Slovenija

Nove kazenske ovadbe zoper vodstvo Policije, ovadba tudi zaradi uhajanja informacij

Ljubljana, 18. 03. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Damjana Seme
Komentarji
0

Na Specializiranem državnem tožilstvu po neuradnih informacijah obravnavajo nove kazenske ovadbe zoper vodilne ljudi v Policiji zaradi domnevno spornih postopkov zoper nekatere uslužbence. Po naših podatkih so odvetniške pisarne spisale ovadbe zoper generalnega direktorja Policije Antona Olaja, direktorja Uprave kriminalistične policije Vojka Urbasa, njegovega pomočnika Igorja Lambergerja in Roberta Javerška iz Sektorja za notranje preiskave in integriteto v Službi generalnega direktorja. Kaj vse se jim očita, zaradi interesa preiskave ni znano.

Oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili na Specializiranem državnem tožilstvu (SDT) pa je po naših podatkih kazensko ovadil neznanega storilca, zaposlenega v Policiji, in sicer zaradi suma zlorabe uradnega položaja, ker je vprašanja naše novinarke Nike Kunaver, ki so se nanašala na predkazenski postopek zoper državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade, lani posredoval nepooblaščenim osebam zunaj Policije.

Generalni direktor Anton Olaj je doslej zanikal vse očitke in kritike na svoje vodenje Policije in napovedal, da se bo ustrezno odzval tudi na vse ovadbe zoper sebe.
Generalni direktor Anton Olaj je doslej zanikal vse očitke in kritike na svoje vodenje Policije in napovedal, da se bo ustrezno odzval tudi na vse ovadbe zoper sebe. FOTO: Bobo

Spomnimo, novinarska vprašanja glede policijske preiskave, v kateri se je znašel Žan Mahnič, je sodelavka poslala tiskovni predstavnici Policijske uprave Ljubljana Aleksandri Golec. Ta jo je obvestila, da je njeno pošto posredovala tudi pooblaščeni osebi Policije za dostop do informacij javnega značaja. In še preden bi sploh dobili kakšen odgovor, že naslednji dan, so se naša novinarska vprašanja znašla na lažnem Twitter profilu osebe, ki je po naših podatkih tesno povezana s politiko.

Kdo iz Policije je tej osebi posredoval naša novinarska vprašanja in zakaj, ni znano, saj notranji nadzor po skoraj letu dni še vedno ni končan. Zato so na SDT kazensko ovadili neznanega storilca, zaposlenega v Policiji. Ovadili so torej uradno osebo, ki naj bi novinarsko pošto poslala nepooblaščenim osebam, s tem pa storila kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja. Kdo je to, bo morda razkril notranjevarnostni postopek v Policiji – po naših informacijah posebni oddelek na SDT na ta podatek še čaka. V tem primeru bo kazenska ovadba doletela konkretno osebo z imenom in priimkom.

Kdo politikom pošilja celo novinarska vprašanja o policijskih preiskavah?

Po neuradnih informacijah je bila elektronska pošta z našimi vprašanji glede policijske preiskave zoper državnega sekretarja Mahniča poslana vsaj 18 ljudem v Policiji. Kdo je poskrbel, da so bili z vsebino seznanjeni tudi ljudje iz političnih krogov, ostaja skrivnost. Tiskovni predstavniki Policije se sicer branijo: "Predstavniki za odnose z javnostmi, ki v Policiji komuniciramo z mediji, ravnamo profesionalno in odgovorno ter upoštevamo veljavne predpise in strokovne standarde pri obveščanju javnosti. Ne nazadnje smo tudi zavezani zakoniti in strokovni obdelavi podatkov, posebej pa njihovemu varovanju. Komunikacija vsakič deluje v absolutnem okviru načela 'need to know' in ni nikoli posredovana okolici ali nepooblaščeni osebi," odgovarja Maja Ciperle Adlešič in potrdi, da notranjevarnostni postopek še ni končan. Toda uporabnik Twitter profila Tine Ribič je očitno dobil naš e-mail, saj je zapisal: "Služkinja pokvarjenih policistov Nika Kunaver pošilja na Policijo in tožilstvo vprašanja, kako daleč so s postopkom v primeru ovadbe Tatjane Bobnar proti Žanu Mahniču zaradi nadzora KNOVS-a lanskega februarja, in zahteva spremni dopis, ki ga je PU Ljubljana poslala na tožilstvo."

