Ugibanj je konec, grafite, ki so se v zadnjem času pojavljali na britanski obali, je res narisal Banksy. Foto: Instagram, zajem zaslona
Ugibanj je konec, grafite, ki so se v zadnjem času pojavljali na britanski obali, je res narisal Banksy. Foto: Instagram, zajem zaslona
Sorodna novica "Je? Ali ni?" Več stvaritev v Banksyjevem slogu v treh krajih na vzhodu Anglije.

Na videoposnetku, naslovljenem Veliki britanski grafitarski dopust (A Great British Spraycation), ki ga je Banksy delil na družbenem omrežju Instagram, lahko namreč vidimo, da je notorični izmuzljivi umetnik trenutno na cestnem popotovanju po britanski obali v dotrajani počitniški prikolici, ki jo je načel zob časa in je dodobra založena s pločevinkami barve v razpršilu, pripravljenimi za nove grafitarske podvige, je poročal britanski The Guardian.

Na enem od na obali nastalih grafitov na betonskem zidu, ki služi kot obramba pred valovi na plaži, lahko vidimo podgano, ki ležerno poseda v ležalniku in srka koktajl.

Na drugem velikanska mehanska roka žerjava visi nad klopjo in čaka, da bo zgrabila tistega, ki se bo drznil usesti. Tretji grafit prikazuje ogromnega galeba, ki pikira navzdol, da bo iz zabojnika za smeti pobral vrečko čipsa.

Nad četrtim grafitom je družbenokritično sporočilo: "Vsi smo v istem čolnu." Pod njim pa je grafit treh otrok v puščajočem čolnu. Eden od njih gleda v daljavo, medtem ko drugi z vedrom poskuša iz čolna odstraniti vdirajočo vodo.

Družbenokritični Banksy sporoča:
Družbenokritični Banksy sporoča: "Vsi smo v istem čolnu." Foto: Reuters

Na strehi postajališča za avtobuse na črno-belem grafitu pleše par po tonu harmonikarja, ki opazovalcu daje občutek nostalgije in ob enem melanholije, ki opominja na davno pretekle čase nekoč razkošnih britanskih obmorskih letovišč.

Družbenokritični Banksy

Zadnja leta je izmuzljivi bristolski umetnik, ki prebrisano vzdržuje tančico skrivnosti nad svojo identiteto, pozornost sodobnega umetniškega sveta vzdrževal s kritičnimi komentarji perečih problematik v družbi, kot so migrantske krize, pa tudi s svojim nasprotovanjem brexitu in islamističnim radikalcem.

Politični aktivist, slikar in grafitar Banksy je s svojim angažiranim delovanjem sprožil veliko zanimanja kapitala na umetniških trgih. Marca lani mu je namreč z umetniškim delom, posvečenim negovalcem, na dražbi uspelo dobiti kar 14,4 milijona britanskih funtov (okoli 20 milijonov evrov). Ves zaslužek je nato šel v dobrodelne namene, so povedali pri dražbeni hiši Christie's.