Beth Mead (levo) je najboljša strelka Eura s štirimi zadetki. Angležinje so dosegle najvišjo zmago na evropskem prvenstvu. Pred tem so leta 2017 na Nizozemskem najvišje ugnale Škotsko s 6:0. Foto: EPA

Norveška, ki je bila v uvodnem krogu s 4:1 boljša od Severne Irske, je doživela zgodovinski polom. Izbranke Martina Sjögrena so delovale kot razbita vojska, v 93 minutah si niso priigrali niti ene priložnosti. Razmerje v strelih je bilo 25:4.

Georgia Stanway je odlično izvedla najstrožjo kazen v 12. minuti. Foto: EPA

Anglija, ki je na uvodni tekmi evropskega prvenstva na Old Traffordu premagala Avstrijo z 1:0, je tokrat na razprodanem stadionu Brighton & Hove Community prikazala sanjsko predstavo in si že zagotovila prvo mesto v skupini B.

V 11. minuti je Maria Thorisdottir v kazenskem prostoru podrla Ellen White in sodnica Riem Hussein je takoj pokazala na belo točko. Georgia Stanway je z močnim strelom poslala žogo pod prečko. Po četrt ure igre je Lauren Hemp iz bližine potisnila žogo v mrežo, a je stranska sodnica dvignila zastavico. Po pregledu videosodnika je zadetek veljal.

Ellen White je bila neustavljiva. Foto: EPA

Po pol ure igre je Thorisdottir naredila začetniško napako pred svojim kazenskim prostorom. Spretna napadalka Ellen White ji je odvzela žogo in s 13 metrov povišala na 3:0. Nato je na veliko sceno stopila junakinja uvodne tekme prvenstva Beth Mead. Napadalka Arsenala je najprej v 34. minuti zadela z glavo, štiri minute zatem pa še z osmih metrov z levo nogo. Norvežanke so bile v obrambi preveč stran od tekmic, puščale so ogromno prostora. Francesca Kirby je štiri minute pred odmorom z desne strani podala pred vrata, odlična Ellen White pa je iz bližine zatresla mrežo za neverjetnih 6:0.

Angležinje že v prvem polčasu zadele šestkrat

Drugi polčas v Brightonu je bil le še formalnost. Tudi rezervistke so želele dokazati, da si zaslužijo priložnost. Alessia Russo je bila natančna z glavo v 66. minuti. Alex Greenwood je stresla prečko četrt ure pred koncem. Končni izid je postavila izjemna Beth Mead devet minut pred koncem. Veselila se je hat-tricka, s štirimi zadetki pa je tudi najboljša strelka Eura.

Russo in Mead v drugem polčasu kronali sanjsko predstavo Anglije

Avstrijke ugnale Severno Irsko
V prvem obračunu dneva je Avstrija premagala Severno Irsko z 2:0 (1:0). Odločilno tekmo za preboj v četrtfinale bodo Avstrijke tako igrale z Norvežankami, za preboj med najboljšo osmerico pa jim zadostuje že točka.

Za Avstrijke je vodilni gol v 19. minuti dosegla Katharina Schiechtl, ki pa je priložnost dobila šele po tem, ko je bila Laura Wienroither pozitivna na testu na koronavirus in ni igrala. Katharina Naschenweng (88.) je potrdila avstrijsko zmago.

Kapetanka in vratarka Nizozemk že končala EP
Branilke naslova Nizozemke so ostale brez vratarke in kapetanke reprezentance Sari van Veenendaal, ki je morala zaradi poškodbe rame predčasno končati evropsko prvenstvo.

32-letnica se je poškodovala na sobotnem remiju proti Švedski (1:1) in se bo vrnila na Nizozemsko. Med vratnicama jo bo zamenjala vratarka Feyenoorda Jacintha Weimar. Ekipa je že v nedeljo ostala brez vezistke Jackie Groenen, ki je morala po pozitivnem koronskem testu v izolacijo.

"To je grozna novica. Najprej za Sari, seveda pa tudi za našo celotno ekipo," je dejal nizozemski selektor Mark Parsons: "Sari je veliko več kot le igralka v naši ekipi. Je naša kapetanka in pomembna vodja. Zelo jo bomo pogrešali."