Spomenik žrtvam sestrelitve v Kijevu. Foto: EPA
Spomenik žrtvam sestrelitve v Kijevu. Foto: EPA

8. januarja pred dvema letoma je protiletalska obramba iranske Revolucionarne garde z dvema raketama sestrelila letalo boeing 737 ukrajinske letalske družbe UIA kmalu po vzletu iz Teherana na poti v Kijev.

Tri dni pozneje je garda sestrelitev priznala in sporočila, da je šlo za "človeško napako" v času povišanih napetosti v odnosih z ZDA. Nekaj dni pred tem so namreč ZDA v Bagdadu izvedle atentat na ključnega iranskega generala Kasema Solejmanija.

Na dan incidenta z ukrajinskim letalom so bile iranske sile v povišani pripravljenosti v pričakovanju morebitnega odziva ameriških sil po napadih na oporišči v Iraku, kjer so bili nastanjeni ameriški vojaki, ki so bili odgovor na atentat na Solejmanija.

Teheran: Pripravljeni smo na dvostranske pogovore

Iran po poročanju Al Džazire zdaj sporoča, da je pripravljen na dvostranske pogovore z vsemi državami, katerih državljani so bili med 176 žrtvami sestrelitve.

Iransko zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da je država začela postopek izplačevanja po 150.000 dolarjev, ki jih je iranska vlada konec leta 2020 obljubila družinam žrtev.

Ministrstvo je dodalo, da je bil Iran glede dogodka transparenten, druge države pa je obtožilo, da skušajo "izkoriščati ta boleč incident" v korist svojih političnih agend.

Teheran je to sporočil po tem, ko so štiri države, katerih državljani so bili ubiti v sestrelitvi, sporočile, da so pogajanja z Iranom "zaman", saj ta do roka prejšnjo sredo ni privolil v večstranske pogovore.

Kanada, Švedska, Ukrajina in Združeno kraljestvo so sporočili, da jim je Iran izrecno sporočil, da se ne bo udeležil skupinskega dialoga, zato so zdaj odločene, da zadevo razrešijo v okviru mednarodnega prava.

Lani je kanadsko sodišče v Ontariu razsodilo, da je bila sestrelitev namerno "teroristično dejanje" Irana. Ta teden je sodišče družinam šestih žrtev dodelilo 84 milijonov dolarjev vredno odškodnino.