrezne zabojnike.

Če se na pot odpravimo s psom, izberimo pot, ki bo zanj varna. Zaradi poletnih temperatur se na pot podamo v zgodnjih urah in se izogibamo kamnitim potem, saj se lahko enako močno segrejejo kot asfalt. Psa imamo vedno na povodcu. Poskrbimo za zadostno količino vode tudi za psa, pitje vode iz mlak ali zbiralnikov za živino lahko škoduje pasjemu zdravju.

Divji petelin se izogiba planinskim potem, zato so zanj pomembne mirne cone

Andrej Arih je razložil, da so za ohranjanje življenjskega prostora divjega petelina v gozdnem prostoru vzpostavili 19 mirnih con. Vse so označene s tablicami, na nekaterih pa so postavili zapornice na gozdnih cestah, ki zagotavljajo nadzorovan promet vozil, še posebej v najbolj občutljivem obdobju vzreje mladičev.

Divji petelin se izogiba planinskim potem na razdalji več kot 150 metrov, poleti in jeseni pa se spusti tik pod gozdno mejo.
Divji petelin se izogiba planinskim potem na razdalji več kot 150 metrov, poleti in jeseni pa se spusti tik pod gozdno mejo. FOTO: Dreamstime

Društvo za opazovanje ptic Slovenije (DOPPS) v sodelovanju s TNP izvaja monitoring divjega petelina in belke. Pet divjih petelinov in tri belke so opremili s telemetričnimi napravami in jih spremljajo prek GPS oddajnikov. Ugotovili so, da se divji petelin izogiba planinskim potem na razdalji več kot 150 metrov, poleti in jeseni pa se spusti tik pod gozdno mejo. Zato je uveljavitev mirnih območij, ki usmerjajo ljudi na uporabo obstoječih poti, zelo pomemben ukrep, je ocenil Arih. "Prepričan sem, da bo večina obiskovalcev razumela, da je ohranitev teh karizmatičnih vrst, s katerimi se lahko pohvalimo, tako pomembna, da se bodo pripravljeni odreči svojemu interesu nabiranja borovnic in gob na teh nekaj 100 hektarjih Pokljuke," je dejal.

Rezultati za belko kažejo, da je močno navezana na visokogorje, pozimi še posebej na strme predele in skalne stene, kjer najde travnato rastlinje. Samci se zadržujejo v bližini samic do trenutka, ko se izležejo mladiči. Nato samica sama skrbi za zarod in se z mladiči večinoma zadržuje na travnatih platojih.

Pri projektu VrH Julijcev sodeluje tudi Zavod za gozdove Slovenije (ZGS), ki je prav tako izvedel nekaj ukrepov za varstvo divjega petelina na Pokljuki. Posadili so 13.000 sadik plodonosne lesne vegetacije, ki je pomembna za koconoge kure. Poleg tega so okoli Fužinarskih planin razredčili 15 hektarov rušja in grmovja ter očistili 61 kilometrov presek. S tem so, kot je razložila Brigita Oblak iz ZGS, prispevali k izboljšanju življenjskega habitata živali.

Na območju TNP so postavili več kot 50 novih informacijskih tabel.
Na območju TNP so postavili več kot 50 novih informacijskih tabel. FOTO: Aljoša Kravanja

Da bi obiskovalci več vedeli o živalskih vrstah, ki bivajo na območju parka, so predstavniki javnega zavoda TNP v šestih planinskih kočah uredili informacijske točke za boljše poznavanje vrst, kot so divji petelin, belka, gozdni jereb, triprsti detel, kotorna in dveh vrst dvoživk (velikega pupka in hribskega urha). Poleg tega so postavili več kot 50 novih informacijskih tabel, prenovili učno pot Goreljek, s katero varujejo najbolj občutljiv del visokih barij. Tečejo tudi dela za prenovo Pokljuške poti, je naštel aktivnosti Arih.

