Davor Božinović in Tatjana Bobnar. Foto: Twitter MNZ
Davor Božinović in Tatjana Bobnar. Foto: Twitter MNZ

Pogovarjala sta se o upravljanju migracij in nezakonitih prehodih meje pa tudi o sodelovanju hrvaških in slovenskih policistov. "Najini državi se spoprijemata s številnimi skupnimi izzivi, ki zahtevajo tesno sodelovanje in medsebojno zaupanje. Verjamem, da bova s takšnimi srečanji, kot je današnje, k temu prispevala," je po srečanju, ki je potekalo v prijetnem in tvornem ozračju, povedala ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar.

Ministra sta se pogovarjala o prihodnosti schengenskega območja, ki po njunih besedah potrebuje prenovo, o čemer tečejo intenzivne razprave na ravni EU-ja, piše v sporočilu za javnost ministrstva za notranje zadeve. "Dogovorila sva se o sklenitvi prenovljenega sporazuma o policijskem sodelovanju, kar je pomembno za nadaljnje sodelovanje med policijama obeh držav, potem ko bo Hrvaška članica schengenskega območja," je dejala ministrica.

Podpora vstopu Hrvaške v schengen

Ob tem je ponovno izrazila stališče Slovenije, ki podpira vstop Hrvaške v schengensko območje. "Seveda pričakujemo, da bodo hrvaški kolegi v popolnosti izvajali nadzor zunanjih meja in ostale naloge v skladu s schengenskim pravnim redom in uporabo vseh razpoložljivih orodij (npr. Frontex)," je poudarila.

"Večkrat sem že ponovila stališče, da nobena ograja ne more preprečiti migracijskih poti, te so bile, so in bodo," je v izjavi za javnost povedala Bobnar. "Odstranjevanje rezilne žice in pozneje tudi panelov bo koristilo ljudem v obmejnem območju med obema državama," pa je pristavil Božinović.

Nezakonitih prestopov meje je vse več

Obe policiji opažata skrb vzbujajoče povečanje nezakonitih prestopov državljanov tretjih držav čez državno mejo. Gre za državljane Indije, Burundija in Kube, ki sicer zakonito prihajajo na Zahodni Balkan in potem nezakonito prehajajo naše meje. "Strinjala sva se, da ta pojav kaže na nujnost skupne razprave na EU-ravni o vizumskih režimih naših partnerjev na območju. V zvezi s to problematiko pa bi morala čim prej ukrepati tudi Evropska komisija, k čemur jo bova tudi pozvala in se pridružila pismu podobno mislečih držav," je dejala ministrica Bobnar.

Bobnar in Božinović sta se zavzela za tesno operativno sodelovanje policij z obeh strani meje za zagotavljanje čim višje ravni varnosti, ministrica pa je ob tem poudarila dosledno upoštevanje človekovih pravic.

Obisk mejnega prehoda Obrežje

Po sestanku sta si ministra z delegacijama ogledala območje mejnega prehoda Obrežje, kjer je s skupne meje že bila odstranjena žična ograja, ki je nesorazmeren ukrep. "Poleg tega, da ograja ne more preprečiti nezakonitih migracij, kar sem že večkrat poudarila, je odstranjevanje ograje tudi znak prijateljstva in dobrega sodelovanja med našima, sosednjima državama," je srečanje sklenila ministrica.

Božinović pa je prav tako poudaril odlično medsebojno sodelovanje, predvsem pri iskanju kakovostnih in življenjskih rešitev, ki bodo koristile prebivalcem obeh držav. Podpira odstranjevanje žice na meji, saj je ključno, da se prebivalci ob meji počutijo povezane. Sloveniji se je zahvalil za podporo Hrvaški pri vstopu v schengensko območje in pozdravil dogovor o sklenitvi prenovljenega sporazuma o policijskem sodelovanju.

Srečanje notranjega ministra in ministrice Hrvaške in Slovenije