Search
Close this search box.

V Občini Podvelka bodo izvajali letalske obrambe pred točo

Vlada se je včeraj, 14. marca 2024, na dopisni seji seznanila z informacijami glede izvajanja letalske obrambe pred točo. Na Koroškem se bo to izvajalo v Občini Podvelka.
Fotografija je simbolična

Vlada se je seznanila z informacijo o izvajanju letalske obrambe pred točo s posipanjem točonosnih oblakov s srebrovim jodidom na območju severovzhodne Slovenije v letih 2022 in 2023. Podprla je izvajanje letalske obrambe pred točo tudi v letih 2024 in 2025.

Toča se v Sloveniji pojavlja vsako leto. Razvoj nevihtnih oblakov in morebiten pojav toče lahko spremljamo s pomočjo meteorološkega radarja. Nevihte na ozemlju, velikem okoli en kvadratni kilometer, se v Sloveniji pojavijo vsako leto nekaj desetkrat, tiste z večjim obsegom pa enkrat vsakih nekaj let. Toča nastane v dveh do treh odstotkih teh neviht. Ob nevihtah škode na pridelkih ne povzroča samo toča, temveč najbolj pogosto tudi močen veter in intenzivne padavine. Tudi če bi bilo torej mogoče preprečiti nastanek toče, ni mogoče preprečiti močnega vetra in intenzivnih nalivov, ki v večini primerov naredijo največjo škodo.

Sredstva za sofinanciranje izvajanja letalske obrambe pred točo s posipanjem točonosnih oblakov s srebrovim jodidom na območju severovzhodne Slovenije se namenijo s proračunske postavke obramba pred točo Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), če se izkaže tudi interes lokalnih skupnosti. Šteje se, da je interes lokalnih skupnosti izkazan, če je v izvajanje letalske obrambe pred točo vključena vsaj polovica občin z branjenega območja severovzhodne Slovenije. Branjeno območje zajema vseh 27 občin v statistični regiji Pomurje, vseh 41 občin v statistični regiji Podravje ter dodatno občini Slovenske Konjice in Zreče iz Savinjske statistične regije ter občino Podvelka iz Koroške statistične regije.

MKGP prispeva do 35 odstotkov sredstev za izvedbo priložnostnega skupnega javnega naročila za izbiro izvajalca letalske obrambe pred točo s posipanjem točonosnih oblakov s srebrovim jodidom na območju severovzhodne Slovenije, preostali del sredstev zagotovijo občine, ki se vključijo v izvajanje letalske obrambe pred točo.

Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Dogodki

Vlada se je včeraj, 14. marca 2024, na dopisni seji seznanila z informacijami glede izvajanja letalske obrambe pred točo. Na Koroškem se bo to izvajalo v Občini Podvelka.