DL: Stanovanjska politika - Občina kupuje Zarjina stanovanja

19.12.2023 | 14:40

Simbolna slika (Foto: arhiv DL)

Simbolna slika (Foto: arhiv DL)

Novomeška občina bo do maja 2025 od stanovanjskega podjetja Zarja odkupila 58 neprofitnih stanovanj – Vse skupaj za približno 2,4 milijona evrov – Odločitev ne vpliva na položaj stanovalcev, celo izboljšuje ga

Na oktobrski seji je novomeški občinski svet dal soglasje k predpogodbi in prodajni pogodbi za nakup nepremičnin, ki so v lasti družbe Zarja. Občina naj bi tako postopoma od Zarje v treh letih odkupila 58 stanovanj, ki so navadno namenjena neprofitnemu najemu, in jih prenesla na svoj javni stanovanjski sklad. Odločitev ne posega v položaj stanovalcev oziroma je zanje celo ugodna.

Zarja ima v lasti 153 neprofitnih stanovanj, za katere ima s Stanovanjskim skladom Mestne občine Novo mesto sklenjeno pogodbo o dodelitveni pravici. Tako z enotnim razpisom zagotavljajo oblikovanje prednostne lestvice za večji del neprofitnih stanovanj v občini. Z načrtovanim postopnim nakupom rešuje dolgoletno zakonodajno težavo, ko zakonsko določena neprofitna najemnina ni pokrivala v zadostni meri amortizacijske stopnje in je zaradi tega večina stanovanj v zelo slabem stanju.

»Ta problematika se je v zadnjem času še povečala, saj je ustrezna energetska sanacija tista, ki na dolgi rok zagotavlja vzdržne stroške prebivanja. Večina neprofitnih stanovanj ni ustrezno energetsko sanirana. Z nakupom teh stanovanj in s prenosom na občinski stanovanjski sklad so ustvarjeni pogoji, da bo občina z lastnimi in s sofinancerskimi sredstvi zagotavljala ustrezno kakovost in energetsko ustreznost neprofitnih stanovanj,« enega izmed vzrokov za dogovor o odkupu Zarjinih stanovanj izpostavi župan Gregor Macedoni.

Novomeško stanovanjsko podjetje Zarja je bilo ustanovljeno 19. junija leta 1992, sprva kot delniška družba, leta 2009 pa se je preoblikovala v družbo z omejeno odgovornostjo. Ustanovitelji družbe so bila takratna novomeška podjetja ter inštitucije Pionir, IMV, Ljubljanska banka, Gozdno gospodarstvo in Cestno podjetje, pozneje pa so se jim pridružili še Občina Novo mesto, TPV, Novoles, PTT Novo mesto, KZ Krka in RRC Novo mesto. Ustanovitelji so v Zarjo kot kapitalski vložek vložili svoje nepremičnine, stanovanja in poslovne prostore, Zarjina naloga pa je bila gospodarjenje s tako pridobljenim premoženjem in premoženjem, ki ga je ustvarila sama, upravljanje večstanovanjskih in stanovanjsko-poslovnih objektov ter kotlovnic.

Poleg stanovanj in poslovnih prostorov, ki so bili v Zarjo vloženi ob ustanovitvi, je Zarja do danes kot investitorica ali soinvestitorica sodelovala pri gradnji več kot 300 novih stanovanj, ki jih še danes oddaja v najem, nekaj pa jih je tudi prodala. Danes ima Zarja v svoji lasti 403 stanovanja ter okoli 2.000 m2 poslovnih prostorov, upravlja nekaj več kot 2.300 stanovanjskih enot in blizu 32.000 m2 poslovnih prostorov ter skrbi za ogrevanje prek 100.000 m2 stanovanjskih in poslovnih površin v 49 kotlovnicah.

»Družba Zarja 181 stanovanj oddaja v najem po neprofitni najemnini. Na področju poslovanja z navedenimi stanovanji Zarja – tako kot večina neprofitnih stanovanjskih organizacij – ustvarja izgubo, ki jo krijemo iz drugih stebrov svojega poslovanja. V zadnjih šestih letih je Zarja za obnovo svojih stanovanj namenila več kot 2 milijona evrov,« razloge za dogovor z občino o prodaji dela neprofitnih stanovanj našteje Janja Horvat Jaklič, direktorica Zarje.

Ob vsem tem se postavlja vprašanje, zakaj občina ni do stanovanj, ki so bila na Zarjo prenešena kot ustanovitveni vložek, prišla z zmanjšanjem svojega lastniškega deleža v Zarji. »Postopek zmanjšanja kapitala z izločitvijo dela nepremičnega premoženja družbe je zelo zapleten časovno in pravno. Ocenili smo, da bi lahko prišlo do zapletov, ki so časovno in postopkovno težko predvidljivi. Postopek nakupa je preprostejši in preglednejši. Hkrati pa se bomo zavzemali, da se kupnina v družbi Zarja porabi za nove investicijske projekte in s tem uresničevanje stanovanjske strategije novomeške občine,« odločitev pojasnjuje župan.

Predviden odkup 58 stanovanj bo občinski proračun stal približno 2,4 milijona evrov, vsa stanovanja pa naj bi bila odkupljena do maja 2025. Stanovanjski sklad bo neposredno po prenosu začel izvajati tekoče in investicijsko vzdrževanje stanovanj. Stanovalci, ki so večinoma v težkih osebnih socialnih situacijah, pri tem ne bodo dodatno podvrženi stroškom tako imenovane energetske revščine, ko si zaradi slabega finančnega stanja nekdo ne more privoščiti ukrepov za znižanje sprotnih energetskih stroškov.

Članek je bil objavljen v oktobrski tiskani številki Dolenjskega lista

I. V.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava