Razkrili, zaradi česa točno preiskujejo Trumpa: Oviranje pravosodja, kršenje protivohunske zakonodaje, odtujenje dokumentov…

Razkrili, zaradi česa točno preiskujejo Trumpa: Oviranje pravosodja, kršenje protivohunske zakonodaje, odtujenje dokumentov…

Objavljeni nalog za preiskavo in seznam predmetov, ki jih je ameriški FBI zaplenil na Trumpovem posestvu Mar a Lago, kažeta, da je nekdanji predsednik ZDA v preiskavi zaradi oviranja pravosodja in kršenja protivohunske zakonodaje. Mediji so pred tem navajali, da je Trump iz Bele hiše odnesel dokumente o jedrskem orožju.

Potrdilo o odvzemu dokumentov, ki so ga agenti FBI po preiskavi Mar a Laga dali Trupovemu odvetniku in je bilo danes javno objavljeno, kaže, da je imel med drugim pri sebi dokumente z najvišjo možno oznako državne tajnosti.

Nalog medtem razkriva, da je Trump v preiskavi zaradi odtujitve oz. uničevanja uradnih dokumentov, oviranja preiskave in kršenja protivohunske zakonodaje. Grozi mu do tri leta zapora in prepoved kandidiranja za javne funkcije.

Zvezni preiskovalci menijo, da dokumenti, ki jih je Trump odnesel na Florido, namesto da bi jih predal Nacionalnim arhivom, predstavlja dovolj veliko grožnjo nacionalni varnosti, da je pravosodni minister Merrick Garland odobril preiskavo posestva za njihovo vrnitev.

Trumpov tiskovni predstavnik Taylor Budovich je ocenil, da FBI objavlja laži in natolcevanja za opravičevanje zlorabe vladnih pooblastil proti političnemu nasprotniku.

Potrdilo o odvzemu dokumentov kaže, da so agenti FBI s Trumpovega posestva odnesli 11 nizov dokumentov, označenih kot strogo zaupno. Ne razkriva pa, na kaj natančno so se ti dokumenti nanašali. Trump je zatrdil, da je bila oznaka zaupno z vseh dokumentov umaknjena, pa tudi, da bi jih tudi sam predal ministrstvu, če bi ga k temu pozvali.

Nacionalni arhivi so k preiskavi pozvali, potem ko jim Trump ni predal zahtevanih dokumentov. To bi moral storiti v skladu z zakonom iz leta 1978, ko je januarja lani zapustil Belo hišo. Ameriški predsedniki sicer dokumentom lahko odvzamejo status zaupnosti, bivši predsedniki pa tega pooblastila nimajo.

Pravosodno ministrstvo v skladu z ustaljeno prakso ne razkriva podrobnosti o preiskavi, ki je v teku. A je Garland za dovoljenje za objavo vsebine naloga za preiskavo in seznama zaplenjenega v Mar a Lagu zaprosil, potem ko so Trump in njegovi zavezniki ostro napadali ministrstvo in FBI.

Sodnik Bruce Reinhart, ki je preiskovalni nalog podpisal in s tem postal tarča napadov Trumpovih privržencev, je objavo sicer dovolil, potem ko se je z njo strinjal tudi Trump. Trump bi sicer lahko vsebino naloga in seznam zaseženega sam objavil že pred dnevi.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti
Scroll to top
Skip to content