Rusko veleposlaništvo Svet24.si

Izgnani ruski diplomat naj bi zapustil Slovenijo

433132554_2134136413613298_5685619191041566114_n Svet24.si

Policija prekinila iskanje male Danke v Banjskem ...

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

janez janša, shod Reporter.si

Kdo ima koga za norca? Janša, večkrat v ...

kozelj ronaldo Ekipa24.si

250 evrov kazni za Janeza, kar pa ne bo šlo iz ...

pakiranje Njena.si

Celotnega pakiranja in selitve v oddaji ne vidite

novak djokovic Ekipa24.si

Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

STA
STA
0 03.04.2020 14:57:12

Tako moramo razmišljati VSI! Peter Vilfan o trenutnem položaju in ŠPORTU: Prepričan sem, da se bo ...

www.alesfevzer.com
Imej košarko neskončno rad. Verjemi, da lahko dosežeš cilj, ki si si ga zadal. Spoštuj druge, predvsem pa zaupaj sebi. Treninga ni nikoli dovolj; ti, žoga in koš morate biti najboljši prijatelji. In kot zadnje, sanjaj o velikih stvareh, so nasveti legende slovenske košarke Petra Vilfana vsem nadebudnim košarkarjem za te in prihodnje čase.

"Eno prvih tekem v članskem moštvu ŽKK Maribor sem odigral pri petnajstih letih in pol. Priložnost sem dobil povsem slučajno, saj so imeli vsi ostali igralci po pet osebnih napak. Igrali smo proti Vrhniki, tekma pa je odločala o napredovanju v 1. B jugoslovansko ligo. Pred odločilnim napadom, ko so gostje sredi Maribora vodili za točko, je trener vzel minuto odmora in preostalim štirim članom ekipe razlagal, kako odigrati zadnje sekunde," pripoveduje Vilfan v pogovoru za STA.

"Jaz sem jih gledal in si mislil, kaj sploh govorite, jaz bom tisti, ki bo vrgel odločilni met. Ponavljam, star sem bil manj kot šestnajst let. Šel sem v kot, in ko sem videl, da ostali soigralci ne morejo do žoge, sem stekel na vrh rakete, dobil žogo in jo vrgel proti košu. Zadela je tablo in končala v obroču. Slavje je bilo nepopisno, najbolj pa se spominjam trenerja, legendarnega Kumarja 'Puba', možakarja, visokega skoraj dva metra in težkega dobrih sto kilogramov, ki je tekal za menoj po igrišču in me poljubljal po licih," nadaljuje Vilfan.

Gospod Vilfan ali Mister 45
"To je bil zagotovo tisti prvi trenutek v karieri, ko sem spoznal, da lahko postanem vrhunski košarkar ... Temu je sledila tekma z Jugoplastiko v Splitu proti Maccabiju, ki je bil tedaj aktualni evropski prvak. Zabil sem 45 točk in ta tekma me je izstrelila med zvezde. V tistih časih si res moral izstopati, da so te mediji opazili, zanimivo pa je, da me ljudje v Tel Avivu tudi 20, 30 let po tej tekmi pozdravljajo z 'mister 45'," pravi zdaj 62-letni Vilfan, ki je kmalu po tekmi v Splitu postal reprezentant Jugoslavije.

O dogodivščinah v uspešni karieri - bil je prvak in pokalni zmagovalec v Jugoslaviji in Sloveniji, svetovni prvak in evropski podprvak - je Peter Vilfan 2004 izdal avtobiografijo, za STA pa je kot tretji nepozabni dogodek v igralski karieri izpostavil polfinale svetovnega prvenstva v Manili leta 1978.

"Do konca tekme so ostale dobre tri minute in spomnim se, da je tedanji pomočnik trenerja Petar Skansi selektorju Acu Nikoliću dejal, 'daj notri tistega malega'. Nikolić se je obrnil proti meni in me poklical. Imeli smo minuto odmora. Dragan Kičanović mi je rekel, ti me spremljaj, če bom jaz na levi strani, bodi ti na desni, če bom šel pod obroč, bodi zunaj, ... Trikrat mi je podal, trikrat sem vrgel proti košu in trikrat zadel. Premagali smo Brazilijo z 91:87, v finalu pa še Sovjetsko zvezo po podaljšku," pravi Vilfan.

