Odner, prvi računski stroj na svetu. Cena teh strojev je bila takrat višja od cene avtomobila danes.  Foto: TV SLO, zajem zaslona
Odner, prvi računski stroj na svetu. Cena teh strojev je bila takrat višja od cene avtomobila danes. Foto: TV SLO, zajem zaslona

V njegovi zakladnici znanja in zgodovine, v šoštanjskem muzeju finomehanike, nas že na vhodu pričaka blagajničarka iz samopostrežne prodajlane.

Register blagajna z Divjega zahoda. Foto: TV SLO, zajem zaslona
Register blagajna z Divjega zahoda. Foto: TV SLO, zajem zaslona

Nekoč izjemen finomehanik – no, pa saj to je še zdaj, saj vse svoje zbirateljske kose v celoti restavrira – je začel zbiranje šivalnih strojev, veliko jih je rešil pred uničenjem. "Prvi je bil od moje mame, rastgaser, z njim je celo šivala za barona v Šmartnem ob Paki, ima čudovito zgodovino," je povedal avtor in lastnik muzeja avtomehanike Ivan Kompan.

Foto: TV SLO, zajem zaslona
Foto: TV SLO, zajem zaslona

Le malokdo ve, da so tako opevane singerce pravzaprav ukradene. "Prvi stroj je bil patentiran 1846, in ker ta ni mogel patenta registrirati, mu je Singer tako rekoč ukradel patent in ga je registriral leta 1851," je povedal Kompan.

Kompan ima tudi predhodnike pisalnih strojev, ogromno Olimpiinih kosov, njegov muzej je dvojezično opremljen. Kako so tipkali včasih? "Do 90 udarcev so bili usposobljeni, da je naredil – to se pravi je poiskal črko ali pa številko, udaril, pa drugo, pa udaril, pa preslednica pa je šlo."

Mimogrede navrže še anekdoto o sklepanju poslov tedaj. "Sem imel infarkt, sem ležal v bolnici v Pulju, zraven mene je ležal direktor Uljanika in sva se pogovarjala ... in sem v celoti prevzel Uljanik, več kot 500 strojev za popravilo je bilo."

Včasih so bili materiali neuničljivi, dele strojev so finomehaniki sami izdelovali in vse so popravili."To, kar se zdaj dogaja, ko pravijo, da ni materiala, to se ne izplača, mi tega nismo poznali, mi smo delali, varili, stružili ..."

Ivan Kompan je začel zbiranje šivalnih strojev, veliko jih je rešil pred uničenjem. Foto: TV SLO, zajem zaslona
Ivan Kompan je začel zbiranje šivalnih strojev, veliko jih je rešil pred uničenjem. Foto: TV SLO, zajem zaslona

Pred skoraj 200 leti so v ZDA patentirali prvi pisalni stroj, z Divjega zahoda pa prihaja tudi prva register blagajna. "Ker je imel tak salon v Ameriki – ko so še kavboji streljali, je imel tak gostinski lokal in se je bal, da mu natakarji kradejo, zato je ves čas razmišljal, kako bi naredil kontrolo."

O pojmu davčnih blagajn pa Kompan zamahne z roko: "Davčnih blagajn ne poznamo, mi poznamo samopostrežne, gostinske, recepcijske, pa ne vem kake blagajne, ne, ne pa davčnih."

Mojster finomehanike bi zbirko rad zapustil Šaleški dolini – a le, če se bo zanjo našel ustrezen prostor.

Zbirka šivalnih, pisalnih, fotokopirnih strojev Ivana Kompana