S predlogom zakona, ki so ga včeraj vložili v Državni zbor, želijo v Inštiutu 8. marec odpraviti enajst škodljivih zakonskih določb, ki jih je sprejela vlada Janeza Janša. »Potreba po tem zakonu je nastala zaradi motnje v demokratičnem procesu v zadnjih dveh letih. S predlogom zakona odpravljamo novele, ki so jim nasprotovali stroka, naslovniki predpisov in širša javnost. Zakon vključuje onemogočanje vstopa podjetja Uber v Slovenijo, zmanjševanje vpliva lokalne politike v šolah in vrtcih, preprečevanje politizacije policije, omogočanje naravovarstva naravovarstvenim organizacijam, omejevanje ministra za kulturo pri samovoljnem podeljevanju javnih sredstev in drugo,«”je povedala Kristina Krajnc, članica programskega odbora Inštituta.

Upajo, da bo predlog zakona prva stvar, ki jo bo obravnaval novi DZ

»Upamo, da bo predlog zakona prva stvar, ki jo bo nova zasedba v Državnem zboru obravnavala,« je poudarila Tina Tomšič, glede na rezultate volitev pa pričakujejo, da se bo to lmalu  tudi res zgodilo. V Gibanju Svoboda, ki je relativna zmagovalka volitev, so namreč inštitutu zagotovili, da bodo zakon v DZ podprli, podporo zakonu pa so izrazili tudi Socialni demokrati in Levica. 

»Veseli smo, da se je Stranka Gibanje Svoboda zavezala, da bo podprla naš zakon, saj bodo le tako nemudoma odpravljeni slabi ukrepi pretekle vlade. Nova oblast se tako s popravljanjem napak prejšnje ne bo ukvarjala celoten mandat. Upamo, da bo tudi vnaprej sodelovanje s civilno družbo uspešno,« pa je izpostavila Tija Jakič.

Pod njihovim drobnogledom bo tudi nova oblast

Kot so dodali v inštitutu, je skoraj 4000 prostovoljcev, združenih v gibanje Gremo volit, cela dva meseca pred volitvami ljudi prepričevalo naj se udeležijo političnega procesa. »Prepričani smo, da če ne bi bilo  prostovoljcev na terenu, če se ljudje ne bi zbudili, tega rezultata tudi ne bi bilo. Ljudje imajo moč in prav je, da se te moči zavedamo in jo uporabljamo,« je dejala direktorica inštituta Nika Kovač

Na volitvah se je po njenih besedah pokazalo, da so skupne vrednote slovenske družbe »socialna država, javno zdravstvo, javno šolstvi, boj proti revščini in boj proti temu, da ima ena majhna skupina vse«. »Takoj ko bo nova oblast delala proti temu, se bomo za te vrednote postavili in delali proti oblasti na enak način kot smo to počeli doslej,« je Kovačeva odgovorila na vprašanje ali bo tudi nova koalicija pod njihovim drobnogledom. 

Alenka Kreč Bricelj je ob tem poudatila, da so v Inštitutu 8. marec vzpostavili močno skupnost. »To je bila najlepša kampanja, ker je bila kampanja ljudi. Ljudi, ki so šli na ulice mest in vasi, delili rože, zbirali podpise na upravnih enotah in se povezali v skupnost. Z avtobusom smo skupaj prekrižarili vso Slovenijo. Krasni ljudje so bili povsod, od Lendave do Ilirske Bistrice, od Jesenic do Brežic, in vsi so se odločili, da imajo moč. Moč, ki se kaže v zbranih podpisih in množični udeležbi na volitvah.«