Mastnak in Košir SP zaključila že v osmini finala

Tbilisi, 19. 02. 2023 09.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
STA, Ž.K.
7

Slovenska deskarja Žan Košir in Tim Mastnak sta v izločilnih bojih na tekmi paralelnega veleslaloma na svetovnem prvenstvu v gruzijskem Bakurianiju izpadla že v osmini finala. Od Koširja je bil hitrejši Južnokorejec Sangkyum Kim, od Mastnaka pa Avstrijec Benjamin Karl. Že po kvalifikacijah sta brez izločilnih bojev ostala Rok Marguč in edina slovenska predstavnica Gloria Kotnik. Svetovna prvaka sta postala Poljak Oskar Kwiatkowski in Japonka Tsubaki Miki.

Tim Mastnak po SP v paralelnem veleslalomu

Osemintridesetletni Tržičan Žan Košir, svetovni podprvak v tej disciplini iz leta 2015 v Lachtalu, se je v osmini finala pomeril s Sangkyumom Kimom iz Južne Koreje ter v spodnjem delu rdeče proge storil napako in odstopil.

"Danes je bila kar taktična tekma. Na žalost se je spet pokazalo, da moraš biti v kvalifikacijah čim boljši, ker je ena proga toliko hitrejša. Verjel sem, da lahko na rdeči progi vseeno premagam Korejca, ampak na progi je bila luknja, ki je imela več valov in je nisem ukrotil," je vožnjo za Smučarsko zvezo Slovenije (SZS) ocenil 38-letnik.

"Čez dva dni imamo še slalom. Nekako vem, da sem v tisti disciplini kar dosti hiter in konkurenčen. Posledično upanje na kolajno še vedno obstaja," je pred torkovim zadnjim nastopom na SP dejal Košir.

Žan Košir
Žan Košir FOTO: Damjan Žibert

Svetovni podprvak iz Park Cityja 2019 in olimpijski podprvak iz lanskega Pekinga Tim Mastnak pa se je dobro upiral Avstrijcu Benjaminu Karlu. Na koncu je na neugodni rdeči progi, od 16 parov v obeh konkurencah je na njej slavil le en deskar, 32-letni Celjan zaostal 13 stotink sekunde.

"Pred izločilnimi boji sem si pripravil načrt, kako izpeljati to rdečo progo. Vedeli smo, da je zelo zahtevna, kar se je izkazalo kot resnično. Načrt mi je kar dobro uspel, ena velika napaka pa mi je vzela malo preveč časa. V spodnjem delu sem odpeljal, kot znam, bil sem blizu, a vseeno daleč od nekega uspeha," je uvodoma dejal Mastnak.

"Jutri me čaka trening slaloma, da se še mogoče malo navadim na to podlago, saj je zelo zahtevna. Čakata me še dve tekmi in upam, da se bo izšlo," je še dodal za SZS.

Tim Mastnak
Tim Mastnak FOTO: AP

Košir bo na koncu zasedel 11., Mastnak pa 12. mesto. V kvalifikacijah je imel Tržičan deseti izid, Celjan pa enajstega. Rok Marguč, sicer svetovni prvak v paralelnem slalomu leta 2013, je tekmovanje sklenil na 19. mestu.

Zlata kolajna je pripadla 26-letnemu Pojaku Oskarju Kwiatkowskemu. Ta je v finalu za 26 stotink sekunde ugnal Švicarja Daria Caviezela. Za oba je bila to sploh prva kolajna na svetovnih prvenstvih. Bron je po prav tako tesnem boju pripadel Avstrijcu Alexandru Payerju. Tudi 33-letnik je osvojil prvo kolajno na SP, v malem finalu je za pet stotink sekunde ugnal rojaka Benjamina Karla. Štiri leta starejši reprezentančni kolega je posledično ostal pri osmih kolajnah na svetovnih prvenstvih.

Oskar Kwiatkowski in Aleksandra Krol
Oskar Kwiatkowski in Aleksandra Krol FOTO: AP

V finalni del se je uvrstilo po 16 najboljših, 33-letna Gloria Kotnik pa je ob vrnitvi na tekmovalne steze po poškodbi kolena za popoldanskim nastopom zaostala vsega 11 stotink sekunde. Kvalifikacije je sklenila na nesrečnem 17. mestu. Velenjčanka je imela na modri progi sedmi čas, na rdeči pa 18., a z velikim zaostankom 2,76 sekunde za najhitrejšo na tej stezi.

Gloria Kotnik
Gloria Kotnik FOTO: Miha Matavž

Svetovna prvakinja je postala Japonka Tsubaki Miki. Devetnajstletnica je za svojo prvo kolajno na SP izkoristila odstop Avstrijke Daniele Ulbing, sicer že najhitrejše iz kvalifikacij. Za 24-letno Avstrijko je to druga kolajna po letu 2017, ko je v Sierra Nevadi osvojila zlato v paralelnem slalomu. Prav tako prvo kolajno na svetovnih prvenstvih je osvojila Poljakinja Aleksandra Krol, ki je v dvoboju za bron prepričljivo ugnala Italijanko Lucio Dalmasso.

Slovenija ostaja pri desetih kolajnah v alpskih deskarskih disciplinah. Svetovna prvaka sta v veleslalomu postala Rok Flander (2007) in Dejan Košir (2003), v slalomu pa Marguč (2013).

Po dnevu premora bo v Bakurianiju v torek na sporedu paralelni slalom, v sredo pa mešana ekipna tekma.