Slovenija

Gorski reševalci nameravajo ponesrečence iskati z več droni

Bohinj/Bled/Radovljica, 09. 10. 2022 15.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Župani zgornjegorenjskih občin so prisluhnili gorskim reševalcem, da jim pri iskanju in reševanju ponesrečencev prav pride brezpilotni letalnik oziroma dron. Gorska reševalna zveza Slovenije sicer že ima v uporabi en dron, vendar je to za celotno državo premalo. Zato nameravajo občine poskrbeti za nakup novih.

Gorski reševalci so problematiko predstavili ta teden na redni koordinaciji županov zgornje Gorenjske. Predstavnik Gorske reševalne službe Radovljica Toni Smolej je pojasnil, da z dronom lahko hitreje najdejo pogrešane ali ponesrečene, njegova prednost je tudi v tem, da ni treba na klasičen način preiskovati velikega območja. Prav tako dron lahko pomaga pri prepoznavanju morebitnega požara.

"Prednosti uporabe tega pripomočka je veliko," je poudaril Smolej. Po njegovih besedah imajo njihovi kolegi na Hrvaškem na razpolago več dronov. Tudi slovenskim gorskim reševalcem, ki imajo trenutno zgolj en dron, se sicer obeta, da jih bodo čez čas imeli na voljo več, saj trendi kažejo, da bo šel razvoj v to smer. Vendar, kot je poudaril Smolej, ne morejo več dolgo čakati.

Gorska reševalna vaja. Gorski reševalci so opozorili, da bi jim pri iskanju in reševanju zelo pomagali droni.
Gorska reševalna vaja. Gorski reševalci so opozorili, da bi jim pri iskanju in reševanju zelo pomagali droni. FOTO: Svet

Da bi dron lahko uporabljali že v prihodnji planinski sezoni, se je Smolej za pomoč obrnil na župane. Ti so pobudo soglasno sprejeli in se zavzeli za to, da se ne kupi zgolj enega drona, temveč toliko, kolikor je optimalno, saj je na območju zgornje Gorenjske veliko gorskih nesreč in drugih intervencij.

Število potrebnih dronov bodo dorekli načelniki gorskih reševalnih služb s tega območja, verjetno pa bodo droni najmanj trije. V Bohinju, kjer je nesreč največ, želijo imeti svojega. En dron naj bi imeli v Zgornjesavski dolini, enega pa bi si lahko delile občine Bled, Gorje, Radovljica in Žirovnica.

"Vesel sem, da so vsi župani pobudo podprli," je zadovoljen Smolej, ki je prepričan, da bo to velik korak naprej pri delu gorskih reševalcev. Tako bodo ponesrečeni in izgubljeni lahko deležni hitrejše pomoči. Kot je izpostavil radovljiški župan Ciril Globočnik, želijo s tem novim pripomočkom zaščititi tudi same reševalce.

Nakup dronov še ni potrjen, a predvidevajo, da bodo goski reševalci dobili najmanj tri.
Nakup dronov še ni potrjen, a predvidevajo, da bodo goski reševalci dobili najmanj tri. FOTO: AP

Da dron reševalcem predstavlja pomemben delovni pripomoček, so v Bohinju spoznali že prej. "Na območju občine je bilo kar nekaj reševanj in iskanj, pri katerih so uporabljali dron. Z njegovo pomočjo so našli pogrešane osebe, prav tako so preverili informacije o domnevnem požaru v soteski," je navedel bohinjski župan Jože Sodja.

Kot je pojasnil, so že na podlagi tega sklenili, da je uporabnost drona tako velika, da ga bo občina kupila, in sicer prek sredstev za civilno zaščito in za gasilce, koristili pa bi ga tudi gorski reševalci. "V Bohinju praktično potrebujemo svoj dron, saj je frekvenca nesreč velika in dron mora biti na voljo, ko ga potrebujemo," je ocenil župan. Podprl pa je skupen nakup z ostalimi občinami in morebitno skupno usposabljanje za upravljanje dronov.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

oježeš
09. 10. 2022 21.08
+1
Prepričan sem, da gorski reševalci, ki vedno pomagajo ponesrečenim ali izgubljenim ljudem v gorah in drugod, znajo oceniti nove pridobitve dobrih pripomočkov. Ne zaradi igranja, ampak zaradi reševanja življenj in poškodovanih ljudi katerih je vedno več v gorah in na poteh, ki v bistvu sploh niso poti pa kar lezejo sem in tja, nikomur pa ne sporočijo saj približno lokacijo kjer se bodo gibali. Vsekakor koristen pripomoček verjetno pa na eno postajo GRS ne bo dovolj en dron, kajti velikokrat ima hudič tamlade, ko je najmanj potrebno. Vsekakor odličen pripomoček, ki bo prihranil trud gorskim reševalcem in včasih mukotrpno iskanje po grapah in poteh, katere bi morali pregledovati peš včasih tudi neuspešno.
nick73
09. 10. 2022 20.37
+3
5.800 eur stane industrijski DJI dron, opremljen s termo kamero. Eno iskanje pogrešane osebe s helikopterjem pokrije stroške nakupa drona. Pa še reševalci bi ga imeli takoj pri roki, helikopterja dostikrat ne morejo dobit, ker je zaseden na drugem koncu Slovenije.
disorderliness
09. 10. 2022 17.20
+1
Droni so pametni. Jest se pa pameti bojim.
Bpultimate
09. 10. 2022 17.11
+1
Reševanje v gorah, ko ni upravičeno naj bo plačljivo!
Drgregorihouse
09. 10. 2022 18.47
+2
pingvinislo5
09. 10. 2022 20.05
-1
predebeli ljudje naj tudi plačujejo svoje zdravljenje zaradi zamaščenih žil.
Uporabnik1544434
09. 10. 2022 17.03
+3
A bo treba zamaške zbirat,smo mi biseri,en let s helikopterjem pa sta dva drona lahko in še in še
pravicnez.
09. 10. 2022 16.46
+5
Zalstno je, da za UKR dajejo milijone za ene boge drone pa ni keša.