Sara Hector olimpijska prvakinja v veleslalomu, najboljša Slovenka sedma

Švedska alpska smučarka Sara Hector je nova olimpijska prvakinja v veleslalomu. Srebro je osvojila Italijanka Federica Brignone, bron pa Švicarka Lara Gut-Behrami. Najboljša Slovenka Meta Hrovat je zasedla sedmo mesto. Hrovatova je s četrtim časom prve vožnje napovedala boj za kolajne, a se ji v finalu ni izšlo za stopničke.

Meta Hrovat je bila s sedmim mestom najboljša Slovenka na
olimpijskem veleslalomu.  Foto: Matevz Persin/OKS
Meta Hrovat je bila s sedmim mestom najboljša Slovenka na olimpijskem veleslalomu.  Foto: Matevz Persin/OKS

PEKING > Na startu prve vožnje so bile štiri Slovenke in vse so se prebile med najboljšo trideseterico.

Bucikova znova boljša v drugi vožnji

Na drugi progi se je znova, v slogu svoje sezone, ko pospeši v finalnih vožnjah, zelo dobro znašla Novogoričanka Ana Bucik, ki je ob prihodu v cilj za 18 stotink prevzela vodstvo. Bucikova je bila tudi edina Slovenka danes, ki je v finalu ob prihodu v cilj prevzela vodstvo. Na prvi progi je bila nekoliko preveč zadržana, ko je na 16. mestu zaostala 1,86 sekunde.

Bucikova je v finalu pridobila pet mest. Z uvrstitvijo med najboljšo petnajsterico sta obe najboljši Slovenki, Meta Hrovat in Bucikova, osvojili točke za razvrstitev na veleslalomski startni lestvici v svetovnem pokalu. Tina Robnik, 20. po prvi vožnji, je bila na koncu 18., Andreja Slokar pa je v finalu v svojem olimpijskem krstu odstopila.

Sara Hector je vodila že po prvi vožnji, v finalu pa ubranila prednost 28 stotink za svojo prvo olimpijsko kolajno ter osvojila tretje olimpijsko veleslalomsko zlato za Švedsko po Pernilli Wiberg (1992) in Ingemarju Stenmarku (1980).

Švedinja je dobila oba zadnja veleslaloma pred OI na Kronplatzu in v Kranjski Gori, pred tem je zmagala tudi na drugem veleslalomu zime v Courchevelu. Na Kitajsko je pripotovala kot vodilna smučarka v veleslalomskem seštevku svetovnega pokala.

Srebro je osvojila Federica Brignone, ki je bila pred štirimi leti v tej disciplini bronasta. Lara Gut-Behrami (+0,72), lanska svetovna prvakinja iz Cortine d'Ampezzo, je bila po prvi vožnji osma, v finalu pa je nadoknadila zapravljeno za drugo olimpijsko kolajno po smukaškem bronu izpred osmih let v Sočiju.

Hrovatova po prvi vožnji v igri za kolajno

Tik za najboljšo trojico je bila po prvem delu tekmovanja na progi Ledena reka v Yanqingu najboljša Slovenka Hrovatova, ki pa je v finalu izgubila tri mesta, njen končni zaostanek je znašal 1,35 sekunde.

Gorenjka je na postavitvi slovenskega trenerja Sergeja Poljšaka na prvi progi zaostajala 92 stotink za danes nepremagljivo Hectorjevo.

Prva proga je postregla s precejšnjim presenečenjem, ko je že po nekaj zavojih odstopila olimpijska prvakinja iz Pyeongchanga 2018, Američanka Mikaela Shiffrin. V finalu pa se je tik pred ciljem huje poškodovala njena rojakinja Nina O'Brien.

Veleslalom je bila prva preizkušnja alpskih smučark na letošnjih zimskih olimpijskih igrah.

Za Slovenke bo naslednja olimpijska tekma v tehničnih disciplinah slalom, na katerem pa ne bo tekmovala Robnikova, ki je na Kitajskem na seznamu zgolj še za paralelno ekipno tekmo.

Težave favoritinj

Tekmovalke so imele kar nekaj težav. Ne le nova proga, tudi snežna površina je bila posebna. Vsa prizorišča so pokrita z umetnim snegom. Sneg je drugačen kot v Evropi in tekmovalke presenetijo odzivi smučk na tej podlagi.

Kar nekaj smučark, med njimi tudi favoritinje, je imelo težave. V finalu je padla dvakratna svetovna prvakinja Francozinja Tessa Worley, Slovakinja Petra Vlhova, ki je naslov svetovne prvakinje v veleslalomu osvojila leta 2019, pa je naskok na svojo prvo olimpijsko kolajno končala na 14. mestu. Vlhova je sicer prva favoritinja za zlato na slalomski tekmi.