Borbeni Kanadčani napadali, toda na koncu ostali praznih rok

Katar 2022 23. Nov 202222:00 > 22:23 0 komentarjev

Na prvi tekmi četrtega dneva svetovnega nogometnega prvenstva v Katarju sta se Maroko in Hrvaška razšla brez zmagovalca in golov. Smo pa zato na drugem obračunu videli novo senzacijo, Japonci so premagali Nemce z 2:1. Nato so se Španci s kar 7:0 znesli nad Kostariko in tako nakazali odlično formo. Večerni dvoboj so dobili nogometaši Belgije, pa čeprav so večji del srečanja tekme prevladovali Kanadčani.

Kanada je morda nekoliko presenetljivo začela izjemno napadalno in hitro so si priigrali celo enajstmetrovko. Toda Thibault Courtois je v 10. minuti ubranil strel z bele točke Alphonsu Daviesu. Čeprav so Kanadčani igrali izredno dobro in imeli več priložnosti, pa so prvo pravo priložnost izkoristili Belgijci. V 44. minuti je za vodstvo poskrbel Michy Batshuayi. Ne glede na izid ob polčasu pa je Kanada prikazala izjemno predstavo, ki pa je niso uspeli kronati z zadetkom.

Tudi v nadaljevanju srečanja so prevladovali nogometaši Kanade, ki pa kljub napadanju niso našli poti do zadetka. Na koncu so se minimalne zmage veselili Belgijci, ki so s tremi točkami na vrhu skupine F.

Belgijci so na tej tekmi prispevali tri najboljše poteze: odličen zadetek in dve izjemni obrambi Courtiosa. Na drugi strani bi lahko poraz Kanade pripisali neizkušenosti, saj so zapravili zares veliko strelov in priložnosti. Vsekakor bo skupina izredno zanimiva, kajti po prvih obračunih se zdi, da izrazitega favorita ni.

Sedma nebesa za La Furio Rojo

Pomlajena La Furia Roja je silovito krenila v letošnje svetovno prvenstvo in povsem ponižala reprezentanco Kostarike. Mrežo so Španci začeli polniti že v 11. minuti, ko je Gavi s prefinjeno podajo našel Danija Olma, ta pa se je pri sprejemu mojstrsko obrnil in nato žogo dvignil čez vratarja Keylorja Navasa. V 21. minuti so Španci že povišali vodstvo. Z leve je predložek v sredino kazenskega prostora poslal Jordi Alba, Marco Asensio je bil sam kot duh in z levico žogo poslal ob daljšo vratnico za 2:0. Deset minut pozneje se je mreža Navasa znova zatresla. Tokrat je Španija po prekršku nad Albo prejela strel z bele točke, ki ga je uspešno izkoristil Ferran Torres. Isti nogometaš je bil kmalu po odmoru natančen še v drugo, ko je iz bližine izkoristil zmedo kostariške obrambe.

V 75. minuti je v kostariški mreži odjeknila petarda. Gavi je z roba kazenskega prostora fantastično nameril po predložku s strani in po tleh od vratnice matiral Navasa. Tako je postal dvojni rekorder španske nogometne reprezentance. Z 18 leti in 110 dnevi starosti je najmlajši v zgodovini z nastopom na mundialu, z golom ob debiju na velikih tekmovanjih pa je postal še njen najmlajši strelec.

Za piko na i je sta pred zadnjim žvižgom poskrbela rezervista Carlos Soler in Alvaro Morata, za pravljičnih sedem v mreži Kostarike. To je najvišja zmaga Španije na svetovnih prvenstvih, kar 24 let je bila najprepričljivejša ob uspehu na SP 1998 proti Bolgariji, ko je slavila s 6:1. Takrat se je med strelce vpisal tudi zdajšnji selektor Luis Enrique.

Japonci poskrbeli za novo senzacijo

Nemci so na začetku tekme imeli več žogo v svojih nogah, a v osmi minuti se je zatresla nemška mrežo. Po hitrem protinapadu je v polno zadel Daizen Maeda, a japonski napadalec je bil za korak ali dva prehiter, sodniki pa so zadetek upravičeno razveljavili. V 33. minuti se je rezultat vendarle spremenil. Japonski vratar je povsem brez potrebe naskočil Davida Rauma, sodnik Ivan Barton pa je pokazal na belo piko.Enajstmetrovko je uspešno izvedel Ilkay Gündogan.

Nemci so ob koncu prvega dela zadeli še enkrat, a je bil Kai Havertz po lepi podajo Serga Gnabryja tako kot Japonec na začetku tekme malce prehiter in zadetek ni obveljal.

V nadaljevanju srečanja smo spremljali izredno odprt in atraktiven obračun. Priložnosti so si sledile na obeh straneh, Nemci so stresli okvir vrat, toda tudi Japonci se niso predali in si pripravili nekaj lepih priložnosti. Neučinkovitost elfa je v 75. minuti kaznoval Ritsu Doan. Za popoln preobrat in šok v nemškem taboru je v 83. minuti poskrbel Takuma Asano.

Varovanci Hansija Flicka so se nato podali v lov po izenačenje, toda nemški napadalci niso našli poti mimo japonskega vratarja Gonde.

Podprvaki na uvodu rahlo razočarani

Hrvaška je SP v Katarju začela z remijem proti “atlaškim levom”. Maroko je tekmo začel zelo pogumno in si v 13. minuti ustvaril pol priložnost prek Hakimija.

V 16. minuti je z razdalje Ivan Perišić udaril nekoliko čez gol, pet minut kasneje je imel Maroko prosti strel z 20 metrov od gola Livakovića, toda Hakim Ziyech je udaril v živi zid.

Najlepšo priložnost prvega polčasa smo videli ob koncu. Borna Sosa je stekel na levo, prejel žogo in podal v sredino proti Nikoli Vlašiću, ki je streljal, izjemno pa je posredoval Yassine Bounou. Dve minuti zatem je z roba kazenskega prostora močno pomeril Luka Modrić, žoga je zletela kakšen meter nad prečko.

Tribune niso zapolnjene do zadnjega kotička, vzdušje pa daje takšen občutek, kot da je tekma v Maroku. Na stadionu Al-Bayt sredi puščave, nekoliko severno od Dohe (Al-Khor), je velika večina gledalcev odeta v rdečo barvo.

Ob polčasu je Vlašić ostal v slačilnici, Zlatko Dalić je namesto rahlo poškodovanega nogometaša Torina na zelenico poslal vezista Maria Pašalića. Drugi polčas se je začel izjemno živahno. Najprej je Sofiane Boufal v prodoru nastreljal ramo Dejana Lovrena, prav slednji je imel na drugi strani krasno priložnost za gol, a mu je spodrsnilo.

V 65. minuti je z razdalje poskusil Achraf Hakimi, Livaković je žogo izboksal. V 71. minuti je po prostem strelu Hrvaške s strani skoraj prišlo do avrtogola. Žogo je izbijal Youssef En-Nesyri, Tik nad glavo svojega vratarja.

Sofa

V 82. minuti je spet zapretila Hrvaška. Prosti strel ob avt črti si je nastavil Modrić, na oddaljenejši vratnici našel Joška Gvardiola, ki pa si je ob strelu z glavo pomagal na nedovoljeni način.

Nihče ni želel preveč tvegati, spremljali smo taktični boj med obema kazenskima prostoroma in ostalo je pri delitvi točk.