Tvit o naši novinarki Niki Kunaver
Tvit o naši novinarki Niki Kunaver FOTO: Twitter

Interni nadzori v Policiji tudi po slabih dveh letih ne dajo rezultatov

Na Policiji smo znova preverili, ali so morda že končani notranjevarnostni postopki zaradi uhajanja zaupnih podatkov, ki ogrožajo kriminalistične preiskave. "Notranjevarnostni postopki, o katerih sprašujete, še niso zaključeni, ker še niso bila ugotovljena vsa dejstva in okoliščine," odgovarja Maja Ciperle Adlešič. Tako po skoraj dveh letih še ni znano, kdo vse je bil vpleten v razkritje, da bodo pri gospodarskem ministru Počivalšku naslednji dan hišne preiskave zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme. Še vedno ni jasno, kdo je zaupne sodne odredbe o hišnih preiskavah dal v javnost, še preden so osumljence obiskali preiskovalci NPU. Prav tako interni nadzor še ni prinesel odgovorov, kdo naj bi osumljenega Roka Snežiča lani obvestil, da ga bodo obiskali kriminalisti. Po naših podatkih je zaradi domnevne izdaje zaupnih podatkov pod drobnogledom Specializiranega državnega tožilstva tudi vodja Nacionalnega preiskovalnega urada Petra Grah Lazar.

Še vedno je uganka tudi, kdo je provladnim medijem lansiral podatke o storilcu, ki naj bi bil osumljen pošiljanja grozilnih pisem z naboji vladnim predstavnikom, še preden so ga sploh ovadili in še pred hišno preiskavo. Po mnenju poznavalcev je bila to še ena kompromitirana hišna preiskava pri osebah, povezanih s politiko. Po razkritju podatka o storilcu v začetku februarja preiskava še vedno nima epiloga. "V zvezi s preiskavo pisemskih pošiljk vladnim predstavnikom pa vam lahko potrdimo, da je preiskava v zaključni fazi. Trenutno potekajo zaključna kriminalistična opravila analiziranja pridobljenih podatkov in pisanje zaključnih dokumentov," sporočajo s Policije.

Kako politiki prihajajo do operativnih podatkov Policije?

Pravni strokovnjaki že dolgo opozarjajo na nedopustno politično vpletanje v kriminalistične preiskave, v katerih so osumljenci predstavniki političnih strank ali z njimi povezane osebe. Večkrat smo priča odtekanju zaupnih podatkov iz policijskih preiskav, z nekaterimi politiki pa nato obračunavajo celo na družbenih omrežjih. V članku, v katerem so strankarski mediji razkrili, da lahko gospodarski minister Počivalšek na domu pričakuje kriminaliste, so razkrili tudi, da je imel takratni šef Nacionalnega preiskovalnega urada Igor Lamberger na mizi še kazensko ovadbo zoper obrambnega ministra Mateja Tonina, ki da jo mora podpisati. Odzval se je državni sekretar na notranjem ministrstvu Franc Kangler, ki je na Facebooku kritiziral preiskovalce NPU in navedel, da so v kazensko ovadbo zoper Tonina zapisali: "Razgovor z osumljenim bomo opravili 2. 7. 2020," in se ob tem vprašal, od kdaj Policija piše ovadbe, preden opravi razgovor z osumljencem. S tem zapisom pa je nehote razkril, da je očitno dobil vpogled v kazensko ovadbo zoper Tonina, ki je bila na Lambergerjevi mizi, ali bil vsaj seznanjen z njeno vsebino. In to še preden so jo sploh poslali na tožilstvo.

Ob tem se seveda lahko vprašamo, kako je mogoče, da vodilni v Policiji in na NPU politike seznanjajo z vsebino kazenskih ovadb še pred zaključkom predkazenskega postopka. Kangler je bil očitno seznanjen z vsemi podrobnostmi v zvezi z ovadbo zoper Tonina, saj je javno kritiziral preiskovalce in celo zapisal, da želijo na NPU ovadbo poslati naprej na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, preden bi opravili razgovor s Toninom. Nedopustno je, da se s takšnimi podatki seznanjajo politiki, pravijo poznavalci. Po javnih objavah politikov lahko sklepamo, da je nekdanji šef NPU Lamberger sam povedal, da ima na mizi ovadbo zoper Tonina, ki da jo mora podpisati. V istem času pa se je seznanil tudi s sodnimi odredbami za hišne preiskave pri ministru Počivalšku.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3