REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zadnja vojna: pet stalnih članic VS OZN se strinja, da v jedrski vojni ni mogoče zmagati, toda kako bi se lahko začela?

Zadnja vojna: pet stalnih članic VS OZN se strinja, da v jedrski vojni ni mogoče zmagati, toda kako bi se lahko začela?Vroča linija in jedrska eksplozija. Vir: Twitter

Pet stalnih članic Varnostnega sveta OZN je v skupni izjavi - kar je velika redkost glede na stalne napetosti med njimi - poudarilo, da je njihova prednostna naloga, da se svet izogne spopadu med jedrskimi silami in da se zmanjšajo strateške napetosti.

Jedrske sile Kitajska, Rusija, Združeno kraljestvo, ZDA in Francija so se v skupni izjavi, ki so jo pisali več mesecev strinjale, da je treba preprečiti nadaljnje širjenje jedrskega orožja in se za vsako ceno izogniti jedrski vojni.

»Razglašamo, da ni zmagovalcev v jedrskem spopadu, ki se nikoli ne sme začeti,« se glasi del besedila skupne izjave.

»Ker bi imela uporaba jedrskega orožja daljnosežne posledice, tudi zatrjujemo, da mora jedrsko orožje, dokler bo obstajalo, služiti obrambnim namenom, odvračanju od agresije in preprečevanju spopadov,« je še zapisalo pet držav.

Varnostni svet OZN Vir: Twitter
Varnostni svet OZN. Vir: Twitter

Do skupne izjave prihaja v času stopnjevanja napetosti med Rusijo in zahodnimi državami zaradi kopičenja ukrajinskih sil ob meji z dvema uporniškima entitetama in ruskimi ob ukrajinski meji.

Države, ki imajo kot stalne članice pravico do veta v Varnostnem svetu OZN, so svojo izjavo objavile en dan pred obletnico sklenitve pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT) na sedežu OZN v New Yorku.

Dogovor, ki je začel veljati leta 1970, je temelj za nadzorovanje jedrskega orožja, v katerem so se jedrske sile zavezale k razorožitvi.

Obenem pa je državam, ki nimajo jedrskega orožja, prepovedano, da si ga pridobijo.

Kitajska povečuje število jedrskih raket, Rusija uvaja nove, ZDA pa se ukvarjajo tudi s pomanjševanjem jedrskih bojnih glav, da bi bile - bolj uporabne. Kar zmanjšuje vstopne stroške uporabe tega orožja in je zato zelo nevarno.

Vendar nekatere jedrske države niso podpisnice tega sporazuma.

Konferenca o NPT bi morala biti že leta 2020, vendar do nje ni prišlo.

Jedrske sile medtem modernizirajo orožje. Kitajska povečuje število jedrskih raket, Rusija uvaja nove, ZDA pa se ukvarjajo tudi s pomanjševanjem jedrskih bojnih glav, da bi bile - bolj uporabne.

Kar zmanjšuje vstopne stroške uporabe tega orožja in je zato zelo nevarno.

Ob tem imajo jedrsko orožje še Indija, Pakistan in Severna Koreja ter Izrael, ki njegovega obstoja uradno sploh ne priznava.

Vse to pa se dogaja pred ne posebej uspešnim nadaljevanjem pogajanj z Iranom o obnovitvi sporazuma JCPOA, ki bi Teheranu v zameno za ukinitev sankcij preprečil dostop do jedrskega orožja.

Ne glede na to pa bi se jedrska vojna, ki bi odnesla življenja milijonov ljudi in dobesedno uničila človeško civilizacijo lahko hitro začela.

Kitajska jedrska raketa DF-41 Vir: Twitter, Xhinhua
Kitajska jedrska raketa DF-41. Vir: Twitter

Razlog za to je, kot pojasnjujejo ruski viri, tudi v tem, ker se v Moskvi zavedajo, da njihove konvencionalne sile preprosto niso dovolj velike, da bi se lahko upirale skupni moči orožja ZDA in zveze NATO.

Rusija bi zato prej ali slej morala uporabiti jedrsko orožje – kar bi vodilo v spiralo uničenja brez konca.

Kako bi to potekalo?

Izjave ne bodo dovolj. Potrebno bo zmanjšati jedrski arzenal in doseči vrsto dogovorov, ki bodo preprečevali vojne. Če ne, bodo fantazijski scenariji postali naša kruta realnost.

Morda bi se vse začelo z ukrajinskim dronom, ki bi ciljal na položaje upornikov v Donbasu. To se sedaj dogaja skoraj vsakodnevno.

Toda v nepričakovani zaostritvi bi ruski separatisti, ki jih podpira Moskva morda lahko odgovorili s težjim orožjem, zaradi česar bi ukrajinska vojska utrpela hude izgube.

Ukrajina bi se nato odločila za večjo ofenzivo. Toda že po prvih zračnih napadih bi ruske enote lahko prestopile mejo z Ukrajino.

Pri tem bodo intervencijo predstavile kot »humanitarno« (tako kot NATO leta 1999 na Kosovu) katere namen je zaščita ruskih državljanov, (ki jih tam živi več stotisoč!) in drugih civilistov.

Zapad 2017, ruska vojska
Vojaške vaje ruske vojske Zapad potekajo tudi ob mejah članic - zelo razširjene - zveze NATO. Vir: Twitter

Na družbenih medijih se bo pojavilo na stotine posnetkov oklepnih vozil, ki hitijo skozi mesta.

Medtem bo morda nekje v okolici Debaltseva ubit ameriški »inštruktor« - eden od več tisoč podobnih, ki so že v Ukrajini.

ZDA bodo takoj odgovorile s pošiljanjem opreme in neposrednimi napadi na ruske enote.

Hladna vojna se bo spremenila v pravo, vse do trenutka, ko se bo ena stran odločila za uporabo jedrskega orožja.

Jedrska vojna bi se lahko začela tudi med Pakistanom in Indijo, Kitajsko in Indijo, Korejo in ZDA, Izrael pa bi lahko jedrsko orožje uporabil proti Iranu.

Da vse to niso samo prazne fantazije pa kažejo poročila obveščevalnih služb, ki v primeru neuspešnega dogovora med Washingtonom in Moskvo pričakujejo vojno v tem delu sveta že v manj kot mesecu dni.

Na podoben način bi se spirala vojne lahko zavrtela tudi v Južnem kitajskem morju, zaradi Tajvana in še kje drugje.

Jedrska vojna bi se lahko začela tudi med Pakistanom in Indijo, Kitajsko in Indijo, Korejo in ZDA, Izrael pa bi lahko jedrsko orožje uporabil proti Iranu.

In Iran proti Izraelu, če bi ga dobil.

In v tem primeru ga bo nabavila tudi Savdska Arabija.

O vsem tem velike sile niso rekle niti besedice.

Zato je izjava petih sil zelo na mestu, vendar izjave ne bodo dovolj.

Potrebno bo zmanjšati jedrski arzenal in doseči vrsto dogovorov, ki bodo preprečevali vojne.

Če ne, bodo fantazijski scenariji postali naša kruta realnost.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek