Kdo je na prvi dirki po Sloveniji sledil Premužiču in Glivarju?

V tokratnem kvizu preizkus znanja iz kolesarstva, nogometa in alpskega smučanja
Fotografija: Boris Premužič je bil prvi zmagovalec kolesarske dirke po Sloveniji. FOTO: Miha Hočevar/Delo

1. Po začetku ognjevitih bojev na Giru d'Italia se ljubitelji kolesarstva veselijo začetka 29. dirke po Sloveniji 14. junija. Danes mineva 30 let od konca prve izvedbe etapne preizkušnje po naših cestah z lepo mednarodno udeležbo, prva tri mesta v končni razvrstitvi pa so vendarle osvojili Slovenci. Zmagal je Boris Premužič pred Srečkom Glivarjem, kdo je bil tretji?

A) Robert Pintarič

B) Gorazd Štangelj

C) Martin Hvastija

2. Na današnji dan leta 1990 so nogometaši Sampdorie prvič osvojili takratni pokal pokalnih prvakov. Aduti trenerja Vujadina Boškova so v finalu v Göteborgu premagali belgijski Anderlecht z 2:0 po podaljšku, edini tujec, ki je dobil priložnost za igro v moštvu iz Genove, pa je bil Srečko Katanec. Kdo je bil kapetan Sampdorie, ki je po tekmi dvignil šampionsko lovoriko?

A) Roberto Mancini

B) Luca Pellegrini

C) Gianluca Vialli

3. Danes praznuje 56. rojstni dan nekdanja odlična alpska smučarka Nataša Bokal. Škofjeločanka je dosegla največji uspeh na svetovnem prvenstvu leta 1991 v Saalbachu, na katerem je osvojila 2. mesto v slalomu. Zaostala je le za legendarno Švicarko Vreni Schneider in Jugoslaviji prinesla zadnje smučarsko odličje pred razpadom države. Kdo je v Schladmingu 1982 osvojil prvo (bronasto) kolajno?