Aluminij v zadnjem napadu šokiral Olimpijo, Domžale do točke pri prvakih

Maribor in Koper sta v 16. kolu slovenskega nogometnega prvenstva vknjižila poln izkupiček. Brez točke se iz Kidričevega vrača Olimpija.
Fotografija: Trener Olimpije Dino Skender nima razlogov za veselje. FOTO: Leon Vidic/Delo
Trener Olimpije Dino Skender nima razlogov za veselje. FOTO: Leon Vidic/Delo

Nogometaši Olimpije so si privoščili še drugi zaporedni spodrsljaj. Potem ko so v prejšnjem kolu v zadnjih minutah rešili točko proti Bravu, so tokrat točko v zadnjih minutah izgubili. Pri tem so imeli obilo smole, saj so skozi tekmo zapravili veliko priložnosti, na koncu pa je odločil nesrečni avtogol Timija Maxa Elšnika. Ljubljančani tako niso več v vodilni skupini treh moštev, Koper in Maribor sta jim pobegnila za dve točki. Tekma se je začela z veliko ofenzivo zeleno-belih, ki so izkoristili dejstvo, da so Aluminiju v obrambnih vrstah manjkali številni igralci. Nevarni napadi gostov so se vrstili eden za drugim, Mustafa Nukić je že v četrti minuti po podaji Aldairja z glavo zadel prečko, nato pa se je nekajkrat izkazal še domači vratar Luka Janžekovič.

Najprej v 14. minuti, ko je ubranil strel Gorana Milovića, ki je poskusil z zunanjo stranjo stopala, nato v 27. minuti, ko je zaustavil strel Erica Boakyeja. Na mestu je bil tudi po poskusih Nukića in Milovića ob koncu prvega polčasa, po strelu Aldairja mu je spet pomagala tudi vratnica, Đorđe Crnomarković pa je v zadnjem napadu v prvem delu po kotu streljal čez gol. Aluminij je sicer sredi drugega dela vzpostavil ravnotežje, izvedel je tudi nekaj nevarnih napadov, toda do nevarnejšega strela v prvih 45 minutah ni prišel.

Zato pa je bil nevarnejši v drugem delu, v katerem so sicer Ljubljančani pritiskali, Nukić je bil stalna nevarnost za gostujočo obrambo, toda lepše priložnosti so vendarle imeli gostitelji. Aljaž Krefl je v 72. minuti zadel prečko, še lepša priložnost pa se je tri minute pozneje ponudila Tinu Martiću, vendar mu je veselje preprečil vratar Nejc Vidmar, ki mu je ubranil strel iz neposredne bližine. Zapravljeni priložnosti bi lahko v 90. minuti kaznoval Marko Futacs, po podaji Svita Sešlarja je prišel do strela v kazenskem prostoru, vendar žoge ni znal spraviti mimo Janžekoviča. Kar ni uspelo gostom, je v zadnjem napadu sodniškega dodatka domačim. Roko Prša se je v kazenskem prostoru dokopal do žoge, streljal, njegov poskus ne bi bil nevaren, a je pred Vidmarjem žogo s prsmi preusmeril Elšnik, na njegovo nesrečo je končala v mreži. Takoj zatem je sodnik Dejan Vinčić odpiskal konec tekme. Olimpija bo v naslednjem kolu gostila Muro, Aluminij pa bo gostoval pri Mariboru.

Domžalčani še podaljšali črni niz črno-belih

Rezultatska kriza državnih prvakov se nadaljuje. Muraši že na peti zaporedni tekmi v vseh tekmovanjih in tretji prvenstveni niso okusili slasti zmage, tokrat so remizirali z Domžalčani. Obe ekipi sta poleg gola imeli še nekaj priložnosti, Prekmurci nekaj več, toda končni rezultat je glede na vse vendarle pravičen. Prvi polčas je minil v enakovredni igri, v kateri pa so bili gostitelji vendarle nekoliko nevarnejši. V 11. minuti je prvo priložnost zapravil Mitja Lotrič, ki je z desne strani kazenskega prostora streljal mimo gola. V 23. minuti je Matic Maruško po kotu z glavo streljal mimo gola, v 27. minuti pa so domači povedli.

