Slovenija

UKC Maribor s tremi, UKC Ljubljana pa s skoraj 24 milijoni evrov minusa

Maribor/Ljubljana, 13. 07. 2022 20.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, U.Z.
Komentarji
8

UKC Maribor je od januarja do maja letos po trenutnih ocenah posloval s presežkom odhodkov nad prihodki v višini nekaj manj kot 3,3 milijona evrov, kar predstavlja 2,64 odstotka skupnih prihodkov. Direktor Anton Crnjac napoveduje, da bodo do konca leta uravnotežili poslovanje. UKC Ljubljana pa je prvih pet mesecev zaključil s presežkom odhodkov nad prihodki v višini 23,9 milijona evrov. Za novo predsednico Sveta zavoda so člani soglasno izvolili Irmo Gubanec.

Z oceno poslovanja je uprava danes seznanila svet zavoda UKC Maribor, v katerem je vlada zamenjala vseh šest predstavnikov države. Po novem ga vodi nekdanji minister za zdravje Aleš Šabeder, sicer vršilec dolžnosti direktorja Urada RS za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu.

Anton Crnjac je članom sveta zavoda na današnji seji najprej predstavil UKC Maribor in nujno potrebna vlaganja v prostore in opremo. Med drugim je naštel novo infekcijsko kliniko, vzpostavitev poliklinike in negovalne bolnišnice ter nadgradnjo oddelka za onkologijo in urgentnega centra.

V petek bodo odprli nove prostore oddelka za pljučne bolezni, ki so ga preselili s Slivniškega Pohorja v matično enoto v Mariboru. V pričakovanju novega vala epidemije covida-19 pa načrtujejo postavitev kontejnerske bolnišnice za bolnike s to boleznijo, da jim zaradi oskrbe bolnikov s covidom-19 v prihodnje ne bo več treba zasedati obstoječih prostorov kliničnega centra in posledično ustavljati oskrbe ostalih bolnikov.

Postavitev kontejnerske bolnišnice s 40 posteljami ocenjujejo na štiri milijone evrov, razmišljajo pa tudi o najemu. "Prosimo ministrstvo za pomoč pri realizaciji tega projekta," je dejal direktor. Načrtujejo jo na zelenici pri kliniki za ginekologijo, a so se pojavili pomisleki glede krčenja zelenih površin znotraj UKC Maribor, zato razmišljajo tudi o lokaciji na travniku pri oddelku za psihiatrijo. Crnjac verjame, da bodo našli ustrezen kompromis. "Izbrali bomo rešitev, ki bo najboljša za bolnike," je zatrdil.

UKC Maribor
UKC Maribor FOTO: Bobo

Na trenutno negativen poslovni rezultat zavoda je po besedah vodje finančno računovodske službe Marjana Javornika vplivalo predvsem zvišanje cen energentov, ki znaša že 2,2 milijona evrov. Zato bodo zaprosili vlado za pokritje teh stroškov, kar po besedah predsednika sveta zavoda Šabedra predlagajo tudi druge ustanove.

Crnjac kljub vsemu računa, da bodo sklenili letošnje leto z uravnoteženim rezultatom. "Če ne bo nepredvidljivih dogodkov, zopet neke masivne covidne krize, bomo prihodke in odhodke uravnotežili," je dejal.

'Poletni covid nas je presenetil'

V UKC Maribor imajo trenutno hospitaliziranih 40 bolnikov s covidom-19, od tega sedem na intenzivnem zdravljenju. Število naglo narašča, saj so imeli pred enim tednom le sedem bolnikov s covidom-19. "V bistvu nas je ta poletni covid presenetil. Že pred časom smo se resno lotili priprav na jesenski covid, oblikovane so ekipe, izdelani so načrti, prostorske zmogljivosti zaenkrat zadostujejo," je povedal.

Svet zavoda se je danes seznanil tudi s stanjem čakalnih dob v UKC Maribor. Konec maja je na prvo zdravstveno storitev v tem kliničnem centru čakalo nekaj več kot 57.000 pacientov, od tega 15.731 preko dopustne čakalne dobe. V primerjavi z letom 2019 se je število čakajočih s stopnjo nujnosti zelo hitro povečalo za 157 odstotkov. V primerjavi z letom 2019 so sicer v UKC Maribor opravili le šest odstotkov manj zdravstvenih storitev.

