Ob obletnici bodo 20. marca ob 13.30 na ORF 2 v okviru oddaje Dober dan, Koroška strnili spomine, utrinke z nastopov in govorov, pevce, zbore in uspešnice iz preteklih petdesetih let.

Krščanska kulturna zveza iz Celovca vsako leto drugo nedeljo v marcu pripravi koncert Koroška poje. Foto: Radio Prvi
Krščanska kulturna zveza iz Celovca vsako leto drugo nedeljo v marcu pripravi koncert Koroška poje. Foto: Radio Prvi

Krščanska kulturna zveza in Mešeni pevski zbor Jakob Petelin Gallus sta z Zvezo pevskih društev marca 1972 organizirala spominski koncert ob prvi obletnici smrti duhovnika, glasbenika in zbiratelja ljudskih pesmi Franceta Cigana, to pa je bil začetek uspešnih koncertov Koroška poje v naslednjih desetletjih. Na teh koncertih so poleg zborov iz avstrijske Koroške sodelovali tudi zbori iz Slovenije in Italije.

Spored koncertov so oblikovali tako najboljši in največji zbori, ki jih premore slovenski kulturni prostor, kot tudi majhne vaške vokalne skupine ter pevske in instrumentalne formacije. Prav za te koncerte so nastajale glasbene stvaritve domačih glasbenih ustvarjalcev, ki so segali po besedilih mojstrov slovenske pisane besede.

Tematsko so bili koncerti posvečeni raznim težiščem, narečjem, malim vokalnim skupinam, velikim glasbenikom in besednim ustvarjalcem ter zaslužnim kulturnim delavcem.

Slovenci v Avstriji so avtohtona narodna skupnost. V avstrijski državni pogodbi so opredeljeni kot narodna manjšina, v relevantni avstrijski zakonodaji pa kot narodna skupnost. Slovenci v Avstriji tradicionalno živijo v dveh zveznih deželah, avstrijski Koroški in avstrijski Štajerski.

Ocene o številu pripadnikov slovenske narodne skupnosti se gibljejo okoli 50.000.