Hubbell je žogo v nasprotnikovo mrežo poslal kar 16-krat v 45 minutah. (Fotografija je simbolična.) Foto: Reuters

"Da je tvoj cilj postaviti osebni rekord na račun dostojanstva nasprotne ekipe, je nezaslišano. V nogometu za to ni prostora, nogomet je džentelmenski šport," je po tekmi dejal Tim VanWingerden, trener nogometne ekipe srednje šole v mestecu Kingsley na severozahodu Michigana. Njegovi varovanci so, kot omenjeno, 29. septembra tekmo proti šoli Benzie Central izgubili s 17:0, pri čemer so sodniki po polčasu tekmo prekinili, saj ne bi imelo smisla odigrati cele tekme.

Glavni zvezdnik tekme med dvema že na papirju neenakovrednima nasprotnikoma je bil eden najobetavnejših nogometašev v zvezni državi, Kevin Hubbell, ki je mrežo ekipe Kingsleyja zatresel kar 16-krat, s čimer je postavil nov državni rekord, tako na srednješolski kot siceršnji ravni. Dozdajšnji je namreč znašal 10 golov na eni tekmi, postavil pa ga je Karl Trost leta 2003.

Ekipa Kingsleyja je sezono začela z visokimi porazi ‒ tekmo pred tem so izgubili z 0:15 ‒, zato proti že sicer močnejši ekipi seveda niso pričakovali zmage. Bolj kot sam poraz jih je zmotila Hubbllova očitna agenda: postaviti rekord ne glede na ponižanje, ki ga bo s tem zadal nasprotni ekipi, zaradi česar so se na družbenih omrežjih na nogometaša in šolo usule kritike, na šoli v Kingsleyju pa so zato o tej temi sprožili javno razpravo. "Če se bo srednješolski šport izrodil v 'Osvojimo čim več točk takrat, ko lahko, izkoristimo ekipo, ki je že tako na tleh', potem smo očitno nekje zgrešili in moramo znova razmisliti, kaj je naš namen," je ob tem za AP dejal ravnatelj šole v Kingsleyju Keith Smith.

Da sta z varovancem že pred tekmo upala na rekord, je pozneje potrdil tudi trener ekipe Benzie Central, Chris Batchelder. Ko se je med tekmo pokazala možnost, da mlademu nogometašu dejansko uspe, nista razmišljala o tem, kako bo to zaznamovalo ekipo Kingsleyja, je priznal. A vseeno se mu zdi reakcija pretirana: "Vedel sem, da ne bodo vsi navdušeni, ko bo podrl rekord. Vedel sem, da bo to koga razburilo. Živimo v družbi, kjer je negativno vedno bolj izpostavljeno kot pozitivno."

A če morajo kritiki že koga kritizirati, naj kritizirajo njega, je ob tem poudaril trener, in ne njegovega igralca.

S podobnimi kritikami se je, kot je pojasnil za AP, pred leti spopadal tudi Trost, a je imel "srečo", da je sam rekord postavil v času, ko še ni bilo družbenih omrežij. "Danes pa ljudje sedejo za svoje računalnike, primejo v roke svoje telefone in popolnoma znorijo. To je zelo žalostno. In žal mi je za tega fanta," je Trost dejal o svojem nasledniku.

Hubbell je medtem predvsem vesel, da mu je uspelo postaviti rekord, čeprav se zaveda, da ga najbrž ne bo imel v rokah za vedno. A ko ga bo nekoč nekdo premagal, "bo to res veličastno". "Upam pa, da se ne bo to zgodilo prehitro," je dejal.