Občinska organizacija SD Kanal stopila v bran županji

Občinska organizacija SD Kanal je danes v Kanalu obsodila obtožbe, ki se predvsem s strani Civilne iniciative Danes po lanskem onesnaženju pitne vode v Anhovem v zadnjem obdobju zgrinjajo na županjo Tino Gerbec. Na novinarski konferenci so predstavili tudi kronologijo vodarne Močila.

Županja Tina Gerbec je dejala, da je napadov deležna že vse od 
leta 2019, očitke pa odločno zavrača.  Foto: Ambrož Sardoč
Županja Tina Gerbec je dejala, da je napadov deležna že vse od leta 2019, očitke pa odločno zavrača.  Foto: Ambrož Sardoč

KANAL > Predsednik občinskega odbora SD Kanal Risto Djurić je pojasnil, da je njihovo glavno opozorilo to, da nikogar ne zanima širša kronologija nastanka vodarne Močila in celotna oskrba v občini s pitno vodo. "Od trenutka, ko je prišlo do onesnaženja dela vodovodnega omrežja v Anhovem, del civilnih iniciativ poskuša zaradi določenih interesov na vse načine za onesnaženje kriviti občino in županjo," je povedal na novinarski konferenci.

Županja Tina Gerbec je dejala, da je napadov deležna že vse od leta 2019, očitke pa odločno zavrača. Kot je povedala, na občini delajo vse, da bi težave s pitno vodo na območju Anhovega razrešili. "Na občini smo v letošnjem letu pristopili k izgradnji vodovodnega omrežja izven industrijske cone v Anhovem, smo tik pred vložitvijo gradbenega dovoljenja," je povedala. Vodovodna cev bo tako izpeljana izven industrijske cone. Županja je izrazila upanje, da bodo lahko po pridobitvi gradbenega dovoljenja čim prej v proračunu zagotovili potrebna sredstva in začeli z gradnjo. Dodala je, da bi bila nova vodovodna cev potrebna v vsakem primeru, tudi če bi se priključili na vodarno Mrzlek. "Na občini ves čas delamo v smeri, da to zadevo že enkrat rešimo. Vodooskrba v Desklah na isti način poteka že več kot 40 let, to je pač dediščina, ki sem jo tudi sama prejela in sedaj delamo na tem. Zaenkrat smo šele pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, v preteklosti pa se niti na papirjih ni delalo," je poudarila županja.

Pojasnili so, da je bila vodarna Močila zgrajena v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja in nato v strategijah vseh občinskih uprav pomemben vir oskrbe dela občine z vodo, istočasno pa so se iskali tudi drugi viri.

"Zakaj Občina Kanal ob Soči ni pristopila k projektu izkoriščanja vodnega vira Mrzlek, tako kot vse na novo nastale občine in tudi občina Ajdovščina, je potrebno vprašati takratne župane in člane občinskih svetov in ne naslavljati taka vprašanja na aktualno županjo," so pojasnili.

"Vseh 40 let delovanja voda iz vodarne Močila nikoli ni bila problematična (vse do nesreče v mesecu juliju 2020, pa čeprav nesreča, ki se je zgodila, ni bila povezana z vodarno in je bila voda v vodarni ves čas ustrezne kakovosti), tudi ko so bila že vsa leta pred nastopom županje večmesečna obdobja napajanja iz rezervnega vira, ko je bilo to potrebno," so poudarili.

Vodja Civilne iniciative Danes Miha Stegel je v odzivu na novinarsko konferenco pojasnil, da županji očitajo nevestno delo in jo pozivajo k odstopu, proti županji in odgovornim v družbi Salonit Anhovo in Salinvest, ki v vodarni pripravlja vodo, pa bodo podali tudi kazenske ovadbe. Zaenkrat so na državno tožilstvo podali določene ugotovitve, trenutno pa so še v postopku pridobivanja nekaterih drugih dokumentov, s katerimi bodo njihovi dokazi še bolj trdni.

Občinski odbor SD Kanal prav tako obsoja letake, ki jih Civilna iniciativa Danes redno pošilja občanom občine Kanal ob Soči, v katerih obtožujejo županjo in občinski svet, v njih pa je, po Djurićevih besedah tudi ogromno neresnic. Napovedali so, da bodo v občinskem odboru stranke SD s pomočjo odvetnikov na osnovi vseh neresnic resno preučili možnost kazenske ovadbe zoper omenjeno civilno iniciativo.


Najbolj brano