Adela Čolnik iz službe za naročanje in upravljanje s čakalnimi seznami je pojasnila, da poskušajo skrajševati čakalne sezname, in sicer med drugim s krepitvijo izvajanja zdravstvenih storitev, tudi v času dopustov, ter prečiščevanjem seznamov.

UKC Ljubljana
UKC Ljubljana FOTO: Aljoša Kravanja

UKC Ljubljana za skoraj 24 milijonov evrov v minusu, predsednica sveta Irma Gubanec 

Svet Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana se je sestal na prvi seji v novi zasedbi, potem ko je vlada konec junija zamenjala člane svetov devetih bolnišnic. Za predsednico sveta zavoda so danes izvolili Irmo Gubanec, nekdanjo predsednico uprave časopisne hiše Delo, nekdanjo članico uprave Luke Koper in v preteklosti tudi pomočnico direktorja RTV Slovenija. Podpredsednik ostaja Čeh, so po seji sporočili iz UKC Ljubljana.

Novi predstavniki ustanovitelja v največjem javnem zdravstvenem zavodu v državi so Irma Gubanec, Tomaž Slana, Milena Kramar Zupan, Igor Alfirević, Petra Jereb in Suzana Bolčič Agostini. Predstavniki zaposlenih ostajajo Marko Jug, Martin Čeh in Marko Turenšek, prav tako predstavnik mesta Ljubljana Rudi Dolšak in predstavnik uporabnikov Samo Fakin.

Svet zavoda se je ob tem seznanil tudi z aktualnimi razmerami na področju zdravljenja covidnih pacientov, z upravljanjem čakalnih dob in s poslovanjem v prvih petih mesecih tega leta.

UKC Ljubljana je prvih pet mesecev zaključil s presežkom odhodkov nad prihodki v višini 23,9 milijona evrov. Generalni direktor Jože Golobič je kot glavni razlog za povečan obseg stroškov izpostavil bistveno povišanje stroškov materiala, zdravil, storitev in stroškov dela. Poleg tega je spomnil na po njegovih besedah že v osnovi podplačane storitve, ki ne pokrijejo cene tercialne obravnave bolnika ter opravljene, vendar ne plačane program in storitve.

Januar in februar je še vedno zaznamovala tudi epidemija covida-19, saj je UKC Ljubljana po Golobičevih navedbah vseskozi oskrboval najtežje bolnike iz celotne Slovenije. To je tako vplivalo na realizacijo delovnega programa na hospitalnem delu, predvsem na kirurških posegih na vseh klinikah, ki so glavni nosilec realizacije prihodkov.

Izvajanje delovnega programa se je medtem, kot pravi Golobič, izrazito okrepilo v marcu, tako da je zavod v petmesečju v povprečju dosegel 98,3 odstotka načrtovanih prihodkov.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Gabiula
14. 07. 2022 13.28
+2
Vse povsod je kovid delal minus,samo v bolnicah je bil plus.
Ramzess
14. 07. 2022 12.55
+2
Kako so lahko v minusu, kam pa še tisti denar, pet mestne številke, ki so ga bolnišnice dobivale, da so prijavljale navidezne kovid bolnike, za vsakega nemalo.
JApajaDAja
14. 07. 2022 11.13
+3
presežek odhodkov nad prihodki slo imenujemo izguba!
User768643
14. 07. 2022 09.59
+3
Delali niso nič, plače pa na plafonu. Seveda je lahko minus.
jodr
14. 07. 2022 09.27
-2
Ti pa so strokonjaki za poslovanje. A je to že rezultat novih upravnih odborov bolnišnic? Šebeder se že kaže v vsem svojem sijaju.
Nimasmisla
14. 07. 2022 08.27
+2
lahko bi bolje poslovali v ukc lj vendar nočjo bo že država pokrila minus
kiropraktik
14. 07. 2022 08.19
+4
Dati jih na minimalca! Tako, kot v gospodarstvu!
tona Iteb
13. 07. 2022 21.26
+7
Kako so lahko v minusu, ko pa so meni in še mnokateremu zaradi srčnega infarkta odpovedali poinfarktne terapije ki obsegajo mislim da okoli 40 terapij??????? Takšnih bolnikov je bilo v teh 2,5 letih par tisoč!!!!! Kam je šel denar za poinfarktno rehabilitacijo, ki je nismo bili deležni 2,5 let??????? Mnogi so zaradi ne udeležbe terapij umrli!!!!!!!!!!!!!!! Seveda je bil kovid kriv!!!!!!!!!🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