Ob tem opozarjajo, da bi se stanje zaradi sproščanja ukrepov za zajezitev pandemije in posledičnega povečanja prometa lahko še poslabšalo.

Agencija za varnost prometa v danes objavljenem poročilu o stanju varnosti v cestnem prometu za leto 2021 opozarja na poslabšanje prometne varnosti v Sloveniji. Kot ugotavljajo, se vozniki v času epidemije pogosto vedejo bolj tvegano, prav tako je človek odločilni dejavnik v 93 odstotkih prometnih nesreč.

"Brezbrižnost do ranljivih udeležencev, vožnja z mobilnim telefonom, vožnja pod vplivom alkohola ali drog, neprilagojena hitrost, izsiljevanje prednosti, neupoštevanje voznih razmer in zavestno kršenje predpisov ne morejo obroditi boljše prometne varnosti," so poudarili v današnjem sporočilu za javnost.

Da bi negativne trende obrnili na bolje, je agencija letos podvojila število nacionalnih preventivnih akcij, pripravljajo tudi niz regijskih posvetov o prometni varnosti v vseh slovenskih statističnih regijah. Vse udeležence v prometu ob tem pozivajo k odgovorni udeležbi v prometu.

Na slovenskih cestah se je lani zgodilo 17.050 prometnih nesreč, kar je 14 odstotkov več kot v letu 2020, umrlo pa je skupaj 114 ljudi oziroma 34 več. Največ ljudi, in sicer skupaj 74, je umrlo v času obsežnejšega sproščanja ukrepov, med majem in septembrom lani.

Medtem ko je bilo v preteklih letih največje število umrlih med vozniki osebnih vozil, je bilo v letu 2021 največje pri voznikih enoslednih motornih vozil. Umrlo jih je 34 oziroma 55 odstotkov več kot leta 2020. Število huje poškodovanih se je v primerjavi z letom 2020 povečalo za 16, delež lažje poškodovanih pa za 13 odstotkov.

Alkoholizirani udeleženci so lani povzročili kar 1513 nesreč oziroma 11 odstotkov več kot v letu 2020 in zakrivili 37 smrti. Število umrlih na 10.000 prebivalcev je bilo lani največje v pomurski, obalno-kraški in v goriški statistični regiji, najmanjše pa v zasavski in v osrednjeslovenski regiji.

Med glavnimi vzroki nesreč v lanskem letu na agenciji poudarjajo nepravilen premik z vozilom, neprilagojeno hitrost in nepravilno stran oz. smer vožnje. Glavni vzrok za nesreče s smrtnim izidom pa so neprilagojena hitrost, nepravilna stran oz. smer vožnje in neupoštevanje pravil v prednosti.