166597

Gajser z drugim mestom vse bližje petemu naslovu svetovnega prvaka

Avtor: Rene Vidmar
7. 8. 2022, 18.21

Uddevalla je bila gostitelj petnajste dirke svetovnega prvenstva v motokrosu. Z licencama AMZS sta Slovenijo na Veliki nagradi Švedske zastopala Tim Gajser in Jan Pancar. V okviru evropskega prvenstva pa je vozil tudi mladi Jaka Peklaj.

Tim Gajser, HRC Honda

V elitnem razredu MXGP se je Tim Gajser kvalifikacijah lotil zelo odločno, čeprav je v vožnji na čas celo padel. K sreči to ni pustilo posledic. Vseskozi je vozil za moštvenim kolegom Mitchem Evansom, ki je prvi prečkal ciljno črto, Gajser pa si je privozil drugo mesto in drugo izbiro štartnega položaja za nedeljski vožnji za točke.

“Znova bo pomemben štart. Proga omogoča visoke hitrosti, zato bo potrebno voziti zelo zbrano. Če bo malce dežja, to ne bo slabo in dež me ne bi smel motiti. Steza je polita z vodo, zato bo najbrž spolzka in dodatna previdnost ne bo odveč,” je pred štartom prve vožnje povedal slovenski motokros šampion. Na prvo merilno točko v prvi vožnji je Gajser pripeljal na 6. mestu. Do konca prvega kroga se je prebil do četrtega mesta, nato pa je nadaljeval zelo premišljeno in ni pretirano tvegal ter je ciljno črto prečkal četrti. Zmago si je sicer privozil Maxime Renaux. V drugo je Gajser štartal agresivno in se po nekaj zavojih prebil na drugo mesto zaJeremyja Seewerja,a za hrbtom mu je za vrat dihal Romain Febvre. Švicar je na prvem mestu vozil zelo zanesljivo, enako kot Gajser na drugem mestu, ki je dobro kontroliral Francoza za seboj na tretjem. V tem vrstnem redu se je druga vožnja tudi končala. Gajser je na dirki osvojil skupno drugo mesto, v skupnem seštevku pa ima tri dirke pred koncem na prvem mestu v razredu MXGP 115 točk prednosti pred Seewerjem. To pomeni, da lahko na naslednji preizkušnji tudi že teoretično osvoji naslov svetovnega prvaka, če bo v dveh vožnjah skupaj zbral 35 točk.

V razredu MX2 je Jan Pancar že na prostih treningih pokazal, da je zelo razpoložen, kar je nato potrdil tudi v kvalifikacijah, v katerih je osvojil 5. mesto ter si tako privozil zelo dobro izhodišče oziroma štartna položaja za nedeljski vožnji.

“Zelo dobro sem se počutil in uspela mi je dobra vožnja. Na koncu sem bil zaradi pritiska tekmecev tudi malce nervozen, kar me je utrudilo in sem izgubil tri mesta. Upam, da mi bosta štarta uspela in da bom ponovil vožnjo iz kvalifikacij,” je povedal Pancar, ki je prvo vožnjo začel z 9. mestom na prvi merilni točki. Ker so organizatorji progo močno polili z vodo, je bila na določenih mestih blatna in zelo mehka. Med vožnjo jo stezo močil še dež, zato voznikom ni bilo lahko izbirati linij. V enem od spolzkih zavojev je Pancarju zdrsnilo in znašel se je na tleh. Žal ga je ta napaka drago stala in je ni več uspel popraviti ter je v cilj pripeljal na 12. mestu. Prvi je bil sicer Tom Vialle. Tudi drugo vožnjo je Pancar začel podobno kot prvo. Prvo merilno točko je prevozil na 9. mestu in je imel spet dokaj dobro izhodišče za napade na tekmece. Tokrat je vozil zbrano in je bil vseskozi zelo osredotočen na razmere na stezi. Na koncu je bil za sproščeno in zelo dobro drugo vožnjo v cilju nagrajen s 6. mestom. Zmago v drugi vožnji in tudi na dirki si je privozilJago Geerts, ki tudi vodi v skupnem seštevku točkovanja za svetovno prvenstvo, v katerem je Pancar na 12. mestu z 224 točkami.

V okviru spremljevalnega programa so vozili tudi dirko evropskega prvenstva z motorji s prostornino do 125 kubičnih centimetrov. Slovenijo je zastopal mladi Jaka Peklaj. Član moštva SIXTYTWO Motosport Husqvarna Team, pri katerem ima glavno besedo lastnik Klemen Gerčar, je imel težko delo, saj se je za mesto med štiridesterico voznikov na dirki potegoval še 72 tekmovalci. V kvalifikacijah je v svoji skupini zasedel zelo dobro 11. mesto, kar je bil lep obet za vožnji za točke. V prvi v soboto je po četrtem krogu po padcu odstopil, osvojil pa je 38. mesto, s čimer ni bil zadovoljen. V nedeljo dopoldan pa je nato pokazal, da je iz pravega testa. Nekaj časa je vozil na 13. mestu, v cilj pa je pripeljal šestnajsti. Skupno je na dirki osvojil 22. mesto ter si privozil pet novih točk za skupni seštevek evropskega prvenstva, v katerem pred zadnjo preizkušnjo sezone, ki bo čez teden dni na Finskem, zaseda 33. mesto.

Svetovno prvenstvo v motokrosu se nadaljuje že naslednji teden. VN Finske 14. avgusta samo na ŠPORT TV!

Vir. AMZS

1

Ante Šimundža po novi zmagi: “Če so igralci utrujeni po treh dnevih, potem Maribor zanje ni pravo mesto” (VIDEO)...Več

2

Oskar Drobne: “Odličen prvi polčas v Ljudskem vrtu, v drugem delu smo hitro padli” (VIDEO)...Več

3

Sodniška odločitev, ki je razdelila Nemčijo: “Očitno trenerji vsako leto poznamo manj pravil” (VIDEO)...Več

1

BLOG: Čas je za Elšnika, Karničnika, Iličića, Topalovića… Pridete?...Več

2

Šeško v klubskem dresu znova trese, proti Heidenheimu do svojega 10. gola v Bundesligi (VIDEO)...Več