»Če ne bo plačila, ne bo plina,« je besede Dmitrija Peskova povzela ruska tiskovna agencija Tass. »Ne vem, kaj se bo zgodilo, če bodo države EU zavrnile plačilo v rubljih. Takoj, ko bomo prejeli njihovo končno odločitev, bomo videli, kaj je mogoče storiti. Zagotovo pa se ne bomo ukvarjali z dobrodelnostjo in plina v Zahodno Evropo pošiljali brezplačno,« je še dejal Peskov.

Na vprašanje, ali je Moskva ob dejstvu, da ji hrbet obračajo nekateri od njenih najboljših kupcev plina, kot je Nemčija, je odvrnil, da si tega ne bi želeli doživeti. Rusija sicer po njegovih besedah že razvija mehanizem za plačilo plina v rubljih, ki bo enostaven, razumljiv, izvedljiv in transparenten, razmišlja pa tudi o planu B, če bodo evropske države zaradi zahteve po plačilu v rubljih zavrnile plinske pogodbe.

Rublje naj bi kupovali na moskovski borzi

Predsednik ruskega parlamentarnega odbora za finančne trge Anatolij Aksakov je medtem po navedbah ruske tiskovne agencije Ria novosti pojasnil, da bodo lahko kupci ruskega plina rublje kupili na moskovski borzi po veljavnem tečaju. »Za to ni tehničnih preprek, postopek je predpisan v zakonu,« je povedal. Kot je povedal, se bo kupec prijavil na moskovsko borzo in zahteval določeno vsoto rubljev. Menjalni tečaj bo določen na borzi, sledila bo sklenitev posla, denar bo nakazan na račun energetskega plinskega velikana Gazprom, ta pa bo nato plin dobavil, je nanizal.

Medtem pa ruski energetski velikan Gazprom ruski plin v Evropo prek Ukrajine dobavlja po ustaljeni praksi, je danes povedal tiskovni predstavnik podjetja Sergej Kuprijanov. Na današnji dan zahtevana količina znaša 109,5 milijona kubičnih metrov, piše Tass.

Rusija že naprej zagotavlja dobavo plina

Ruski predsednik Vladimir Putin je minuli teden napovedal, da bo Rusija državam, ki jo sankcionirajo, med njimi državam EU, Veliki Britaniji, Kanadi, Japonski, Švici, Ukrajini in ZDA, še naprej zagotavljala dobavo plina, a ne bo več sprejemala plačil v evrih ali dolarjih. Če bo Rusija vztrajala, da morajo države EU ruski plin plačati v rubljih, bo to pomenilo kršitev pogodbe, se je odzval nemški gospodarski minister Robert Habeck. S tem se strinjajo vsi ministri za energetiko držav G7.

Cena za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo maja je na londonski borzi ICE danes pri 113,55 evra za megavatno uro, kar je okoli 9,4 odstotka več kot v ponedeljek. Cena je sicer precej nižja kot v začetku meseca, ko je presegla 200 evrov za megavatno uro, najvišja je bila 7. marca, ko je bilo treba za megavatno uro odšteti 227,2 evra.