Bil je prvi kapetan Slovenije
"To so bili trenutki, ki jih ne bom nikoli pozabil. Če zdaj zaprem oči, jih lahko podoživim, kot bi bili včeraj. Podobno se s ponosom in zadovoljstvom spominjam prve tekme za reprezentanco Slovenije kot samostojne države, ko sem bil njen kapetan."


Peter Vilfan se je še v času aktivne igralske kariere preizkusil kot televizijski komentator. Njegov prvi "teren" je bil evropsko prvenstvo 1991. Iz Rima se je zaradi vojne v Sloveniji vrnil predčasno, skupaj z Juretom Zdovcem in pokojnim novinarjem časnika Delo Stanetom Trbovcem. Do Ljubljane so prišli mimo številnih barikad in po brezpotjih Krasa.

3, 2, 1 Slovenija je evropski prvak!
Televizijskemu mediju je ob košarkarskih taborih, ki jih že več kot 25 let organizira na slovenski obali, ostal zvest do današnjih dni. Njegovi prenosi za Kanal A z evropskega prvenstva 2017, na katerem so Goran Dragić, Luka Dončić in druščina osvojili zlato medaljo, bodo slovenskim ljubiteljem športa ostali v večnem spominu.

Zanimiv je njegov odgovor na vprašanje, ali si je pred dobrimi desetimi dnevi ogledal retrospektivo eurobasketa na omenjenem kanalu. "Če verjamete ali ne, nikoli v življenju si nisem ogledal ene tekme, ki sem jo komentiral. Sem preveč samokritičen in ko slišim, kaj sem povedal, takoj vem, da bi lahko to povedal drugače ali še kaj dodal. Sem pa vse skupaj podoživel, saj sem dobil kup sms sporočil, sporočil na Facebook, vse tri tekme pa je spremljal tudi moj vnuk Jakob. Brez dvoma ta zlata medalja sodi med moje košarkarske vrhunce in izjemno sem ponosen, vesel in počaščen, da sem bil del te nepozabne pravljice," pravi Vilfan.

Trifunović izjemen človek, Itoudis odlična izbira
O zadnjih potezah v slovenski košarki je Vilfan mnenja, da Rado Trifunović mora ostati del slovenske reprezentance, saj bo v veliko pomoč novemu selektorju. Če bo to Grk Dimitrios Itoudis, je to za Vilfana izvrstna izbira. Veseli se tudi nastopa slovenske reprezentance v kvalifikacijah za OI, še bolj pa naslednjega evropskega prvenstva, na katerem bo Slovenija branila zlato medaljo.

Šport vedno zmaga
Peter Vilfan čas karantene zaradi koronavirusa preživlja v domačem okolju, kjer mu družbo delata žena Valerija in vnuk Jakob. "Ker ima žena ogromno dela, saj je profesorica na gimnaziji, z Jakobom vsak dan hodiva na Rožnik po poteh, ki jih prej sploh nisem poznal, veliko se pogovarjamo in na vse skupaj gledamo pozitivno. Ker smo povezana družina, sem prepričan, da bomo preživeli tudi te čase," pravi Vilfan.

Optimističen je tudi njegov pogled na šport po koncu pandemije. "Zagotovo bodo to krizo občutili vsi segmenti družbe. V prvi fazi je treba poskrbeti za tiste najbolj ranljive skupine, nato pa na vrsto pride tudi šport. Ključno je, da se športu pomaga na vseh nivojih, ne samo vrhunskemu, temveč tudi mladinskemu, rekreativnemu, ekstremnemu. Ne smemo pozabiti na številna majhna društva, ki so osnova za nadaljnje delo, na športno infrastrukturo, na športne delavce in trenerje ... Šport je pomemben za zdrav in uspešen razvoj družbe, je povezovalen, navdihuje ljudi, zato sem prepričan, da se bo pobral med prvimi in da bomo kmalu znova uživali v pravih športnih bojih," je pogovor za STA sklenil Peter Vilfan, nekdaj tudi poslanec v državnem zboru.

Članki iz rubrike