Trener Mure Ante Šimundža med tekmo s Tottenhamom v Uefini konferenčni ligi. November prinaša nov spopad s severnimi Londončani, ki pa jih bo v Maribor pripeljal sloviti Italijan Antonio Conte. FOTO: Paul Childs/Reuters

Protinapad je začel Tomi Horvat, na desni strani napada našel Lotriča, ta ni okleval s podajo v sredino, kjer Amadeju Maroši žoge ni bilo težko poslati v mrežo. V 38. minuti je Horvat poskusil s strelom od daleč, vratar Ajdin Mulalić je njegov strel zaustavil, tri minute pozneje pa so gosti izenačili. Sven Šoštarič K​arič je poslal žogo z leve strani pred vrata, kjer je iz drugega plana pritekel Andraž Žinič, presenetil domače branilce in dosegel svoj prvi gol v elitni konkurenci.

V 59. minuti bi Zeni Husmani lahko Domžalčane popeljal tudi v vodstvo, po podaji Alena Jurilja je z glavo streljal mimo gola. Enes Alić je v 70. minuti poskusil presenetiti s prostega strela, a Obradović je bil na mestu, že v nasprotnem napadu pa so bili blizu novega vodstva Sobočani, Horvat je s strelom od daleč zatresel prečko. Žiga Kous je v 74. in 80. minuti zapravil novi priložnosti za Muro, ki je ob koncu pritisnila, toda Domžalčani niso bili brez ambicij, tudi oni so izpeljali nekaj nevarnih napadov, toda izid se ni spremenil. V naslednjem kolu bo Mura gostovala pri Olimpiji, Domžale bodo gostile Celje

Zmagi za Koper in Maribor

Nogometaši Kopra so Mariborčanom le nekaj ur dovolili samostojno vodstvo na lestvici. V 16. kolu 1. SNL so v obalno-kraškem derbiju v trdem dvoboju še drugič v sezoni strli Tabor z minimalnim izidom. Mož odločitve je bil po odlični akciji Bedeja Osujija in prefinjenega asistenta branilca Žana Žužka v 70. minuti Lamin Colley.

Vijolični pod vodstvom trenerja Radovana Karanovića še naprej nizajo dobre rezultate, na zadnjih sedmih tekmah so petkrat zmagali in dvakrat remizirali. Hkrati je Maribor v ligi petič zapovrstjo ohranil mrežo nedotaknjeno in se vsaj začasno povzpel čisto na vrh lestvice. Bravo, ki je pet kol brez zmage, ostaja četrti. Maribor, ki je pogrešal kar nekaj poškodovanih igralcev in kaznovanega Blaža Vrhovca, je imel prvo priložnost na tekmi, ko je v kazenskem prostoru v četrti minuti zgrešil Ognjen Mudrinski.

Ognjen Mudrinski, v sredini, je prvi načel mrežo Brava. FOTO: Miloš Vujinović

Toda že v osmi minuti je srbski napadalec dosegel svoj peti gol v sezoni, potem ko je Martin Milec podal v globino, Rok Sirk pa je žogo oddal do Mudrinskega, ki je nato z močnim strelom s 14 metrov malce z desne strani premagal Renata Josipovića. Zmago gostov je potrdil Žan Vipotnik v drugem počasu v prvi minuti sodniškega dodatka po podaji z leve strani s strelom iz bližine.

V nedeljo bosta še dve tekmi, najprej v Kidričevem (17), kjer bo gostovala Olimpija, zvečer pa še v Murski Soboti, kjer bo prvak Mura gostila Domžalčane.

1. SNL, 16. kolo:

Aluminij : Olimpija Ljubljana 1:0 (Elšnik 94./avt.)
Bravo : Maribor 0:2 (Mudrinski 8., Vipotnik 91.)
Kalcer Radomlje : Celje 3:2 (Guzina 21., Šarić 48., 80.; Sokler 68., Ihbeisheh 74./avt.)
Koper : Tabor Sežana 1:0 (Colley 70.)
Mura : Domžale 1:1 (Maroša 27.; Žinič 41.)