Foto: Reuters
Foto: Reuters

Žvižgač, ni jasno, ali je šlo za posameznika ali skupino, se je z razkritjem, ki vsebuje podatke o več kot 30.000 bančnih računih imetnikov z vsega sveta, na katerih je več kot 87 milijard evrov, lani obrnil na nemški časopis Süddeutsche Zeitung. "Menim, da so švicarski zakoni o zaupnosti nemoralni. Izgovor, da gre za zaščito finančne zasebnosti, je zgolj figov list, ki pokriva sramotno vlogo švicarskih bank kot sodelavcev davčnih utajevalcev," je žvižgač zapisal v izjavi.

Skoraj 50 medijskih organizacij, med njimi tudi Guardian in New York Times, je od tedaj preučevalo dokumente, zdaj pa so objavili izsledke.

Gre za zasebne in poslovne račune, nekateri med njimi so bili odprti že v 40. letih prejšnjega stoletja, dve tretjini pa po letu 2000. Večina med njimi jih je že zaprtih. Preiskava dokumentov je razkrila, da so račune v eni največjih zasebnih bank na svetu uporabljale stranke, ki so bile vpletene v kriminalna dejanja, od korupcije, pranja denarja do trgovine z belim blagom in mamili.

Kot navaja Guardian, so imeli račun na banki tudi filipinski trgovec z belim blagom, hongkonški vodja borze, ki je bil obsojen zaradi jemanja podkupnin, milijarder, ki je naročil umor svojega dekleta, libanonske popzvezdnice in izvršni direktorji, ki so izčrpavali venezuelsko državno naftno podjetje, ter cela vrsta koruptivnih politikov od Egipta do Ukrajine. Račun, ki je v lasti prebivalca Vatikana, je bil uporabljen za 350-milijonski posel v domnevno lažni investiciji za londonsko lastnino, ki je zdaj v središču sodnega procesa proti več obtožencem, med njimi je tudi kardinal.

Banka zanika namige o spornih bančnih praksah

V banki zanikajo navedbe in namige o spornih bančnih praksah in pomanjkanju skrbnosti pri poslovanju. "Večina primerov, ki so predstavljeni, so izpred veliko časa, nekateri primeri so iz 40. let prejšnjega stoletja, obtožbe glede teh zadev temeljijo na delnih, netočnih in selektivnih informacijah, ki so vzete iz konteksta," so sporočili iz banke.

Prejšnji mesec je moral oditi Antonio Horta-Osorio. Foto: EPA
Prejšnji mesec je moral oditi Antonio Horta-Osorio. Foto: EPA

Kot poroča BBC, je bila večina obravnavanih računov odprta po letu 2000, zdajšnje operacije banke pa niso del razkritja. V banki pravijo, da so pregledali večji del računov, ki so naj bili povezani s prej očitanimi kriminalnimi dejanji. "Približno 90 odstotkov pregledanih računov je danes zaprtih ali pa so bili v postopku zapiranja v času medijskih preiskav, 60 odstotkov jih je bilo zaprtih pred letom 2015," so sporočili iz banke.

V švicarski banki vztrajajo, da so v zadnjem desetletju sprejeli številne ukrepe, tudi za boj proti finančnemu kriminalu. Nad banko se sicer zadnje čase zgrinjajo precej temni oblaki. Pretekli mesec je moral oditi prvi mož banke Antonio Horta-Osorio, potem ko je dvakrat kršil covidna pravila, banko je moral zapustiti še en visok predstavnik, in sicer zaradi domnevnega vohunjenja za sodelavci.

Ta mesec je Credit Suisse tudi prva večja švicarska banka, proti kateri je vložena kriminalna obtožnica, in sicer ji očitajo, da je v imenu bolgarske mafije pomagala pri pranju denarja, pridobljenega v trgovini s kokainom.