Več varuhov gorske narave

Spodbudam za več uporabe sredstev trajnostne mobilnosti se pridružujejo tudi na Planinski zvezi Slovenije (PZS). Dušan Prašnikar, strokovni sodelavec pri PZS, je pohvalil planince, češ da tradicionalno veljajo za tiste, ki imajo skrben odnos do narave. "Se pa v zadnjih letih srečujemo z višjim številom obiskovalcev, kar nas postavlja pred skupno nalogo, da prilagodimo svoje navade tako, da bo odtis našega obiskovanja gora minimalen," je izpostavil.

PZS bo v okviru projekta VrH Julijcev usposobila 70 dodatnih varuhov gorske narave, ob tem da so jih v zadnjih 20 letih usposobili že okoli 370. Pripravljajo tudi dokumentarni izobraževalni film o vplivu gorskega turizma na divjega petelina in belko, o visokogorskih jezerih in o tem, kako naj ljudje obiskujejo izjemno območje parka.

Iz Dvojnega jezera doslej izlovili skoraj 18.000 rib

Zavod za ribištvo Slovenije medtem nadaljuje izlov rib iz Dvojnega jezera, ki ga izvaja že tretje leto zapored. Miha Ivanc iz omenjenega zavoda je pojasnil, da so do letošnjega leta iz jezera pobrali že skoraj 18.000 rib. "Delo je v prvi vrsti zahtevno zaradi težko dostopne lokacije, kamor je potrebno pripeljati vso opremo. Obe vrsti rib, jezerska zlatovčica in pisanec, v visokogorskem jezeru poslabšujeta ekološko stanje jezera. Izginili so planktonski raki in ličinke vodnih žuželk, s katerimi se ribe prehranjujejo, zaradi česar so se začele razraščati tudi alge," je pojasnil.

Ribiči se izlova lotevajo z različnimi metodami, kot so elektro ribolov, kogoli (posebne pasti, ki ribo s pomočjo vodila vodijo v vršo) in zabodne mreže. Slednje so se izkazale kot najbolj učinkovite, vendar se v poletnem času na njih nabirajo alge. Tako postanejo ribam vidne in s tem neučinkovite. Ribiči morajo zato vsakodnevno čistiti mreže.

Za zmanjšanje alg bodo v javnem zavodu TNP tudi letos odstranjevali rastlinje na Dvojnem jezeru. V sodelovanju s PZS bodo nadaljevali s pridobivanjem dovoljenj za nadgradnjo čistilne naprave v koči pri Dvojnem jezeru.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SDS_je_poden
13. 06. 2022 10.23
Lepo napisan članek. TNP je območje narave, torej rastlinstva in živalstva. Samo kaj, ko se bodo našle seljačine, ki bi si rade naredile piknik z roštiljem ob bohinjskem jezeru in ob nabijanju cigu migu glasbe iz zvočnikov. Pa seveda, obvezno parkiranje zjahane pločevine ob obali.
User1832247
12. 06. 2022 20.45
najlepši košček slovenije!
Mio56
12. 06. 2022 19.53
+2
Avtobusni prevoz je urejen v vseh obcinah v TNP...aham je ja...kako ze? 2 avtobusa na dan je premalo...pa se od tega kdaj kaksnega ni! Edini avtobus ki res vozi tko kot je treba je nadomestni prevoz pri SŽ! edina stvar ki stima....ostalo je polomija! Ne pa naprimer voznja z avtobusom po Posočju....avtobus rezerviran za transfer kolesarjev...ce nimas kolesa te ne spustijo gor pa makar ce je prazn...in se pol pritozis in dobis brez pojasnila zakaj je sofer tko ravnal eno avtobusno karto gratis.....jap s estrinjam urejeno je!!!
periot22
12. 06. 2022 19.27
+1
Manj turistov pa ne bo problema!
G8J
13. 06. 2022 11.00
+1
Manj kreljotov in prej se obvezno izobraziti ter preveriti njihov bonton
CyberWorm00000
12. 06. 2022 19.01
+1
zlowenija je zlo lepa : ))) politika pa zlo gnila : ))) wsak k ma 5 minut cajta krade 10 minut w parlamentu : )))
ap100
12. 06. 2022 18.47
+1
kaj pa prvo pravilo - zaradi ohranitve narave čim manj hodimo v TNP