Neuradno: V SDS sprejeli odločitev o interpelaciji vlade

Da se pripravljajo na interpelacijo proti celotni vladi, je nakazal že Janez Janša na novinarski konferenci Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve.
Fotografija: V NSi doslej predloga besedila interpelacije o delu vlade niso prejeli, zato se – kot pravijo – do predloga SDS ne morejo opredeliti. FOTO: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
V NSi doslej predloga besedila interpelacije o delu vlade niso prejeli, zato se – kot pravijo – do predloga SDS ne morejo opredeliti. FOTO: Jure Eržen/Delo

Po naših informacijah so v največji opozicijski stranki sprejeli odločitev, da bodo zaradi ukinitve samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve vložili predlog interpelacije proti celotni vladi. Kdaj naj bi to storili, pa za zdaj menda še ni določeno, o tem naj bi v kratkem, morda še tem tednu, sprejeli še zadnje vsebinske odločitve – na današnji seji poslanske skupine SDS teh sklepov namreč še ni bilo.

Da se v SDS pripravljajo na to potezo, je bilo razumeti že iz besed prvaka SDS Janeza Janše na novinarski konferenci Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve, ko je na vprašanje o morebitni podpori interpelaciji ministrice za kulturo – o tem je razmišljala NSi, a sama ni imela dovolj podpisov – dejal, da »bi bila interpelacija zoper ministrico upravičena, ali pa zadostna, ali pa dovolj močan odziv do časa, dokler je obstajal zgolj predlog ministrstva, ne pa tudi sklep vlade«.

Kasneje je tudi Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve poziv k interpelaciji proti celotni vladi uvrstilo na seznam svojih aktivnosti. »Mislim, da se vsi zavedamo, da ne gre le za ukinitev muzeja, pač pa za poskus degradacijo oziroma ukinjanja rezultatov osamosvojitve. Muzej je tukaj samo simbol,« pa je Janša prejšnji teden spregovoril za POP TV in kot primer navedel še govor predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič o izbrisanih.

image_alt
Poslanci SDS zaradi govora predsednice DZ o izbrisanih zapustili dvorano

SDS lahko predlog vloži sama – po poslovniku interpelacijo lahko namreč vloži najmanj deset poslancev –, tako tudi še ni jasno, ali jo bo ponudila v sopodpis preostalim opozicijskim poslancem.

V NSi doslej predloga besedila interpelacije o delu vlade niso prejeli, zato se do predloga – vsaj tako pravijo – ne morejo opredeliti. Podpore predlogu pa da v svojih dozdajšnjih izjavah niso izključevali, a so dodali, da bo pomembno, koga bodo v SDS predlagali kot kandidata za novega predsednika vlade ob morebitnem glasovanju po končani razpravi o interpelaciji o delu vlade – sicer glasovanje ni mogoče.

Obe opozicijski stranki skupaj seveda nimata dovolj glasov za uspeh, zato je iz koalicije že slišati odgovore, da bodo to priložnost izkoristili za predstavitev svojih dosežkov.

image_alt
NSi odgovarja SDS: Pomembno je tudi, kdo bi bil kandidat za novega premiera

Preberite še:

Komentarji: