Zajc je ugnal Črnogorce

Slovenska nogometna reprezentanca je za konec tekmovalnih obveznosti v letu 2022 v Stožicah na prijateljski tekmi premagala Črno goro z 1:0 (1:0).

Miha Zajc je v izbrani vrsti znova zadel po letu dni. Foto: STA
Miha Zajc je v izbrani vrsti znova zadel po letu dni. Foto: STA

LJUBLJANA > Potem ko je Slovenija v četrtek v Romuniji zmagala z 2:1, je na zadnji nalogi v letu 2022 dosegla novo zmago po zaslugi Mihe Zajca. Slovenija je tako ob remiju na tretji medsebojni tekmi še drugič premagala Črno goro, ki je v prvem polčasu tudi zadela, a sodniki gola niso priznali, v drugem pa je zapravila najstrožjo kazen.

Selektor Matjaž Kek je v primerjavi s tekmo z Romunijo v začetni postavi opravil dve menjavi. Namesto Jureta Balkovca je na levi strani obrambe začel Gregor Sikošek, v zvezni vrsti pa je namesto Sandija Lovrića priložnost dobil Šempetrc Miha Zajc. Kljub temu, da sta imela po Kekovih besedah nekaj težav, sta začela tudi Petar Stojanović in Benjamin Verbič, medtem ko se je Miha Mevlja že pred tem po dogovoru vrnil v klub.

Slovenija : Črna gora 1:0 (1:0)

Stadion Stožice, gledalcev 11.165 sodnik Jäger (Avstrija). Strelec Zajc v 42. minuti. Slovenija: Oblak, Sikošek, Bijol, Blažič, Stojanović (od 72. Karničnik), Verbič (od 81. Gorenc Stanković), Kurtić, Gnezda Čerin (od 93. Brekalo), Zajc (od 68. Horvat), Šeško (od 81. Zahović), Šporar. Črna gora: Šarkić, Vukčević, Tomašević, Savić, Marušić (od 46. Bakić), Eraković (od 59. Ščekić), Savičević (od 77. Tući), Lončar (od 59. Vukčević), Jovović (od 93. Milović), Krstović, Mugoša (od 67. Radulović). Rumeni kartoni: Gnezda Čerin, Verbič; Tomašević, Vukčević, Krstović, Ščekić.

Slovensko moštvo je takoj od začetka prevzelo pobudo, toda Črnogorci so bili v 28. minuti po nekaj napakah domačih zelo blizu zadetku, ko je po podaji z desne strani z glavo na prvi vratnici streljal Stefan Mugoša in zadel prečnik. Od tega se je žoga odbila čez črto, vendar sodniki zadetka niso priznali oz. videli. V 42. minuti je Slovenija povedla. Po lepem protinapadu, v katerega je potegnil Benjamin Šeško, je napadalec Salzburga nato z leve na kratko podal pred vrata, kjer se je lepo znašel Zajc in zadel s peto za 1:0.

Slovenija je bila v uvodu drugega dela konkretnejša, Črnogorci so počasi vzpostavili ravnotežje, vendar prišli le do nekaj nenatančnih strelov. V 72. minuti je zaradi poškodbe Stojanović moral z igrišča, zamenjal ga je Žan Karničnik, že pred tem pa Zajca Tomi Horvat. Jon Gorenc Stanković je v 86. minuti v kazenskem prostoru igral z roko in zakrivil najstrožjo kazen, ki jo je izvedel Oblakov soigralec Stefan Savić, a je na srečo domačih zadel le vratnico.

“Najpomembneje je, da smo zmagali. Tekma pa je bila taka, kot smo pričakovali. Nekajkrat nas je poljubila sreča, mogoče bi v prvem polčasu Var, če bi bil, pokazal drugače pri njihovem domnevnem zadetku, čeprav smo imeli tudi mi svoje priložnosti in bi lahko že prej odločili tekmo. Sicer pa smo bili agresivni, kreativni, nekajkrat pa zamudili in bili hitro v težavah. Upam pa, da je ta zmaga in ta niz, ki traja nekaj časa, spodbuda za naprej, ne pa nekaj, kar bi te uspavalo,” je povedal Kek, njegov črnogorski kolega Miodrag Radulović pa se je hudoval nad razveljavljenim zadetkom.

Slovensko izbrano vrsto naslednje obveznosti čakajo marca prihodnje leto, ko se bodo začele kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2024.