Foto: AP
Foto: AP

Kot izpostavljajo, raziskava zajema zgolj okoli 630.000 od 300 milijonov gospodinjstev v Indiji, točna slika pa se bo izrisala šele ob popisu prebivalstva. "Popis prebivalstva zajema celotno populacijo države in tako podaja precej natančnejšo sliko razmerja med spoloma," je povedal za BBC direktor indijskega sklada za prebivalstvo Punam Mutreja.

A novica je vseeno v Indiji močno odmevala, pri čemer nekateri trdijo, da številke kažejo na izjemne družbene premike v državi, kjer je preferenca do sinov zgodovinsko vodila v zelo sprevržena razmerja spolov v korist moških.

Z ministrstva za zdravje so sporočili, da je to sploh prvič, da je število žensk v državi preseglo število moških. Eden od vladnih predstavnikov je to pripisal "ukrepom, ki jih je vlada sprejela za opolnomočenje žensk".

Mediji so rezultate raziskave označili za "izjemen dosežek" in "demografski premik". Eden od novinarjev je celo zapisal, da je Indija s tem "vstopila v ligo razvitih narodov".

"Država pogrešanih žensk"

A aktivisti trdijo, da številke preprosto ne držijo, vladne navedbe pa označujejo za "absurdne" in "tako rekoč nemogoče". "Več kot 100 let je naš popis prebivalstva nenehno kazal, da je v Indiji več moških kot žensk," je povedal raziskovalec in aktivist Sabu George. "Po zadnjem popisu iz leta 2011 smo imeli 940 žensk na 1000 moških, delež pri otrocih pa je bil še precej bolj porazen z 918 deklicami na 1000 dečkov. Od kod torej v pičlih desetih letih tako drastičen obrat?"

Indijo že dolgo označujejo za "državo pogrešanih žensk" – besedna zveza, ki jo je prvič v eseju leta 1990 skoval Nobelov nagrajenec, ekonomist Amartya Sen. Indijska naklonjenost sinovom izvira iz globoko zakoreninjenega kulturnega prepričanja, da bo moški potomec nadaljeval družinsko dediščino in skrbel za starše na stara leta, medtem ko jih bodo hčerke stale dote in jih zapustile.

Aktivisti menijo, da je ta pristranskost proti deklicam v kombinaciji z lahko dostopnim testom spola zarodka od 70. let dalje privedla do tega, da je bilo splavljenih več deset milijonov ženskih zarodkov, zaradi česar se je razmerje med spoloma drastično popačilo. Leta 1994 so splave na podlagi spola zakonsko prepovedali, a aktivisti pravijo, da se številni še vedno izvajajo na črno.