Slovenija je v lanskem letu na indeksu zaznave korupcije (CPI) nazadovala na zgodovinsko dno, so ugotovili v Transparency International. S 56 točkami, eno manj kot leta 2021, se je uvrstila na enako mesto kot Italija, Gruzija in Češka.

Že leta 2021 je Slovenija doživela izrazit padec na lestvici držav, pred tem pa je več let stagnirala.

»To ni dober podatek,« je poročilo mednarodne organizacije na današnji novinarski konferenci o aktivnostih na področju turizma komentiral minister iz vrst SD Han. Meni, da mora država narediti analizo, ugotoviti srž problema in »zadeve popraviti«.

Vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec meni, da sta k temu gotovo pripomogli dve leti vlade Janeza Janše, ko je javnost po njegovih navedbah lahko opazovala številne korupcijske škandale, pri čemer je omenil nabave zaščitne opreme in respiratorjev v času epidemije covida-19.

»Dejstvo pa je tudi, da imamo že vrsto let težavo z zaznavanjem in tudi kaznovanjem koruptivnih dejanj,« je ugotavljal Vatovec. Po njegovih besedah problem ni v sami protikorupcijski komisiji, ampak v zakonodaji, na podlagi katere ta deluje.

Po njegovem mnenju bi morali glede preganjanja gospodarskega kriminala kot država resno zavihati rokave in se lotiti vprašanja, kako sistemsko zakonodajo na tem področju prenoviti na tak način, »da bodo lahko kriminalci končali za zapahi«. O tem se še niso pogovarjali, zato je morda poročilo Transparency International dobra iztočnica, da se začne tudi o tem razmišljati, je še dejal Vatovec.